Denník N

Na Ukrajine sa hrá aj o Slovensko. Tri dôvody, pre ktoré musíme bezodkladne konať

Hrozba veľkého vojenského konfliktu ešte nikdy nebola tak blízko slovenských hraníc. Ak k nemu naozaj dôjde, bude mať bezprostredný dosah na Slovensko. Rusko sa snaží silou zmeniť pravidlá hry v Európe, ktoré nám priniesli takú prosperitu a stabilitu, aké boli v našom kúte kontinentu historicky skôr výnimkou. Politici vo vláde aj v opozícii sa nesmú tváriť, akoby o nič nešlo.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Michal Šimečka je podpredseda Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska
Tomáš Valášek je poslanec NR SR, bývalý veľvyslanec SR pri NATO a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska

Vpád ruskej armády na územie Ukrajiny začína byť reálnou možnosťou. Treba využiť všetky nástroje diplomacie, aby sa to nestalo, no bolo by nezodpovedné nerozmýšľať aj nad záložným plánom. Masívne manévre ruskej armády, kybernetické útoky na Ukrajinu, obavy a prípravy samotných Ukrajincov, informácie západných tajných služieb, nerealistické požiadavky ruskej strany – to všetko je maximálne znepokojujúce. Na rozdiel od zelených mužíkov a „vojakov na dovolenke“, ktorí plazivo obsadili Krym a Donbas, sú dnes pri ukrajinských hraniciach zhromaždené ťažko ozbrojené invázne jednotky s vyše stotisíc vojakmi, ktoré strategicky obkľučujú Ukrajinu z troch strán a stále naberajú na sile. Len mnohí slovenskí politici akoby žili v inom svete.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie