Denník N

Policajti týždne blikajú na hranici s Rakúskom, neodhalili tam žiadneho utečenca

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Na hraničnom priechode Bratislava – Berg stoja a blikajú policajti. Utečencov občas chytia, ale nie tam.

Na hraničnom priechode Bratislava – Berg to už vyše mesiaca vyzerá, ako keby tam bola nehoda alebo tam opäť zaviedli hraničné kontroly ako pred vstupom do Schengenu. V smere z Rakúska na Slovensko sa tam totiž striedajú slovenské policajné autá, ktoré majú vo dne – v noci zapnuté majáky.

Vidieť ich zo stoviek metrov – dokonca až z okraja rakúskej obce Wolfsthal. Vodiči pred hliadkou, ktorá je obvykle len dvojčlenná, spomaľujú hlboko pod povolenú sedemdesiatku, ktorá na tomto úseku platí. Niekedy policajti aj brzdia dopravu, spomaľujú autá a svietia do nich.

Toto nie je ich smer

V skutočnosti je to však len preventívne opatrenie, ktoré neprispelo k zadržaniu žiadneho utečenca. Tí totiž smerom z Rakúska na Slovensko neutekajú, keďže nemajú prečo.

Opatrenia súvisia s vývojom nelegálnej migrácie a migračnej vlny, ktorá z Maďarska viedla a vedie aj územím SR. Policajný zbor neustále monitoruje bezpečnostnú situáciu a vývoj nelegálnej migrácie a v prípade potreby je pripravený prijať adekvátne opatrenia, opísala dôvody hliadkovania so zapnutým majákom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Kde ešte takéto blikajúce hliadky sú? Polícia konkrétne miesta neuvádza, stáť však zvyknú aj na priechode s Maďarskom Rusovce – Rajka.

Bratislava, 14.10. 2015. Policajná hliadka na hraničnom priechode Berg. Foto N - Tomáš Benedikovič
Policajná hliadka na hraničnom priechode Berg. Foto N – Tomáš Benedikovič

Polícia: Tam, kde sú potrební

Hliadky sú umiestnené na miestach, kde je to potrebné a kde je predpoklad výskytu migrantov, tiež na trasách, ktoré využívajú prevádzači. Umiestnenie hliadok má, samozrejme, aj preventívny charakter, píše hovorkyňa.

Efekt blikania na hraniciach je však sporný. Podľa polície od 1. septembra do 14. októbra zachytili 157 nelegálnych migrantov v rámci sekundárnej migrácie so vstupom z územia Maďarska, z toho boli štyria prevádzači.

Pri priechode Petržalka – Berg nechytili ani jedného.

Teraz najčítanejšie