Denník N

Mladí vojaci vraj prinesú lepšie nápady. V Burkine Faso došlo k ďalšiemu puču

Krátko po vojenskom prevrate v Burkine Faso. Foto - TASR/AP
Krátko po vojenskom prevrate v Burkine Faso. Foto – TASR/AP

V posledných dňoch sa v Burkine Faso ani nevedelo, kto v krajine vládne. V nedeľu sa ozvala streľba na viacerých vojenských základniach. Vládni politici však naďalej tvrdili, že situáciu majú pod kontrolou.

Napokon to bolo úplne inak: v pondelok večer sa v živom vysielaní štátnej televízie objavili vodcovia vojenského prevratu, ktorí získali moc.

Demokraticky zvoleného prezidenta Rocha Marca Christiana Kaborého zadržali a jeho vládu rozpustili.

V krajine teraz vládne vojenská junta, na ktorej čele by mal byť podplukovník Paul Henri Sandaogo Damiba. Toho prezident Kaboré nedávno povýšil.

Junta po prevrate uzavrela hranice, nariadila zákaz vychádzania, pozastavila platnosť ústavy a okrem vlády rozpustila aj parlament. Armáda zároveň tvrdí, že Kaboré je v bezpečí a bola zverejnená aj jeho rezignácia. Funkcie sa vraj vzdáva, lebo je to v najlepšom záujme Burkiny Faso. Európska únia aj USA žiadajú jeho prepustenie.

Náboje namiesto volebnej urny

V regióne Sahel ide už o piaty prevrat od augusta 2021. K zmene vlády bez volieb došlo aj v Guinei, Čade, Mali a Sudáne.

Jonathan Powell, profesor na University of Central Florida, hovorí o tom, ako „volebnú urnu nahrádzajú náboje“. Poukazuje aj na to, že zatiaľ čo v minulosti sa aj v krajinách ako Burkina Faso ľudia postavili proti prevratom, tentoraz ho podporujú alebo aspoň tolerujú.

Kaboré pred svojím zvolením sľúbil boj proti miestnym džihádistom, ktorí majú väzby na Islamský štát a al-Káidu. To sa mu však nepodarilo.

Pre násilné strety s islamistickými extrémistami od roku 2016 prišlo o domov okolo 1,4 milióna ľudí a približne 2-tisíc zomrelo. Napätie sa rozšírilo takmer po celej krajine. Vojaci z toho vinia Kaborého a sľubujú zlepšenie situácie.

Vzbúrení vojaci strážia vstup do tamojšej štátnej televízie v Ouagadougou v západoafrickej republike Burkina Faso. Foto – TASR/AP

Nie je však jasné, ako sa to má podariť, keďže proti džihádistom bojovala rovnaká armáda, ktorá teraz sľubuje zmenu.

Jeden z vojakov pre agentúru The Associated Press vyhlásil, že Burkinu Faso by mali riadiť „mladí vojaci“, ktorí zažili ozajstnú vojnu, a nie tí starší, ktorí sa so streľbou stretli iba na cvičeniach.

Vo viacerých mestách vznikli po prevrate demonštrácie ako vyjadrenie jeho podpory. „Ak sa pozriete na tých, ktorí sa dostali k moci, vyzerajú mladšie. Dúfame, že prinesú mladšie nápady a aj lepšie ako tie, ktoré sme videli doteraz,“ povedal pre AP obyvateľ hlavného mesta Ouagadougou.

Francúzsko, USA a Rusko

Situácia v Burkine Faso je zaujímavá aj z geopolitického hľadiska. Niektorí obyvatelia vidia prevrat ako možnosť úplne sa odpútať od Francúzska, od ktorého krajina získala nezávislosť ešte v šesťdesiatych rokoch. Na protestoch sa objavili vlajky Mali, kde taktiež došlo nedávno k prevratu, a aj Ruska.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) prevrat odsúdilo a k jeho stanovisku sa pridal aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. ECOWAS zároveň zvažuje sankcie, ku ktorým nedávno pristúpilo aj v Mali. Burkina Faso je štvrtým najväčším vývozcom zlata v Afrike, zároveň však patrí k najchudobnejším štátom sveta.

„Keďže ECOWAS nedokázal odradiť pučistov v Mali a Burkine Faso, môže to inšpirovať ďalších vojakov v regióne,“ povedal Ibrahim Yahaya Ibrahim, analytik sahelského regiónu v International Crisis Group.

„Puč v Burkine Faso je ďalším symbolom toho, ako džihádisti v Saheli, rozsiahlom regióne na juh od Sahary, prevracajú staré aliancie a podkopávajú prozápadné a demokratické vlády, ktoré sú často slabé,“ napísal reportér Declan Walsh pre New York Times.

Ľudia z dlhotrvajúceho napätia vinili najmä prezidenta Kaborého. V novembri zabili džihádisti 49 mužov z bezpečnostných zložiek. Neskôr sa ukázalo, že vojakom chýbajú zásoby jedla.

Kaboré čelil demonštráciám, v roku 2020 ho však opätovne zvolili do funkcie. Počas jeho funkčného obdobia sa výdavky na armádu zvýšili zo 150 miliónov dolárov v roku 2015 na 382 miliónov v roku 2020, pričom Burkina Faso dostala v rokoch 2018 a 2019 aj vojenskú pomoc od USA za 100 miliónov dolárov. USA do krajiny dodávali vojenskú techniku a zároveň poskytovali výcvik.

Dav ľudí sa zhromažďuje pred Národným palácom, oslavuje po vojenskom prevrate a po tom, ako podplukovník Paul Henri Sandaogo Damiba prevzal kontrolu nad krajinou. Foto – TASR/AP

Kaboré bol regionálnym spojencom Macrona. Francúzi majú v krajine okolo 5-tisíc vojakov, ktorí pomáhajú Burkine Faso, ale aj Mali či Nigeru v boji s džihádistami.

Macron však minulý rok oznámil, že ich počet sa zníži. Mali to nepovažovalo za dobrý krok a jeho premiér sa rozhodol obrátiť inam: napríklad na tzv. Vagnerovu skupinu, ruskú organizáciu, ktorú analytici často opisujú ako súkromnú armádu. Mali prítomnosť žoldnierov v krajine odmietalo a hovorilo o nich ako o vojenských cvičiteľoch.

Analytik Aanu Adeoye z Chatham House pre Washington Post povedal: „Lídri prevratov držia spolu hlavne v prípade sankcií od vlastných tradičných spojencov. Ak nedostanú pomoc napríklad od Francúzov, stále tam čaká skupina ruských žoldnierov.“

Niektorí ľudia v Burkine Faso majú dosť Kaborého aj Francúzska a túžia po pomoci Ruska. „Chceme partnerstvo s Ruskom,“ povedal stavebný inžinier Bertrand Yoda počas protestov.

Teraz však nie je jasné, či rovnako rozmýšľajú aj vojaci, ktorí sa dostali k moci. Portál Daily Beast tvrdí, že vodca puču Damiba bol v priebehu januára za prezidentom Kaborém, aby Vagnerovu skupinu najal, no on to odmietol. Bol to vraj ich posledný rozhovor, odvoláva sa pritom na zdroj z Kaborého administratívy.

Zdroje New York Times však túto verziu udalostí odmietli. Podľa nich Damiba v priebehu rokov 2010 až 2020 absolvoval vojenský výcvik od Američanov aj Francúzov a Francúzsko vraj verí, že sa mu podarí s armádou v Burkine Faso dohodnúť.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie