Denník N

Svetový newsfilter: Rekordéri budú bez rúšok, Dánsko ruší takmer všetky opatrenia proti covidu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. V západnej Európe sa rušia opatrenia, hoci čísla sú stále vysoké. 2. Američania nepotešili Moskvu. 3. Prevraty v Afrike pokračujú aj v roku 2022.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

viaceré krajiny v západnej Európe v posledných dňoch ohlásili veľké rušenie protipandemických obmedzení.

Napriek vysokému počtu prípadov covid už vďaka zaočkovanosti, premorenosti či o niečo slabšiemu priebehu pri omikrone nevnímajú ako natoľko nebezpečný pre spoločnosť.

Ako povedal holandský minister zdravotníctva, predĺženie opatrení by bolo „rizikom pre naše zdravie a spoločnosť“.

Rekordmani bez rúšok: Od budúceho týždňa takmer všetky opatrenia ruší Dánsko. Vláda krajiny, ktoré je v Európe momentálne číslo 1 v počte nových zistených prípadov (vo svete ju predbehol len Izrael, toľko pozitívnych nemal nikto iný počas pandémie), oznámila, že covid-19 už nepovažuje za „kritickú chorobu pre spoločnosť“.

Zrušia sa covid pasy, rúška a otvoria sa nočné kluby. Jedinými opatreniami zostanú isté pravidlá na hraniciach a štvordňová karanténa po pozitívnom teste.

Dánsko má napriek veľkému počtu prípadov v nemocniciach menej ako tisíc ľudí a prípady na JIS im dokonca klesajú. Tretina prípadov v nemocniciach s pozitívnym testom sú ľudia hospitalizovaní s inou diagnózou.

Podľa ich ministra zdravotníctva za to môže vysoká preočkovanosť (60 percent ľudí má booster) a to, že omikron je o niečo slabší ako variant delta. Dánske štúdie hovoria, že omikron posiela do nemocníc o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie