Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Rekordéri budú bez rúšok, Dánsko ruší takmer všetky opatrenia proti covidu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. V západnej Európe sa rušia opatrenia, hoci čísla sú stále vysoké. 2. Američania nepotešili Moskvu. 3. Prevraty v Afrike pokračujú aj v roku 2022.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

viaceré krajiny v západnej Európe v posledných dňoch ohlásili veľké rušenie protipandemických obmedzení.

Napriek vysokému počtu prípadov covid už vďaka zaočkovanosti, premorenosti či o niečo slabšiemu priebehu pri omikrone nevnímajú ako natoľko nebezpečný pre spoločnosť.

Ako povedal holandský minister zdravotníctva, predĺženie opatrení by bolo „rizikom pre naše zdravie a spoločnosť“.

Rekordmani bez rúšok: Od budúceho týždňa takmer všetky opatrenia ruší Dánsko. Vláda krajiny, ktoré je v Európe momentálne číslo 1 v počte nových zistených prípadov (vo svete ju predbehol len Izrael, toľko pozitívnych nemal nikto iný počas pandémie), oznámila, že covid-19 už nepovažuje za „kritickú chorobu pre spoločnosť“.

Zrušia sa covid pasy, rúška a otvoria sa nočné kluby. Jedinými opatreniami zostanú isté pravidlá na hraniciach a štvordňová karanténa po pozitívnom teste.

Dánsko má napriek veľkému počtu prípadov v nemocniciach menej ako tisíc ľudí a prípady na JIS im dokonca klesajú. Tretina prípadov v nemocniciach s pozitívnym testom sú ľudia hospitalizovaní s inou diagnózou.

Podľa ich ministra zdravotníctva za to môže vysoká preočkovanosť (60 percent ľudí má booster) a to, že omikron je o niečo slabší ako variant delta. Dánske štúdie hovoria, že omikron posiela do nemocníc o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie