Denník N

Prečo sa naháňame za peniazmi

Kniha Psychológia peňazí Morgana Housela hovorí o tom, ako zmýšľame a konáme, keď ide o peniaze.

Napísať knihu o peniazoch a finančnom myslení je ošemetná záležitosť. Riskujete, že nepoviete nič nové a navyše vás hodia do jedného vreca s tuctovou motivačnou literatúrou. Kniha Morgana Housela nie je tento prípad.

Peniaze naše každodenné

Peniaze sú tu príliš krátko na to, aby naše praveké mozgy vedeli, čo s nimi. Súčasný finančný systém je taký komplexný, rozvetvený a predovšetkým globálny, že ani najväčšie hlavy z tejto oblasti nevedia, ako presne funguje a čo sa vlastne deje. Udalosť z jedného konca sveta ovplyvní vývoj akcií na druhom. Očakávať od bežného človeka, že sa bude správať vo finančnej sfére rozumne, je dosť kontroverzný predpoklad, keďže rozumnosť pri peniazoch a investovaní je prevažne vecou perspektívy.

Ako ukazujú rebríčky najpredávanejších kníh, tituly s finančno-peňažnou tematikou sú stále v zornom poli čitateľského publika. A nemusíme ostať len pri knihách. Rok 2021 bol rokom, keď ľudia po celom svete vďaka tzv. free money centrálnych bánk liali svoje peniaze do akcií a kryptomien. Aplikácie ako eToro či Robinhood umožnili ľuďom, ktorí donedávna nevedeli, čo je to akcia, nakupovať akcie Tesly, Applu či Microsoftu s vidinou, že už nikdy nebudú musieť ísť do práce.

Ešte väčší boom zažili kryptomeny a sektor NFT (Non-Fungible Token – nezameniteľný token), do ktorých ľudia po celom svete liali aj celoživotné úspory. No na jednej strane je záujem zhodnocovať peniaze, na druhej miera úspechu. Prieskumy ukazujú – ako rýchlo ľudia svoje peniaze investujú, tak rýchlo o ne aj prichádzajú.

Človek chamtivý

Morgan Housel sa v Psychológii peňazí pokúša o predstavenie niekoľkých právd alebo princípov, ktoré odhaľujú širšie kontexty, ako zmýšľame a konáme, keď ide o peniaze. Nejde o princípy či univerzálne recepty, ktoré majú zabezpečiť, že do roka budete mať finančnú slobodu. Žiadny jednoznačný recept na bohatstvo či finančnú slobodu neexistuje. Čo však existuje, sú univerzálne vzorce ľudského správania. Príkladom je chamtivosť.

Dejiny ľudstva sú z istej perspektívy dejinami ľudskej chamtivosti. Už najstaršie mezopotámske tabuľky didaktického obsahu varovali, že chamtivosť a naháňanie sa za bohatstvom vedú k nešťastiu a, naopak, dostatok, poznanie miery a skromnosť sú prevenciou pred stratou a problémami. Na tomto poznaní nezmenili nič ani najmodernejšie poznatky zo psychológie či z ekonómie. Možno len to, že ako to bolo ťažké pre starovekého človeka, ešte ťažšie pri dnešných príležitostiach je to pre moderného.

Sme chamtiví a pažraví a chceme výsledok hneď a tu. Čakať napríklad na zhodnotenie portfólia 5 – 10 rokov je monštruózna doba. Ak sa nám aj podarí zarobiť rýchlo, údaje ukazujú, že naša ľudská „nenažranosť“ rýchlo pripraví novozbohatlíka o peniaze. Prečo? Pretože ak máte milión, môžete mať dva, päť, desať alebo prečo to rovno neskúsiť na miliardára?

Možno si poviete: Mňa sa to predsa netýka. Omyl!

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie