Denník N

Nikdy neoľutovala, že roztrhala pápežovu fotku. Dnes vieme prečo

Foto - Field of Vision
Foto – Field of Vision

Speváčka Sinéad O’Connor vo filme Nothing Compares pripomína, že hudbu nikdy nerobila pre peniaze – je to jej forma terapie.

Nový dokument o živote írskej speváčky Sinéad O’Connor spôsobil na festivale Sundance poriadny rozruch. Film Nothing Compares, ktorý má podľa kritikov blízko k dokumentu o Amy Winehouse, sa pokúša vysvetliť, čo ju viedlo k tomu, že roztrhala pápežovu fotku. Po tridsiatich rokoch od tohto momentu sa ukazuje, že vlastne mala pravdu, napísal americký magazín Moviemaker.

Film režisérky Kathryn Ferguson sa začína vystúpením speváčky na oslave tretej dekády hudobnej kariéry Boba Dylana v roku 1992. Sinéad sa postaví pred mikrofón, no z publika sa začína ozývať čoraz ohlušujúcejšej bučanie a pískanie, ktoré nakoniec prerastie do otvoreného nesúhlasu. Rozrušená speváčka odstúpi od mikrofónu, nasleduje strih a film sa vracia do jej detstva.

Moment z Dylanovej oslavy bol len následkom neslávneho incidentu spred dvoch týždňov, keď speváčka v sledovanej televíznej šou Saturday Night Live roztrhala fotku pápeža Jána Pavla II. V tom čase bol z toho obrovský škandál. Aj u nás. Poľský pápež bol pre Východoeurópanov jednou z hlavných postáv, ktoré sa pričinili o pád železnej opony a o koniec komunizmu, no vtedy sme, samozrejme, nevedeli, čo sa deje za dverami kláštorov a kostolov, a už vôbec nie, ako v Írsku fungovali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie