Denník N

Ak bude zle, brániť nás bude NATO, nie nafukovacie holubice

Protest Smeru s nafukovacími holubicami v januári 2022. Foto N - Tomáš Benedikovič
Protest Smeru s nafukovacími holubicami v januári 2022. Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby sme sa znovu zachovali ako zbabelci, nemali by sme už právo žiadať o pomoc iných.

V ťažkých chvíľach treba robiť ťažké rozhodnutia. Hroziaci ruský útok na Ukrajinu núti Západ reagovať. Slovensko je našťastie jeho súčasťou. A tak by sme sa mali aj správať. Vo vlastnom záujme.

Zaťaté päste a výkriky o láske k Rusku nie sú argument a nemali by vládu a prezidentku zastrašiť. Váhanie a strach teraz znamenajú ohrozenie našej bezpečnosti. Nie mier a pokoj zbraní.

Po hádkach, sporoch a zákernostiach v koalícii a po neschopnosti presadzovať naozajstné reformy sa ako jej jediné vážne pozitíva javili uvoľnené ruky polície a prokuratúry a potom ešte zahraničná politika.

Vláda aj prezidentka opakovane hovorili, že majú jasno, kde je miesto Slovenska. Vo vzťahu k Európskej únii aj vo vzťahu k Rusku a Ukrajine. Všetko sa môže stratiť, ak to nepotvrdíme v prvej vážnej skúške, v ktorej máme okrem sľubov a deklarácií aj konať.

NATO v reakcii na ruské prípravy na útok na Ukrajinu rozmýšľa o rozmiestnení vojakov v krajinách na východnej hranici Aliancie. Logicky sa v plánoch objavuje aj Slovensko.

Ak to odmietneme, urobíme chybu, ktorá bude mať hneď sériu vážnych dôsledkov.

Načo sme v NATO, ak v momente, keď sú ohrozené hranice Aliancie, radšej zostaneme bokom? Už pri utečencoch sme ukázali, že solidarita so spojencami a zodpovednosť za spoločný priestor a hodnoty nám nič nehovoria. Ak sa znovu zachováme ako zbabelci, ktorí sa radšej nechcú zapojiť, lebo by to mohlo byť nepríjemné, nemáme ani právo žiadať pomoc, keď budeme v ohrození už aj priamo my. A nemusí hneď ísť o vojnu na našom území, pokojne môžeme zostať pri utečencoch.

Debata o obrannej dohode s Američanmi odhalila, že ani súčasná koalícia a prezidentka v tom nemajú úplne jasno. Strach z opozície a ulice im bránil jasne povedať, že Amerika je najdôležitejší obranný spojenec Slovenska a je v našom záujme, aby sme s ním mali jasné dohody. Práve v čase hroziacej ruskej invázie by som si myslel, že budú hovoriť: chceme tu amerických vojakov, chceme americkú ochranu a záruku, že nás nenechajú napospas Putinovým chúťkam. Namiesto toho týždne počúvame uistenia, že tu americkí vojaci nebudú, že tu nebudú ich zbrane a že vlastne nejde o nič zásadné.

Je dôležité, aby sa to teraz pri ponuke od NATO nezopakovalo. Logicky preto, že sme členmi NATO a spojenci sa tak správajú. Ale pokojne aj preto, že doteraz sa zdalo, že problémom sú Američania. Tisíc vojakov, o ktorých sa hovorí, môže byť z iných aliančných krajín.

Raz a navždy však treba povedať, že spojeneckí vojaci na našom území nie sú žiadne zlo, žiadna okupácia či iné nezmysly. Aj v tejto chvíli sú i naši vojaci v rámci operácií NATO na územiach ďalších krajín, napríklad v Pobaltí. To spojenci jednoducho robia. Pomáhajú si, bránia sa navzájom, na to NATO je, aby zvýšilo obranyschopnosť svojich členov. Spolu jednoducho dokážeme viac. Ak odmietneme ponuku NATO, bude to mať vplyv na našu obranu a bezpečnosť, bude to úder pre našu povesť v klube, do ktorého sme po skúsenostiach zo studenej vojny a s Moskvou dobrovoľne a radi vstúpili.

Bude to však mať vplyv aj na našu domácu scénu. Vláda sa už nebude môcť tváriť, že ponúka Slovensku jasnú víziu približovania sa k štandardu západných demokracií. Lebo tam naozaj ešte ani po 30 rokoch stále nie sme. A celkom konkrétne, bude to aj ďalší pozývací list Robertovi Ficovi a jeho fašistickým a rusofilným partnerom, aby sa vrátili do vlády.

Premiér, minister zahraničia aj obrany majú zjavne jasno. Ale vo vláde sú aj takí, ktorí sa boja, že prídu o percentá, alebo rovno majú zmätok v tom, kto je náš partner a kto hrozba. Ak sa jasnejšie neozve prezidentka a nezatlačí, svoju zodpovednosť bude niesť aj ona.

V ťažkých chvíľach treba robiť ťažké rozhodnutia. Nikto nechce vojnu ani napätie, ale strachom a ústupkami sa im nevyhneme. Nafukovacie holubice spľasnú, naozajstní spojenci budú s nami aj potom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie