Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Prestaňte sa už báť Fica

Na protesty Za slušné Slovensko ľudia chodievali aj s transparentmi, na ktorých mali kresby Shootyho. Ilustračné foto - Tomáš Benedikovič
Na protesty Za slušné Slovensko ľudia chodievali aj s transparentmi, na ktorých mali kresby Shootyho. Ilustračné foto – Tomáš Benedikovič

1. Koalícia sa postavila k ponuke NATO zbabelo. 2. Prečo sa tak boja Fica. 3. Vlna omikronu sa už vyrovnala delte.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský.

1. Koalícia sa postavila k ponuke NATO zbabelo

Vo štvrtok ráno dorazila na Slovensko nepotvrdená správa, že NATO zvažuje umiestnenie tisícky svojich vojakov u svojich východných členov vrátane Slovenska. Krátko nato minister zahraničných vecí Ivan Korčok potvrdil, že sa na úrovni NATO skutočne zvažuje takáto možnosť, no žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Potom však nastalo ticho. Denník N sa snažil získať stanoviská ďalších členov vlády a koalície, no márne.

Neznamená to však, že Heger, Kollár, Matovič či Naď nevedia, aká je ich odpoveď na otázku o ponuke Severoatlantickej aliancie. Vedia, len sa ju ešte hanbili povedať.

Ozvite sa Korčokovi. Jediný z celej vládnej zostavy, kto dal jasné stanovisko, teda zostal minister Korčok. Len vďaka nemu mohli voliči počuť, že ponuka prítomnosti vojakov NATO je logickou obrannou reakciou Severoatlantickej aliancie na stupňovanie napätia vo východnej Európe zo strany Ruska. Korčok ako jediný pripomenul obyvateľom Slovenska, že žijú v krajine, ktorej najlepším a najdostupnejším garantom bezpečnosti je práve NATO.

Korčok pripomenul aj to, že jednotky NATO vrátane slovenských vojakov sú už celé roky v pobaltských krajinách a že je to Rusko, kto pred časom anektoval Krym a teraz sa roztiahol pozdĺž hraníc Ukrajiny.

Naď na ústupe. Ešte minulý týždeň stál po Korčokovom boku aj minister obrany, keď bolo treba obhajovať obrannú zmluvu s USA. Teraz už aj Jaroslav Naď zavelil na ústup. On ani Heger, Kollár, Sulík či Matovič nepodporili Korčoka vo vysvetľovaní holého faktu, že malá krajina ako Slovensko by mala privítať, že má v napnutých časoch silného spojenca, čo podáva pomocnú ruku.

Dôvod ich mlčania sa rozoberal v kuloároch, no je dosť jasný aj bez využitia „zdrojov blízkych koalícii, ktoré nechceli byť menované“ – boja sa. Koalícii sa roztriasli kolená z toho, čo by mohlo nastať, keby súhlasili s ponukou NATO. Zľakli sa, že si pohnevajú svojich voličov, zľakli sa tých pár stovák hlučných pomätencov, čo nasledujú Fica po námestiach a najviac sa zľakli Fica.

Koalícia zbabelcov. Tento ich strach je nesmierne sebecký, pretože je to strach o vlastné kreslá. A je kruté, že tento strach u nich prevážil nad obavou z toho, čo sa môže stať, keď Slovensko odmietne ponuku NATO.

Spoliehajú sa na to, že Slovensku sa zase raz prepečie jeho zbabelosť a tendencia zaliezť do kúta zakaždým, keď sa niečo deje, či je to grécky dlh, migračná kríza alebo ruská agresia. Lenže toto povestné slovenské „šťastíčko“ sa raz môže minúť a možno k tomu nikdy nebolo bližšie, než je práve teraz.


2. Prečo sa tak boja Fica

Kým členovia koalície chodia zadnými vchodmi, Robert Fico nemá problém kričať svoje názory na zahraničnú politiku na námestiach. Urobil tak aj v stredu v Bratislave a hoci ho ako obvykle počúvalo len niekoľko stoviek fanúšikov, koalícia sa pred ním krčí akoby bol Herkules.

Míting ako šou. Ficovi sa určite dá uznať zmysel pre dramatickú formu. Vyberá si malé námestia, kde sa dá so šikovnou kamerou urobiť dav aj z 200 ľudí. Volá si rečníkov, nedovolí im však žiadne dlhé, nudné prejavy. Stačia heslá a rekvizity.

Lenže aj keby bol Ficov míting nablýskaný ako súťaž superstar, stále je to len malá upachtená skupinka, čo má rada vodcov. Tisíc ľudí narobí hluk a neporiadok, možno zastaví dopravu, ale o revolúcii či povstaní, ako v stredu blúznil Fico, nemôže ani snívať.

Vždy pripravený. Samozrejme, isté obavy z Fica sú opodstatnené. Ako premiér troch skorumpovaných vlád by neváhal páchať škody kedykoľvek v budúcnosti. Teraz dokonca sľubuje pomstu tým, čo stíhajú jeho skorumpovanú družinu. A síce sa nedá povedať, že by predal aj vlastného brata, nepochybne by zapredal 5,5 milióna obyvateľov tohto štátu, ak by sa mohol vrátiť k svojmu predchádzajúcemu životu, keď lietal vládnym špeciálom, a nehrozilo mu, že skončí v base.

Strašiak v poli. Lenže obavy z Fica sú značne prehnané. Dokázal sa pozbierať z dna, kam ho poslali skutočné davy, ale bolo to za cenu nesmierneho fyzického aj psychického úsilia – každý deň aspoň jedna tlačovka – a stále nie je ani na polceste k svojmu návratu. So svojimi 16 percentami môže nanajvýš dúfať, že sa niekomu v koalícii nebude hnusiť, ale nie je to dosť ani na to, aby sa nemusel báť polície.

Preto by bolo nanajvýš vhodné, aby sa úradníci, polícia, vláda či prezidentka prestali konečne pozerať na Ficove percentá zakaždým, keď majú niečo urobiť. V politickom marketingu ho nemôžu poraziť, lebo sú v ňom slabší ako on. Je najvyšší čas prestať váhať s medzinárodnými dohodami a riskovať bezpečnosť Slovenska kvôli človeku, ktorý sa sám nesmierne bojí o vlastnú budúcnosť.


3. Vlna omikronu sa už vyrovnala delte

Aktuálna krivka pandémie koronavírusu sa už takmer vyrovnala vrcholu z tretej vlny. V stredu pribudlo vyše 14-tisíc nových prípadov, čo je druhé najvyššie číslo od začiatku pandémie.

O prudkom raste hovorí aj miera pozitivity, ktorá dosiahla 44 percent a sedemdňová incidencia. Tá už prekročila hranicu 60-tisíc, pričom na vrchole tretej vlny 3. decembra bola 61 722.

Zatiaľ to však stále nie je smršť, akú čakajú tí, čo hovoria o 50- či 100-tisícoch infikovaných denne. Ani bežný život vo väčšine krajiny zatiaľ nie je paralyzovaný nedostatkom personálu. A čo je teraz najdôležitejšie, zatiaľ nestúpajú ani počty hospitalizovaných.

To však neznamená, že k čiernym scenárom nedôjde. V mnohých častiach krajiny už pandémia prelomila lokálne rekordy, na Orave už zase zatvárajú celé triedy či školy.

Aj vývoj u susedov naznačuje, čo sa dá čakať na Slovensku. V Rakúsku padol nový denný rekord počtu infikovaných – 43-tisíc, pričom len deň starý dovtedajší rekord bol 30-tisíc.

V Poľsku krivka takisto vyskočila doteraz najvyššie na 57-tisíc a úrady očakávajú, že v najbližších týždňoch dosiahne aj 140-tisíc.


Jednou vetou:

4. Vyšetrovateľ NAKA navrhol podať obžalobu na Ladislava Bašternáka v súvislosti s kauzou Bonaparte.

5. Prešovský a Košický kraj patria medzi európske regióny, ktoré najviac zasiahla pandémia, ukázala štúdia europarlamentu.

6. Extrémista Marián Magát pôjde do väzby, stíhajú ho pre 37 skutkov rôznorodej extrémistickej trestnej činnosti zameranej najmä na popieranie holokaustu.

7. Minister dopravy Andrej Doležal potichu vymenil najvyššieho šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti.

8. Európska lieková agentúra odporučila podmienečnú registráciu lieku Paxlovid od Pfizeru na liečbu covidu.

9. Ústavný súd rozhodol, že uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z júna 2020 vláda porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám.

10. Stavebná časť rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie v Bratislave by mala byť hotová v lete tohto roka, oznámila generálna riaditeľka Alexandra Kusá.


Zaujímavé články:

Obava znie, že až sa otázka jednotky NATO ocitne na stole – ak tam teda už nie je –, reakciou (odpoveďou) reprezentácie štátu bude vajatanie. Čo – neklamme sa – môže v najhoršom čase citeľne poškodiť bezpečnostný status krajiny, ak teda v centrále NATO nadobudnú pocit, že vojakov USA či Británie (ktorá sa takisto ponúka) na Slovensku nechceme.

Peter Schutz o našej pozícii k Ukrajine (sme.sk)

V ťažkých chvíľach treba robiť ťažké rozhodnutia. Nikto nechce vojnu ani napätie, ale strachom a ústupkami sa im nevyhneme. Nafukovacie holubice spľasnú, naozajstní spojenci budú s nami aj potom.

Matúš Kostolný o našej pozícii k Ukrajine (dennikn.sk)

Prezidentka asi nie je taká naivná, aby si myslela, že vložením interpretačnej doložky umlčí hlasných kritikov zmluvy, z ktorých niektorých poháňa len vlastná samoľúbosť a iných zasa patologická nenávisť k USA. Ako najpopulárnejšia politička v krajine však smie dúfať, že presvedčí aspoň časť nevyhraneného publika, ktoré pláva v rozbúrených vodách internetu.

Marek Káčer o prezidentkinom návrhu k obrannej zmluve s USA (dennikn.sk)


FB status:

REFERENDUM O AMERICKÝCH ZÁKLADNIACH NA SLOVENSKU?

Fašista Ďurica navrhuje vyhlásiť referendum o amerických základniach na Slovensku. Dnes sme o jeho návrhu hlasovali v ústavnoprávnom výbore. Dopadlo to takto:

Fašista a prítomný smerák hlasovali za. Pochopiteľne. Ako inak?

Hlasák a druhý smerák neprítomní. Takisto nič neobvyklé.

Prekvapivejšie pre mňa dopadlo hlasovanie koaličných poslancov.

Proti sme boli iba dvaja poslanci z klubu SaS.

Kolegovia z OĽaNO sa zdržali, kolega zo SME RODINA nehlasoval a kolega zo Za ľudí nebol prítomný.

Návrh síce výbor neodporučil parlamentu schváliť, ale aj tak ma to hlasovanie prekvapilo. Myslel som si totiž, že to je tak jasný nezmysel, že sa k nemu nemožno postaviť inak ako hlasovať proti. Zjavne som sa mýlil.

Žeby to bolo tou hybridnou formou rokovania výboru?


Citát:

V súčasnej situácii s ohľadom na to, že ide o kroky organizácie, ktorá garantuje našu bezpečnosť a obranu, toto považujem za logický krok pri posilnení obrany celej Aliancie, ale aj krajín na východnom krídle.

Minister zahraničia Ivan Korčok


Shooty:

Posledné slovo Braňa Bezáka:

Od Novembra neubehlo ešte ani 33 rokov a už politici naháňajú hlasy adoráciou Husáka.

31 rokov od odchodu posledného ruského okupanta „hecujú“ dav skandovať: „Nikdy proti Rusku.“

Ani nie štyri roky po tom, čo organizovaná zločinecká skupina zavraždila novinára, zbierajú lajky tým, že za organizovanú zločineckú skupinu označia novinárov.

Je zlé, keď politici nedokážu ponúknuť víziu budúcnosti, ale je oveľa, oveľa horšie, keď sa snažia vymazať historickú pamäť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie