Lekárka Šimková: Ako zvládnuť covid doma? Majte pulzný oxymeter, neležte stále a jedzte ľahkú stravu (video)

Aj keď je pravdepodobné, že sa omikronom nakazí veľa ľudí, pozitívni sa musia izolovať a mali by aj doma nosiť respirátor – dôležité je aj to, akú vysokú dávku nákazy človek dostane, vraví hlavná odborníčka ministerstva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Adriana Šimková je všeobecná lekárka a internistka. Je aj hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo. V rozhovore opisuje, ako si doma liečiť covid aj ako presvedčiť ľudí, aby sa očkovali. Okrem toho hovorí,
- pri akých príznakoch covidu spozornieť a volať lekárovi či záchranku,
- prečo očkuje málo ambulantných lekárov,
- v čom lekárov dnes ničí administratíva,
- aj o tom, či sa dajú rozoznať príznaky chrípky a covidu,
- a prečo je často ťažké sa dovolať lekárovi.
Máte už viac pacientov s omikronom?
Áno, pribúdajú nám pozitívni pacienti s covidom. Neviem, či to je omikron, dôležité je, že je pacient chorý a má pozitívny PCR test. Či to je delta, alebo omikron, pristupujeme ku každému rovnako. A aj odporúčania pri domácej liečbe sú rovnaké.
V čom je priebeh ochorenia pri delte a omikrone rozdielny?
Pri delte aj predchádzajúcom variante bol priebeh iný. Klinické príznaky boli najskôr ľahké, potom prišlo štádium zlepšenia a potom sa pacientovi stav zhoršil. Pri omikrone je priebeh