Denník N

tl;dr Čo sa stane, ak Rusko vypne plyn? Nič strašné

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Týždenný výber zo zahraničnej tlače.

Vypne Rusko v prípade zhoršenia konfliktu s Ukrajinou Európe túto zimu plyn? Ak by k tomuto scenáru došlo, „najťažšie by dopadol na Slovensko, Rakúsko a časti Talianska“, píše The Economist. V európskom rebríčku plynovej závislosti od Ruska sme štvrtí, zároveň však v porovnaní s Rakúskom, Fínskom či Litvou potrebujeme plyn oveľa viac než iné zdroje energie.

Zastavenie plynu by Rusko stálo zhruba 200 miliónov dolárov denne, 20 miliárd dolárov odteraz do jari. To znie ako veľa peňazí, ale Rusko si to bez problémov môže dovoliť, jeho devízové rezervy sú 600 miliárd dolárov.

Economist je však optimistický – zastavenie dodávok je málo pravdepodobné, a aj keby k nemu došlo, katastrofa by nebola taká veľká, ako sa zdá:

  1. Plyn cez potrubia možno v prvom rade nahradiť skvapalneným zemným plynom (LNG), ktorý sa dá do Európy doviezť na lodiach – v posledných rokoch vyrástlo množstvo nových terminálov, ktoré ho dokážu spracovať. Dnes bežia len na polovicu kapacity, ak by bežali naplno, nahradí to teoreticky až dve tretiny dovozu z Ruska. Problémom je exportná kapacita, ktorá je napríklad v Spojených štátoch už využitá na maximum. Najrealistickejšie teda Európa získa LNG tak, že zaplatí viac za dodávky, ktoré boli pôvodne určené pre iné regióny sveta.
  2. Ďalším zdrojom budú uskladnené zásoby plynu. Tie sú oveľa nižšie ako obvykle v tomto období. Ak však bude pokračovať bežné zimné počasie, na začiatku jari by v nich malo byť dosť na dva až štyri mesiace pokrytia úplného výpadku ruských dodávok.
  3. „Tajnou zbraňou“ v prípade krízy by ešte mohol byť plyn, ktorý sa z technických dôvodov ponecháva v zásobníkoch a neobchoduje sa s ním. Vyčerpať z neho povedzme len desatinu by zrejme nebol žiadny problém, ak by to regulátori povolili, a Európa by získala ďalší mesiac bežných ruských dodávok.

Aj bez tejto technickej rezervy teda odhad vyzerá asi takto: Rusko dnes exportuje okolo 230 miliónov kubických metrov plynu denne. Zvýšením využitia LNG vieme z toho získať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

tl;dr zo zahraničnej tlače

Svet

Teraz najčítanejšie