Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Richter dá milióny firmám, aby zamestnávali matky

Ženy často nejdú do práce lebo nevedia zohnať alebo zaplatiť jasle či škôlku. Ilustračné foto - TASR
Ženy často nejdú do práce lebo nevedia zohnať alebo zaplatiť jasle či škôlku. Ilustračné foto – TASR

Slovensko musí 23 miliónov eur minúť do konca roka. Štát ich dá na detské kútiky a preplácanie veľkej časti mzdy matiek.

Takmer pred rokom označil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií za jeden z hlavných problémov nezamestnanosti to, že firmy nechcú prijímať do prác ženy s dieťaťom. Dnes premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter oznámili, že 23 miliónov eur, ktoré má Slovensko minúť do konca roka, dá na podporu práce rodičov.

Ak tieto peniaze štát neminie, prepadnú.

Za desať mesiacov tak chce štát podporiť z peňazí z Bruselu detské kútiky vo firmách. Plánuje aj preplácať veľkú časť mzdy matiek, ak firma pre ne vytvorí nové miesta a dostanú zmluvu na neurčito.

Ide o prvé opatrenie druhého sociálneho balíčka Smeru. V prvom bolo napríklad zvýšenie minimálnej mzdy, ale aj bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov a dôchodcov.

Celý druhý balíček premiér ohlási až po zverejnení marcovej prognózy vývoja verejných financií. Sociálne opatrenie však ohlásili skôr, pretože na minutie peňazí z eurofondov ostáva len desať mesiacov, tak aby to stihli.

Matkám preplatia veľkú časť mzdy

Firmy, ktoré budú mať záujem o eurofondy a pre matky detí vytvoria nové miesto, dostanú od štátu peniaze na ich mzdu. Strop pre matky s deťmi do šesť rokov by mal byť 90 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve – v treťom štvrťroku minulého roka bola mzda 837 eur.

Získať peniaze bude môcť firma aj na prácu žien, ktoré majú staršie deti – od šesť do desať rokov. Mala by to byť v ich prípade len polovica z priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Podporu zamestnávatelia dostanú na 10 mesiacov, ak teda prijmú ženu vo februári, tak podpora bude do konca roka. Richter očakáva, že bude záujem veľký.

V jednej firme môže vzniknúť najviac desať takto dotovaných miest. Spolu očakáva, že by takto mohlo vzniknúť 1800 plných pracovných miest. Nepredpokladá však, že všetky matky budú chcieť mať osemhodinový pracovný pomer, preto vznikne viac kratších úväzkov. „Celkovo by si prácu mohlo nájsť 5000 ľudí,“ povedal Richter.

Eurofondy sa však nedajú použiť v Bratislave. Preto chce minister nájsť peniaze v rozpočte – zatiaľ hovorí o troch miliónoch, no ešte nie sú isté.

„Detailná podoba a spôsob financovania avizovaného takzvaného druhého sociálne balíka bude známa až o par mesiacov. Dnes by bolo predčasné hovoriť o samotnom financovaní,“ povedal Martin Šanta z komunikáčného odboru ministerstva financií.

Keďže štát pre matky nič zatiaľ nerobil, tak čokoľvek málo je pozitívne, hovorí Vlasta Kostercová, spoluzakladateľka portálu flexipraca, ktorý chce budovať trh flexibilných pracovných úväzkov.

Takýto kok podľa nej môže otvoriť oči niektorým ľuďom, ktorí možno o skrátených úväzkoch či iných formách zamestnávania žien doteraz neuvažovali. „Preplatiť 90 percent mzdy je príliš jednoduché a krátkozraké riešenie,“ dodáva. Štát mohol tieto peniaze podľa nej použiť inak – napríklad zriadením a podporou štátnych jaslí.

Desať mesiacov je podľa nej krátka doba, na to, aby sa dnešný stav vyriešil. Dnes totiž podľa štatistík, ktoré citoval Fico, pracuje len 40 percent žien s dieťaťom do šesť rokov, kým mužov je 80 percent.

Ak by sa projekt rozbehol, Richter sľubuje, že dá naň peniaze aj z nového operačného programu, ktorý štartuje na budúci rok. V roku 2016 sú však voľby a vznikne nová vláda, pokračovanie projektu to môže ohroziť.

Toto riziko si podľa šéfa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku musia uvedomiť aj firmy, ale kroky vlády schvaľuje. Na matky sú totiž podľa neho vyššie náklady ako na iných pracovníkov. „Napríklad keď dieťa ochorie, vezme si OČR najčastejšie matka,“ hovorí. O tom, či budú projekty úspešné, rozhodne podľa neho najmä to, ako bude administratívne náročný.

Peniaze pôjdu aj na kútiky

Už dlhšie sa diskutuje o tom, že matky by chceli skôr nastúpiť do práce, ale nemajú dosť zariadení, ktoré by sa v čase ich práce starali o deti. Chýbajú škôlky a najmä jasle. „Ženy nedávajú deti do jaslí, lebo  je málo štátnych a súkromné sú drahé,“ hovorí Kostercová z flexiprace.

Richter a Fico preto chcú podporiť detské kútiky vo firmách, kde by deti mali opatrovateľku aj priestor na hranie. Štát by v kútikoch uhradil plat opatrovateľky a aj náklady na postele, hračky či stolíky. Firmy by zabezpečili priestory.

Machunka víta, že štát neprepláca len mzdy, ale dá peniaze aj na zriaďovanie kútikov. Tie treba aj podľa Kostercovej. „Dnes firmy nerobia kútiky, lebo je to pre nich náročné administratívne aj organizačne,“ hovorí.

Dnes na DennikE.sk

Volkswagen aj Jaguar ohlásili nábor stoviek zamestnancov, hovoria o dopyte po autách

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Nitriansky závod Jaguar Land Rover vytvorí stovky nových pracovných miest, oznámil po stretnutí s predstaviteľmi automobilky predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dodal, že fabrika prijme 600 nových zamestnancov, jej subdodávatelia vytvoria miesta pre ďalších 300 ľudí.

 

Minúta po minúte

Ministerstvo hospodárstva pokračuje vo vyplácaní podpory pre nepravidelnú autobusovú dopravu, v druhom kole už vybavilo 145 žiadostí a vyplatilo 4,2 milióna eur. Na vybavenie ešte čakajú žiadosti vyše 80 podnikateľov.

O dotáciu môžu záujemcovia požiadať ešte do konca apríla. V porovnaní s prvou výzvou MH SR upravilo podmienky pre výpočet dotácie tak, aby prevádzkovatelia nepravidelnej autobusovej dopravy mohli získať vyššiu podporu.

Výzva je veľkorysejšia pre žiadateľov s novšími autobusmi, no zároveň spravodlivo pokrýva aj tých, ktorí majú staršie autobusy.

V prvej výzve v minulom roku rezort dopravcom vyplatil vyše 6,2 milióna eur.

Čínska ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku rekordný medziročný vzostup o 18,3 percenta. Je to najväčší skok vo vývoji HDP krajiny od roku 1992, keď Peking začal viesť štvrťročné záznamy. Dnešné čísla sú však do určitej miery skreslené, pretože sú porovnávané s obrovským ekonomickým poklesom v rovnakom období vlani.

Agentúra AP píše, že dnes oznámený vzostup zveličuje porovnanie s prvým štvrťrokom minulého roka, kedy Čína zaznamenala najväčší ekonomický pokles za niekoľko desaťročí. V porovnaní s posledným štvrťrokom 2020 je to nárast len ​​o 0,6 %.

Vlani v prvom štvrťroku zaznamenala čínska ekonomika pokles o 6,8 %, pretože kvôli šíreniu koronavírusu museli zatvoriť obchody aj niektoré továrne. Už v nasledujúcom štvrťroku sa Čína stala prvou významnou ekonomikou, ktorá sa vrátila k rastu.

V celom minulom roku ekonomika Číny vzrástla o 2,3 %, čo bol najslabší výsledok krajiny za posledných 44 rokov, no Čína bola jedinou veľkou ekonomikou, ktorá rástla aj počas pandémie covidu.

Tento rok analytici podľa ankety agentúry Reuters odhadujú celoročný rast HDP Číny na 8,6 percenta.

Čínska ekonomika sa tak do značnej miery spamätala z vlaňajšieho prepadu spôsobeného pandémiou. Analytici však očakávali, že druhá najväčšia ekonomika sveta dnes oznámi, že vykázala medziročný vzostup o 19 percent. (bbc, guardian, čtk)

Ekonomický newsfilter: Nad hospodárstvom opäť vykuklo slnko

  • Obchody sa pripravujú na reštart, skúsia ho zrejme bez väčších zliav
  • Kríza sa chýli ku koncu, v automobilkách sa znova začína boj o dostatok zamestnancov
  • Aj železničné trate by sa už mali modernizovať rozumnejšie

Žilina víta ponuku ministerstva financií na bezúročnú pôžičku, ktorou by mesto vykrylo výpadky tržieb v dopravnom podniku. Podľa primátora Petra Fiabáneho padne rozhodnutie až po zoznámení sa s podmienkami pôžičky. (tasr)

Rozpočtový deficit Talianska tento rok stúpne na 11,8 % HDP, čo je 20-ročné maximum. Verejný dlh krajiny dosiahne 159,8 % HDP a prekoná doterajší rekord z roku 1920, uviedlo to tamojšie ministerstvo financií v aktualizovaných prognózach.

Taliansky hrubý domáci produkt (HDP) sa v tomto roku zvýši o 4,5 %, a nie o 6 %, ako vláda predpokladala na jeseň. Minulý rok talianska ekonomika klesla o 8,9 %.

Rozpočtový schodok by mal dosiahnuť 11,8 % HDP, pričom ešte v januári sa počítalo s 8,8 %. Minulý rok deficit vyskočil na 9,5 % HDP z 1,6 % HDP v roku 2019. Taliansko zaznamenalo dvojciferný rozpočtový schodok naposledy začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Verejný dlh, ktorý sa na konci roka 2020 nachádzal na úrovni 155,6 % HDP, tento rok vzrastie na 159,8 % HDP a prekoná rekordných 159,5 % HDP z roku 1920. (tasr)

Bratislava nemá záujem o bezúročnú pôžičku, ktorú mestu ponúklo ministerstvo financií na vykrytie výpadkov tržieb v dopravnom podniku. Magistrát štátu odkazuje, že chce rovnocennú pomoc, akú dostali súkromné dopravné firmy.

Bratislavská samospráva považuje za neférové, že štát od apríla 2020 sprístupnil finančné kompenzácie pre dosah koronakrízy pre 54 súkromných dopravných spoločností a štyrom mestským dopravným podnikom čerpať tieto kompenzácie neumožnil.

„Bratislava nečelí v krytí strát dopravného podniku krátkodobému likvidnému problému, ale rozpočtovému a dlhovému. Bezúročné pôžičky od štátu v dnešnej dobe lacných peňazí nepovažujeme za pomoc,“ uviedlo hlavné mesto.

Tvrdí, že na trhu si vie požičať zdroje veľmi blízke nulovým sadzbám, ale v oboch prípadoch (pôžička od štátu či z komerčnej banky) by išlo o pôžičky, ktoré mestu Bratislava zvýšia dlh nad 50 percent bežných príjmov a vystavia riziku prekročenia 60-percentnej hranice pri ďalšom zhoršení situácie.

„Už prekročenie 50-percentnej hranice obmedzí možnosť Bratislavy financovať rozvojové aktivity, lebo primátor bude povinný dlh stabilizovať a znižovať. Za prekročenie 60-percentnej hranice nám musí ministerstvo financií podľa zákona udeliť pokutu a mesto nebude môcť prijať akýkoľvek nový úver,“ upozornila Bratislava.

Magistrát preto trvá na podpore v zmysle použiteľnej schémy EÚ. Zatiaľ bude dopravný podnik podporovať a financovať z vlastných zdrojov tak, aby mohol fungovať v potrebnom nezmenenom objeme výkonov nastavených podľa potrieb obyvateľov a rešpektujúc vývoj pandemickej situácie. (tasr)

Ruský rubeľ v dôsledku nových amerických sankcií klesol voči doláru o 2 % a voči euru zostúpil na viac ako 5-mesačné minimum. Neskôr ruská mena časť strát zmazala.

  • Okolo 15.30 si dolár pripisoval takmer 1 % na 76,5 rubľa, predtým sa vyšplhal až na 77,55 rubľa.
  • Euro vykazovalo nárast o 0,9 % na 91,65 rubľa po vystúpení na 92,85 rubľa, čo bola najvyššia úroveň od začiatku novembra.

Prečo sa to deje

Americký prezident Joe Biden vydal exekutívny príkaz, ktorý od 14. júna zakáže americkým finančným inštitúciám účasť na primárnom trhu s dlhopismi ruskej vlády denominovanými v rubľoch.

Zároveň USA vyhostia desať ruských diplomatov a uvalia sankcie na desiatky jednotlivcov a firiem. Podľa Washingtonu ide o odpoveď na ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb a na kybernetické útoky voči americkým vládnym agentúram.

Analytik Sergej Romančuj z Metallinvestbank uviedol, že trh dlhší čas očakával uvalenie sankcií. Podľa neho zvyšujú pravdepodobnosť, že ruská centrálna banka na budúci týždeň zvýši úrokové sadzby. (čtk, reuters)

Ministerstvo financií ponúklo Bratislave, Košiciam, Prešovu a Žiline pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Chce tak upokojiť situáciu v ich mestských dopravných podnikoch, ktoré pre pandémiu bojujú s výpadkom príjmov.

Ako tvrdí, vlani sa táto forma pomoci stretla s veľkým záujmom zo strany miest a obcí. „V súčasnosti napríklad platí, že primátor mesta Košice uvítal túto ponuku a momentálne prebiehajú rokovania,“ podotklo ministerstvo.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že dotknuté mestá si budú môcť o bezúročné pôžičky požiadať „do výšky oprávnených strát alebo výpadkov príjmov, ktoré mali ich dopravné podniky a nemajú ich vykryté samosprávami“.

Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina upozorňujú, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať