Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Richter dá milióny firmám, aby zamestnávali matky

Ženy často nejdú do práce lebo nevedia zohnať alebo zaplatiť jasle či škôlku. Ilustračné foto - TASR
Ženy často nejdú do práce lebo nevedia zohnať alebo zaplatiť jasle či škôlku. Ilustračné foto – TASR

Slovensko musí 23 miliónov eur minúť do konca roka. Štát ich dá na detské kútiky a preplácanie veľkej časti mzdy matiek.

Takmer pred rokom označil Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií za jeden z hlavných problémov nezamestnanosti to, že firmy nechcú prijímať do prác ženy s dieťaťom. Dnes premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter oznámili, že 23 miliónov eur, ktoré má Slovensko minúť do konca roka, dá na podporu práce rodičov.

Ak tieto peniaze štát neminie, prepadnú.

Za desať mesiacov tak chce štát podporiť z peňazí z Bruselu detské kútiky vo firmách. Plánuje aj preplácať veľkú časť mzdy matiek, ak firma pre ne vytvorí nové miesta a dostanú zmluvu na neurčito.

Ide o prvé opatrenie druhého sociálneho balíčka Smeru. V prvom bolo napríklad zvýšenie minimálnej mzdy, ale aj bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov a dôchodcov.

Celý druhý balíček premiér ohlási až po zverejnení marcovej prognózy vývoja verejných financií. Sociálne opatrenie však ohlásili skôr, pretože na minutie peňazí z eurofondov ostáva len desať mesiacov, tak aby to stihli.

Matkám preplatia veľkú časť mzdy

Firmy, ktoré budú mať záujem o eurofondy a pre matky detí vytvoria nové miesto, dostanú od štátu peniaze na ich mzdu. Strop pre matky s deťmi do šesť rokov by mal byť 90 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve – v treťom štvrťroku minulého roka bola mzda 837 eur.

Získať peniaze bude môcť firma aj na prácu žien, ktoré majú staršie deti – od šesť do desať rokov. Mala by to byť v ich prípade len polovica z priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Podporu zamestnávatelia dostanú na 10 mesiacov, ak teda prijmú ženu vo februári, tak podpora bude do konca roka. Richter očakáva, že bude záujem veľký.

V jednej firme môže vzniknúť najviac desať takto dotovaných miest. Spolu očakáva, že by takto mohlo vzniknúť 1800 plných pracovných miest. Nepredpokladá však, že všetky matky budú chcieť mať osemhodinový pracovný pomer, preto vznikne viac kratších úväzkov. „Celkovo by si prácu mohlo nájsť 5000 ľudí,“ povedal Richter.

Eurofondy sa však nedajú použiť v Bratislave. Preto chce minister nájsť peniaze v rozpočte – zatiaľ hovorí o troch miliónoch, no ešte nie sú isté.

„Detailná podoba a spôsob financovania avizovaného takzvaného druhého sociálne balíka bude známa až o par mesiacov. Dnes by bolo predčasné hovoriť o samotnom financovaní,“ povedal Martin Šanta z komunikáčného odboru ministerstva financií.

Keďže štát pre matky nič zatiaľ nerobil, tak čokoľvek málo je pozitívne, hovorí Vlasta Kostercová, spoluzakladateľka portálu flexipraca, ktorý chce budovať trh flexibilných pracovných úväzkov.

Takýto kok podľa nej môže otvoriť oči niektorým ľuďom, ktorí možno o skrátených úväzkoch či iných formách zamestnávania žien doteraz neuvažovali. „Preplatiť 90 percent mzdy je príliš jednoduché a krátkozraké riešenie,“ dodáva. Štát mohol tieto peniaze podľa nej použiť inak – napríklad zriadením a podporou štátnych jaslí.

Desať mesiacov je podľa nej krátka doba, na to, aby sa dnešný stav vyriešil. Dnes totiž podľa štatistík, ktoré citoval Fico, pracuje len 40 percent žien s dieťaťom do šesť rokov, kým mužov je 80 percent.

Ak by sa projekt rozbehol, Richter sľubuje, že dá naň peniaze aj z nového operačného programu, ktorý štartuje na budúci rok. V roku 2016 sú však voľby a vznikne nová vláda, pokračovanie projektu to môže ohroziť.

Toto riziko si podľa šéfa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku musia uvedomiť aj firmy, ale kroky vlády schvaľuje. Na matky sú totiž podľa neho vyššie náklady ako na iných pracovníkov. „Napríklad keď dieťa ochorie, vezme si OČR najčastejšie matka,“ hovorí. O tom, či budú projekty úspešné, rozhodne podľa neho najmä to, ako bude administratívne náročný.

Peniaze pôjdu aj na kútiky

Už dlhšie sa diskutuje o tom, že matky by chceli skôr nastúpiť do práce, ale nemajú dosť zariadení, ktoré by sa v čase ich práce starali o deti. Chýbajú škôlky a najmä jasle. „Ženy nedávajú deti do jaslí, lebo  je málo štátnych a súkromné sú drahé,“ hovorí Kostercová z flexiprace.

Richter a Fico preto chcú podporiť detské kútiky vo firmách, kde by deti mali opatrovateľku aj priestor na hranie. Štát by v kútikoch uhradil plat opatrovateľky a aj náklady na postele, hračky či stolíky. Firmy by zabezpečili priestory.

Machunka víta, že štát neprepláca len mzdy, ale dá peniaze aj na zriaďovanie kútikov. Tie treba aj podľa Kostercovej. „Dnes firmy nerobia kútiky, lebo je to pre nich náročné administratívne aj organizačne,“ hovorí.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Väčší deficit ešte rozpočet nemal, je to, ako keby štátu vypadli príjmy zo všetkých daní
  • Priemysel: Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji prepadla medziročne najviac v EÚ
  • Ceny: Medziročná inflácia na Slovensku sa v júni zvoľnila na 1,8 % z májových 2 %, rast cien bol najpomalší od jesene 2017
  • Komodity: Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 miliónov barelov denne
  • Pokuta: Belgické úrady dali Googlu pokutu 600-tisíc eur za to, že neodstránil internetové odkazy, ktoré môžu poškodiť jednotlivcov
  • Automobilky: Hyundai a Kia plánujú v roku 2025 predať spolu 1 milión elektrických vozidiel
  • Úspory: Ako si sporiť postupne na vyšší dôchodok?
Zdieľať

Doležalov konkurz žiadajú zopakovať aj lokálni poskytovatelia internetu, minister na to nevidí dôvod

Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto - TASR/AP
Antény mobilných operátorov. Ilustračné foto – TASR/AP

Ministerstvo dopravy nevidí dôvod na zopakovanie konkurzu na post šéfa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, ako žiadajú lokálni poskytovatelia internetu. Tvrdí, že konkurz bol transparentný, mal jasné pravidlá a podmienky boli pre všetkých nastavené rovnako.

Zdieľať

Poštová banka plní sľub, po zrušení odvodu zníži poplatok za účet. Iné banky tvrdia, že preň nezdražovali

Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto - JumpStory
Vysoké poplatky sa platia za výbery hotovosti kreditnou kartou. Ilustračné foto – JumpStory

Poštová banka od októbra zníži poplatok za vedenie osobného účtu a vráti ho na úroveň z vlaňajška. Plní tak sľub, že cenu za balík znovu zníži, ak štát bankám zruší povinnosť platiť bankový odvod.

Minúta po minúte

Zdieľať

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. (tasr)

Zdieľať

Dopyt po rope by sa na budúci rok mohol zvýšiť o rekordných 7 mil. barelov denne, prispeje k tomu najmä oživenie globálnej ekonomiky po koronakríze, vyplýva z nového výhľadu kartelu OPEC. Celkový dopyt i tak zostane pod úrovňou roka 2019.

Ide o prvú prognózu, v ktorej OPEC hodnotí vývoj na trhu v budúcom roku. Nepočíta so žiadnym rizikom, ktoré by spôsobilo pokles, napríklad obchodné napätie medzi USA a Čínou, vysoká úroveň zadlženia alebo druhá vlna koronavírusovej infekcie.

Naopak, správa prepokladá, že koronavírus sa podarí dostať pod kontrolu, najmä vo veľkých ekonomikách, čo umožní oživenie súkromnej spotreby domácností a investícií.

Ceny ropy tento rok prudko klesli. Dopyt sa prepadol zhruba o tretinu, keď vlády nariadili koronavírusové opatrenia a obmedzili vychádzanie. OPEC očakáva, že dopyt po rope v tomto roku klesne o 8,95 milióna barelov denne. To je o niečo menej, než predpovedal minulý mesiac. (čtk)

Zdieľať

Podľa rozpočtovej rady vláda dobre nevysvetlila niektoré výdavky v navrhovanej zmene rozpočtu, o ktorej rokuje parlament. Okrem výdavkov, ktoré súvisia s pandémiou, vláda očakáva aj iné výdavky na krytie rizík v sume 3 miliardy eur. „Táto suma nie je vysvetlená a predstavuje pre vládu priestor pre voľné rozhodovanie mimo kontroly parlamentu.“

Súčasné výnimočné okolnosti viedli k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, aby vláda mohla prijímať razantné opatrenia na stabilizáciu situácie.

„Vytvorený priestor by sa však nemal zneužiť na zvyšovanie výdavkov nesúvisiacich s touto výnimočnou udalosťou. Je preto v záujme vlády, aby navrhované zmeny v zákone o štátnom rozpočte boli transparentne vysvetlené a zdôvodnené tak, aby nielen parlament, ale aj odborná a široká verejnosť mala možnosť posúdiť opodstatnenosť navyšovania výdavkov,“ upozornila rozpočtová rada.

Zdieľať

Nové aerolínie Wizz Air Abu Dhabi začnú lietať od októbra do šiestich destinácií. V Perzskom zálive budú konkurovať tiež novo založenému spoločnému podniku dopravcov Etihad Airways a Air Arabia.

Wizz Air Abu Dhabi založili nízkonákladové maďarské aerolinky Wizz Air so štátnou firmou ADQ, ktorá patrí pod emirát Abú Zabí, píše portál Zdopravy.cz.

Samotný Wizz Air začal nedávno prevádzkovať lety z Abú Zabí napríklad do Bukurešti. Jeho šéf József Váradi považuje za výhodu nových aerolínií aj status národného dopravcu v Spojených arabských emirátoch.

V Abú Zabí v týchto dňoch štartuje tiež ďalší nový nízkonákladový letecký dopravca Air Arabia Abu Dhabi. Spoločný podnik Air Arabia a Etihad Airways začne letmi do Egypta, s Wizz Air budú súperiť na linke do Alexandrie.

Zdieľať

Belgické úrady vymerali Googlu rekordnú pokutu 600-tisíc eur za to, že neodstránil internetové odkazy, ktoré môžu poškodiť jednotlivcov. Ich zmazanie prikazuje zákon EÚ, ktorý priznáva ľuďom v internetovom prostrední právo byť zabudnutý.

Belgický úrad pre ochranu osobných údajov uviedol, že ide o najvyššiu sankciu, akú v tejto záležitosti doteraz uložil.

Podľa neho sa Google dopustil vážnej nedbalosti. Medzi žiadosťami o zmazanie, ktoré zamietol, sú okrem iného odkazy na novinové články o nepreukázanom obťažovaní, ku ktorému došlo pred vyše 10 rokmi. Sťažnosť však podala nemenovaná osoba, ktorá „hrá rolu v belgickom verejnom živote“.

Súdny dvor EÚ v roku 2014 rozhodol, že ľudia majú právo žiadať odstránenie dát, ak sú zastarané, nepravdivé alebo sa ich osobne dotýkajú. (bloomberg, čtk)

Zdieľať

Eurokomisia odporúča členským štátom EÚ, aby neposkytovali pomoc firmám spojeným s krajinami zo zoznamu daňových rajov. Obmedzenia sa majú vzťahovať aj na podniky usvedčené z podvodov, korupcie a ďalších trestných činov.

EK sa v čase nevídaného objemu koronavírusovej štátnej podpory pre súkromné firmy snaží zabrániť tomu, aby peniaze dostávali spoločnosti zapojené do nezákonných praktík.

Brusel na jar uvoľnil pravidlá pre štátnu podporu v snahe zabrániť hromadným krachom firiem v odvetviach, ktoré zasiahla koronakríza.

Podľa nového odporúčania by peniaze nemali ísť do spoločností, ktoré majú spojenie s niektorou z 12 krajín na zozname daňových rajov – Panama, Seychely, Palau, Kajmanské ostrovy, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Omán, Samoa, Trinidad a Tobago a Vanuatu.

Únia zatiaľ nemá záväzné pravidlá, ktoré by odstrihli od štátnej podpory firmy spojené s týmito krajinami. Nové odporúčania sú nezáväzné a podľa Bruselu by štáty mohli urobiť v niektorých prípadoch aj výnimky, napríklad ak má firma väzby na problematické krajiny, ale už dlhší čas platí dane v EÚ. (čtk)

Zdieľať

Farmári sú znova na nohách. Mičovský im chce dvíhať nájmy za pôdu v zmluvách, ktoré mali platiť ešte dlhé roky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Medzi farmármi a ministrom Mičovským sa črtá nový spor. Farmári chystajú podnet protimonopolnému úradu, prekáža im, že Slovenský pozemkový fond im pod hrozbou straty pôdy chce zvyšovať nájmy v zmluvách, ktoré majú byť platné ešte dlhé roky.

Zdieľať

Skupina Smartwings v stredu začne s prepúšťaním, v prvej vlne odídu desiatky pilotov, letušiek, stevardov a administratívnych pracovníkov. Do februára 2021 by malo opustiť firmu vyše 600 zamestnancov, v súčasnosti v nej pracuje 2500 ľudí.

Skupina Smartwings zastrešuje aerolínie Smartwings a ČSA. K prepúšťaniu pristúpila pre finančné problémy, do ktorých sa dostala počas koronakrízy.

Smartwings rokuje s českou vládou o finančnej pomoci, žiadala o poskytnutie štátnej záruky za komerčný úver v prepočte za 30 miliónov eur. Kabinet rozhodol, že veľkým dopravným firmám vrátane Smartwings umožní žiadať o garancie z podporného programu COVID Plus.

K znižovaniu stavov pre koronakrízu prikročili viacerí veľkí leteckí dopravcovia vo svete. Lufthansa plánuje škrtnúť 22-tisíc pracovných miest, tisícky ľudí uvoľní Air France či EasyJet, prepúšťať plánujú tiež KLM, American Airlines i ďalší. (lidovky, čtk)

Zdieľať

Británia vytláča Huawei z budovania 5G sietí

Britská vláda zakázala mobilným operátorom, aby využívali technológie Huawei pri výstavbe 5G sietí po 31. decembri. Ak operátori už niektoré komponenty použili, musia ich do roku 2027 odstrániť.

„Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale je správne pre britské telekomunikačné siete, pre našu národnú bezpečnosť a ekonomiku,“ povedal minister Oliver Dowden, ktorý má na starosti digitalizáciu. Pripustil, že spustenie 5G sietí sa pre vylúčenie Huaweia oneskorí zhruba o rok.

Prečo Británia zmenila postoj

Ešte začiatkom roka Británia umožňovala aspoň čiastočný podiel čínskej firmy pri zriaďovaní sietí pre superrýchly internet. Za najnovším krokom kabinetu sú pochybnosti ohľadne bezpečnosti technológií od Huaweia i nedávno uvalené americké sankcie.

Podľa Washingtonu predstavuje Huawei bezpečnostnú hrozbu, čo Peking dlhodobo odmieta. Americký prezident Donald Trump tlačí na spojencov, aby vylúčili Huawei z výstavby 5G sietí. Týkalo sa to tiež britského premiéra Borisa Johnsona.

Johnsonova vláda dúfa, že keď Británia vystúpila z EÚ, podarí sa jej uzavrieť lukratívnu obchodnú dohodu s USA. Spor o Huawei by mohol britsko-americké rokovania výrazne sťažiť.

Ako zareaguje Čína

Rozhodnutia Londýna ohľadne Huaweia určite rozhnevá Čínu. Vzťahy medzi oboma krajinami sú už i tak napäté preto, ako Peking pristupuje k Hongkongu, ktorý bol v minulosti britskou kolóniou.

Niektorí britskí politici sú tiež presvedčení, že čínski predstavitelia nehovoria celú pravdu o koronavíruse, ktorý sa začiatkom roka rozšíril do sveta z Číny.

Čo hovorí Huawei

Podľa hovorcu Huaweia sa „bohužiaľ naša budúcnosť v Británii stala predmetom politiky, ide o americkú obchodnú politiku a nie o bezpečnosť“.

Britský zákaz je podľa neho zlou správou pre každého v Británii, kto má mobilný telefón. Tvrdí, že krajina sa dobrovoľne zaradila do digitálneho „pomalého pruhu“.

Ako riešia Huawei ďalší

Šéf francúzskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť Guillaume Poupard povedal, že jeho krajina nezakáže technológie Huawei v 5G sieťach. Bude ale odrádzať francúzskych prevádzkovateľov od ich používania.

Nemecko politické rozhodnutie v tejto veci ešte neprijalo. (reuters, bbc, čtk)

Zdieľať

PKN Orlen získala súhlas eurokomisie s prevzatím menšieho poľského konkurenta Lotos, musí však predať časť majetku. PKN Orlen ovláda českého spracovateľa ropy Unipetrol, pod ktorý patria aj čerpacie stanice Benzina na Slovensku.

Najväčšia poľská petrochemická firma podľa EK súhlasila, že predá 30-percentný podiel v rafinérii Lotosu, deväť skladov, 389 poľských čerpacích staníc, dve poľské továrne na živicu a polovičný podiel Lotosu v spoločnom podniku s britskou BP na predaj leteckých pohonných hmôt.

Podľa podpredsedníčky EK pre hospdársku súťaž Margrethe Vestagerovej tieto ústupky zabezpečia, že príslušné poľské trhy zostanú otvorené a konkurenčné. Fúzia nezvýši ceny ani neobmedzí výber palív a súvisiacich produktov pre podniky a spotrebiteľov v Poľsku a Česku, kde obe firmy pôsobia. (reuters, čtk)

Zdieľať

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku po troch mesiacoch rastu v júli mierne klesla, ukazuje prieskum inštitútu ZEW. Finanční experti však naďalej počítajú s oživením hospodárstva v druhej polovici roka.

Index dôvery sa znížil na 59,3 bodu z júnových 63,4 bodu – o niečo výraznejšie, než očakávali ekonómovia. V marci ukazovateľ klesol pre obavy z hospodárskych dosahov koronakrízy až na mínus 49,5 bodu, najnižšie od finančnej krízy v roku 2008.

Podľa šéfa ZEW Achima Wambacha výhľad pre nemeckú ekonomiku zostáva do veľkej miery nezmenený. Experti očakávajú, že po veľmi slabom 2. štvrťroku bude nasledovať postupný rast HDP v druhej polovici tohto a na začiatku budúceho roka.

V 1. kvartáli nemecká ekonomika klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 2,2 %, čo bol najhlbší prepad od globálnej finančnej krízy.

V 2. štvrťroku sa počíta s oveľa výraznejším poklesom, rýchly odhad HDP by mal byť zverejnený v polovici augusta. Podľa letnej prognózy eurokomisie nemecké hospodárstvo tento rok klesne o 6,3 %, na budúci rok by malo stúpnuť o 5,3 %. (reuters, čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať