Denník N

Kiežby ticho liečilo

Bratislava, 14.10. 2015. Lukáš Fila, Ľudmila Kolesárová, Peter Visolajský a Ľudovít Ódor počas Debaty N o zdravotníctve. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bratislava, 14.10. 2015. Lukáš Fila, Ľudmila Kolesárová, Peter Visolajský a Ľudovít Ódor počas Debaty N o zdravotníctve. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kľúčovým rozhodnutím, ktoré treba prijať, je prekopanie poistenia, aby buď ostala len jedna štátna, alebo naopak bola časť VšZP sprivatizovaná

Robert Fico a Penta potvrdzujú, že veľké mozgy myslia podobne. Premiér zakázal šéfovi IFP Martinovi Filkovi účasť na diskusii Denníka N o zdravotníctve so zdôvodnením, že „v týchto dňoch je zdravotníctvo predmetom horúceho politického konfliktu“ a debatovať by mal „inokedy v menej napätej atmosfére“. Finančná skupina zas nechcela prísť, lebo „zdravotníctvo patrí a bude patriť v predvolebnom období medzi politicky najcitlivejšie témy“ a nebudú „prispievať aktívne do narastajúceho predvolebného boja“.

Dalo by sa argumentovať, že o čom inom už majú chodiť diskutovať reprezentanti štátu a recipienti verejných zdrojov, keď nie o témach, ktoré ľudí najviac trápia, a kedy inokedy to majú robiť, keď nie pred voľbami. Ale v poriadku, so stanoviskami sa môžeme len zmieriť.

Keď už ale neprišli, tu je pre nich aspoň krátke zhrnutie – diskutujúci v zložení Ľudmila Kolesárová z Dobrého Anjela, Ľudovít Ódor z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a Peter Visolajský z LOZ sa v podstate zhodli, že kľúčovým rozhodnutím, ktoré treba prijať, je prekopanie poistenia, aby buď ostala len jedna štátna, alebo naopak bola časť VšZP sprivatizovaná. V tomto paneli našla väčšiu oporu druhá možnosť. Táto cesta má minimálne tri háčiky:

– Je to politické sci-fi. Na Slovensku má 40 percent strana, ktorá ak je v niečom konzistentná, tak je to odmietanie privatizácie. A aj keby niekto nazbieral väčšinu bez Smeru, ignorovať takú masu voličov nie je ľahké, najmä pri tak dôležitom rozhodnutí.

– Trh či oligarchovia? Je sporné, či podoba, v akej u nás vstúpili do zdravotníctva súkromníci, priniesla so sebou obvyklé výhody trhu – najmä vyššiu efektivitu. Systém presakuje na mnohých miestach, pričom za väčšinou podozrení nakoniec stoja vždy podobní ľudia. A aj konkurujúce si skupiny sa na podstatných veciach skôr dohodnú, než že by si dýchali na krk.

– Štátu sa ťažko verí. To znamená, že akékoľvek riešenie je zlé – buď ostane poisťovňa a zmluvy s príbuznými. Alebo jedinou účinnou pákou štátu na dianie v nemocniciach a ambulanciách ostane neveľmi účinný regulátor.

Na opačný postup, čiže znárodnenie, už nebude mať Smer nikdy lepšiu pozíciu, než mal posledné štyri roky, keď vládol sám. A nič. Ľudovít Ódor mohol mať teda na debate pravdu, že nech už je riešenie akékoľvek, „ale preboha sa niekam pohnime“. Ale nateraz to vyzerá tak, že sa práveže nikam veľmi hýbať nebudeme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie