Denník N

Newsfilter: Maroš Žilinka sa správa ako samoľúby ignorant

1. Generálny prokurátor naozaj patrí do Moskvy. 2. Heger je pripravený v prípade potreby požiadať NATO o pomoc. 3. Prípadov covidu je priveľa, hygienici nestíhajú trasovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Generálny prokurátor naozaj patrí do Moskvy

Maroš Žilinka bol na rokovaní zahraničného výboru parlamentu, kam si ho zavolali pre jeho návštevu v Moskve, počas ktorej oslavoval výročie zločineckej organizácie, ktorou ruská prokuratúra je, a stretol sa s jej šéfom, ktorý je na sankčných zoznamoch pre prenasledovanie politických oponentov Vladimira Putina. Z rokovania nakoniec nič nebolo, pretože výbor nebol uznášaniaschopný.

Prítomní členovia napriek tomu Maroša Žilinku požiadali, aby sa s nimi aspoň porozprával, rovnako ako to za obdobných okolností pred týždňom urobil minister zahraničia.

Spôsob, akým to Žilinka odmietol, je prvým vrcholom dňa. Vyhlásil, že malý počet poslancov je prejavom pohŕdania generálnym prokurátorom, čím opäť ukázal, ako veľmi mu funkcia udrela do hlavy. Tento verejný služobník uveril, že úrad z neho automaticky robí človeka, ktorého si treba iba ctiť, a ak sa to nedeje, má on právo byť nadutý. Toto je málo vídaná samoľúbosť na niekoho, koho iba nedávno rovnaký parlament zvolil do funkcie.

Kým povýšenosť a arogancia sú povahové črty, Žilinkove „argumenty“, ktorými sa bránil pred novinármi, svedčia o vážnych nedostatkoch v úsudku a ignorovaní faktov. Generálny prokurátor je v tom zajedno s politikmi Smeru, Hlasu či fašistami, ale od neho sa predsa len očakávalo viac.

Novinárom deklamoval, že účasťou na oslavách ruskej prokuratúry „som neporušil žiadne predpisy, ani predpisy sankčné“ a že „na každom jednom stretnutí som prízvukoval zákonnosť, dohľad nad zákonnosťou a dodržiavanie ľudských práv a slobôd“.

Čomu Žilinka nerozumie. Obhajoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Koronavírus

  Maroš Žilinka

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

  Obranná dohoda s USA

  Vojna na Ukrajine

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie