Denník N

Tehotnú novinárku z Nového Zélandu nechceli pustiť domov, o pomoc požiadala Taliban

Novinárka Charlotte Bellis a priateľom Jimom Huylebroekom v Afganistane. Foto - TASR/AP
Novinárka Charlotte Bellis a priateľom Jimom Huylebroekom v Afganistane. Foto – TASR/AP

Po zverejnení prípadu novozélandské úrady oznámili, že umožnia novinárke Charlotte Bellisovej návrat. Jej prípad však ukazuje, že úspech Nového Zélandu počas pandémie nebol zadarmo. 

Zabudnite na Novaka Djokovića, sú aj horšie prípady ľudí, ktorí sa nemohli dostať do krajiny pre prísne covidové pravidlá pri vstupe. Posledný príklad hýbe verejnou mienkou na Novom Zélande.

Svoje skúsenosti zverejnila v Afganistane žijúca trikrát zaočkovaná novozélandská novinárka Charlotte Bellisová, ktorá je v 25. týždni tehotenstva a na pôrod chcela prísť domov na Nový Zéland.

Úrady jej žiadosť najskôr zamietli, až po zverejnení jej prípadu jej oznámili, že môže prísť.

Bellisovej príbeh ukazuje, že impozantné pandemické čísla Nového Zélandu – len 53 obetí covidu od začiatku pandémie – nie sú zadarmo. Jedným z kľúčových opatrení v krajine je výrazné obmedzenie príchodu ľudí na ostrovy vrátane občanov Nového Zélandu. A týka sa to aj tehotných žien.

Zázrak v Kábule

Novinárka Charlotte Bellisová sa stala známou už v lete minulý rok. Práve ona – v tom čase reportérka televízie al-Džazíra – sa na prvej tlačovej konferencii Talibanu po zvrhnutí afganskej vlády predstaviteľov hnutia spýtala, ako chcú dodržiavať práva žien a dievčat v krajine.

Ako napísala v článku pre New Zealand Herald, krátko nato so svojím priateľom fotografom New York Times Jimom Huylebroekom otehotnela.

„Doktori mi pritom roky hovorili, že nikdy nebudem mať deti,“ napísala s tým, že počas pádu Kábulu došlo k „zázraku“.

Z Afganistanu sa vrátila do Dauhy v Katare, kde sídlil jej zamestnávateľ. V tejto krajine je však mimomanželský sex zakázaný, rovnako je nelegálne pre ženu byť tehotná a nevydatá. Keď mala podozrenie, že je tehotná, zašla do lekárne kúpiť si test, no musela ich oklamať, že je pre vydatú kamarátku.

Keď vyšiel pozitívne, mala len dve možnosti: buď sa hneď vydá (priateľ bol zaseknutý v Afganistane), alebo odíde z krajiny. Tehotenstvo tak muselo v Katare zostať tajomstvom.

To sa, samozrejme, dá tajiť len chvíľu. Ako napísala, v novembri dala v al-Džazíre výpoveď. Na otázky kolegov musela opakovane klamať, že „potrebuje zmenu“. Odchodom stratila príjem, zdravotné poistenie aj povolenie na pobyt v Katare. Otázkou bolo, kam teraz.

Taliban: Keby niečo, zavolajte nás

Chvíľu boli v Belgicku, odkiaľ pochádza jej priateľ. No Novozélanďania môžu legálne žiť v schengenskom priestore najviac tri mesiace z posledných šiestich, veľkú časť z toho si už minula a zvyšok si chcela nechať ako poslednú možnosť, keby sa niečo stalo. Jediné iné víza, ktoré mali s priateľom v rukách, boli afganské.

Skúsila teda zistiť, či ako nevydatá a tehotná bude mať v Afganistane problémy. Zavolala jednému svojmu kontaktu v hnutí Taliban,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svet

    Teraz najčítanejšie