Denník N

Politologička Szomolányi: Sme už v prvom štádiu autokratizácie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimír Mečiar používal lož, Robert Fico používa špinavú lož, hovorí politologička a sociologička, profesorka Soňa Szomolányi.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ešte stále učíte politológiu?

Tento školský rok je prvý, keď som v septembri nezačala učiť, a bol to po tých desaťročiach zvláštny pocit. Učila som od roku 1975. Je potešenie pozorovať a vidieť bývalých študentov, a musím povedať, že ich je veľa úspešných.

Chýba vám to?

Chýba, je to istý druh závislosti. Ale na niečo bol možno ten jeden rok dištančnej výuky dobrý, lebo tá mi nechýba. Na vyššom magisterskom stupni je zaujímavý a cenný najmä kontakt so študentmi, hlavne keď má človek študentov ako partnerov. Rada debatujem a cez ten počítač ani oni neboli vo svojej koži. Je to väčšia záťaž, menší prínos, rovnako aj pre vyučujúcich. Pre študentov to znamenalo aj viac pracovať, pretože museli odovzdávať viac písomných prác.

Určite však nejako pracujete a premýšľate nad tým, čo ďalej. Idete písať?

Určite premýšľam. Som politický človek. Aj keď som bola minulý týždeň na lyžovačke, tak som každý večer pozerala Newsfilter Denníka N a čo sa deje. Ak budem mať pocit, že k tomu množstvu publikovaných a vytlačených slov môžem pridať niečo, čo bude mať váhu a zmysel, tak sa chystám niečo väčšie napísať. Ale nechcem si dávať „deadliny“, užila som si ich dosť, bolo to stresujúce a prejavilo sa to aj zdravotne. Lekárka sa ma pýtala, keď som prišla s problémami so srdcom, či nemám stres, a ja som povedala, že naopak – chýba mi. Rozhodne sa nenudím.

Ako veľmi pandémia ovplyvnila slovenskú politiku?

Veľmi, aj keď ešte viac ju ovplyvnila skutočnosť, že lídri súčasnej opozície sú zapletení do mafiánskeho systému, ktorý sa tu vytváral za roky vlád Roberta Fica s jeho Smerom. To je faktor, ktorý tu doteraz nebol, a vytvára silnú motiváciu a plné nasadenie vodcu a predsedu Smeru Fica. To robí súčasnú situáciu možno aj náročnejšou, než to bolo v čase zápasu s Mečiarom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Maroš Žilinka

Peter Pellegrini

Podcasty Denníka N

Robert Fico

Rozhovory

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie