Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Svetový newsfilter: Kanadská polícia si nevie rady s kamionistami, nevylučuje vojenský zásah

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Svetovému newsfiltru v posledných týždňoch dominujú dve témy: covid a napätie na hranici Ruska a Ukrajiny. Pri oboch platí, že zrejme tak skoro nezmiznú.

Experti predpokladajú, že Európa a pravdepodobne aj Severná Amerika by čoskoro mohli vstúpiť do pokojnejšieho obdobia pandémie. Pri napätí medzi Ruskom a Západom to nie je také isté, no ukrajinskí lídri sa snažia upokojiť ľudí a zmierniť obavy z veľkej vojny. Treba veriť, že majú pravdu.


Severná Amerika: Kamionisti okupujú Ottawu

Proti epidemiologickým opatreniam či očkovaniu protestovali ľudia v mnohých krajinách, no nikde nemali demonštrácie taký dosah a sledovanosť ako v Kanade, kde iniciatívu prevzali vodiči kamiónov.

Na Ottawu a pohraničné mestečko, v ktorom zablokovali hraničný priechod, upierajú zrak podobne zmýšľajúci ľudia z celého sveta. Do verejnej zbierky na ich podporu, ktorú už medzitým pozastavili, poslali peniaze (7 miliónov eur) Briti, Austrálčania či Poliaci.

O čo ide: Organizátori nazvali protest Konvoj slobody 2022. V sobotu dorazili kamionisti a iní protestujúci z celej krajiny do Ottawy, kde zablokovali centrum mesta. Nedá sa povedať, koľko ich presne bolo, no slová organizátorov o 50-tisíc kamiónoch smerujúcich do hlavného mesta boli výrazne prehnané.

Médiá a polícia v sobotu hovorili o stovkách kamiónov (plus ďalšie vozidlá) – čo je, samozrejme, takisto obrovská masa strojov. Ľudí v centre Ottawy bolo podľa polície asi 8-tisíc.

Mesto bolo zablokované celý týždeň, aj keď počet kamiónov či ľudí výrazne klesol. Podľa šéfa polície zostala „nestála skupina jednotlivcov zjavne porušujúcich zákon“. Označil to za „nelegálnybezprecedentný“ protest.

Demonštranti sú však odhodlaní zostať tak dlho, ako bude treba, a cez víkend sa znova očakáva nárast počtu demonštrujúcich aj ťahačov.

Čo požadujú: Začalo sa to ako protest proti novým pravidlám, podľa ktorých všetci kamionisti, ktorí prechádzajú kanadsko-americké hranice, musia byť zaočkovaní.

Väčšina zo 120-tisíc kanadských šoférov kamiónov pravidelne prechádzajúcich hranice to spĺňa – 85 percent je plne zaočkovaných. No zvyšných 15 percent nemôže vykonávať svoju prácu.

Teraz však už žiadajú zrušenie všetkých epidemiologických opatrení v krajine.

Akú majú podporu: Premiér Justin Trudeau hovorí o „malej, ale veľmi hlučnej menšine“, no kamionistov podporuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Severná Kórea

  Svetový newsfilter

  Vladimir Putin

  Vojna na Ukrajine

  Svet

  Teraz najčítanejšie