Denník N

Školský týždeň: Zamestnávatelia kritizujú slabé prepojenie vysokých škôl s trhom práce, až také dramatické to nie je

Nová časť školského newsfiltra Školský týždeň: 1. Ako je to s prepojením vysokoškolského vzdelávania s potrebami trhu práce. 2. Ministerstvo školstva uhradí poplatky za školský klub detí omnoho nižšiemu počtu chudobných detí, ako predpokladalo. 3. Do materských škôl nastúpi 340 pomocných vychovávateliek a vychovávateľov – s minimálne polročným oneskorením.

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, podporiť ho môžete tu.

1. Zamestnávatelia kritizujú slabé prepojenie vysokoškolského vzdelávania s potrebami trhu práce, situácia však nie je až taká dramatická

Zo strany organizácií, ktoré zastupujú zamestnávateľov, sa často objavuje kritika vysokoškolského vzdelávania. Napríklad minulý týždeň sa prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský vyjadril, že študuje každý, kto chce, a čo chce. To podľa neho vedie k tomu, že viac ako polovica absolventov a absolventiek vysokých škôl neštudovala odbor, o ktorý má trh práce záujem. V dôsledku toho podľa neho nenachádzajú ľudia s vysokoškolským vzdelaním ani päť rokov po skončení štúdia uplatnenie vo vyštudovanom odbore a pracujú na pozíciách, na ktoré stačí stredoškolské vzdelanie.

Údaje zo Slovenska aj medzinárodné porovnania však ukazujú, že situácia nie je až taká dramatická.

Najprv sa pozrime na základné dáta. Podľa údajov ministerstva práce z prvého polroka 2020 päť rokov od ukončenia štúdia pracuje vo vyštudovanom odbore

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie