Denník N

O pseudonymoch

Čilský básnik Pablo Neruda. Foto - AP
Čilský básnik Pablo Neruda. Foto – AP

Niektoré dôvody na použitie pseudonymu sú čisto praktické, iné bizarné.

Z času na čas sa mi niektorí začínajúci spisovatelia zveria, že pre svoje nové dielo zvažujú použitie pseudonymu. Niekedy sú ich dôvody priamočiaro marketingové, hravo kreatívne, ale aj bizarné, no za väčšinou z nich je zaujímavý príbeh. Len pre poriadok – pseudonym je nepravé fiktívne meno, používané ako náhrada občianskeho mena.

V niektorých prípadoch je záhada spojená s utajením pravej identity spisovateľa súčasťou hry, tajomstva obostierajúceho knihu a marketingového teasingu. Dobrým príkladom je úspešný taliansky fenomén posledných rokov Elena Ferrante. Alebo Robert Galbraith – pseudonym J. K. Rowlingovej.

Niektoré dôvody na použitie pseudonymu sú čisto praktické a príkladov by sa dali použiť stovky, rozdelené do samostatných podkategórií.

Napríklad Pablo Neruda. Tento pseudonym čilského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru znie z medzinárodného hľadiska určite prijateľnejšie ako Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto. Alebo taký Samuel Langhorne Clemens, čiže Mark Twain. Ak máte rovnaké meno ako slovenský romantický básnik Ján Botto, bude asi praktickejšie zvoliť si umelecký pseudonym – napríklad Ivan Krasko.

Ešte v 20. storočí mnohí vydavatelia odporúčali autorkám, aby svoju knihu vydali radšej pod mužským menom a vyhli sa tak predsudkom. Dnes by to bolo skôr naopak. Jedným z klasických príkladov boli vo viktoriánskom Anglicku sestry Charlotte, Emily a Anna Brönteové. Pod mužskými pseudonymami Currer, Ellis a Acton Bell napísali najskôr spoločnú básnickú zbierku a následne aj svoje najslávnejšie romány. Z nedávnej slovenskej histórie sa vynára aj príklad poetky Rie Valé. Skutočnou autorkou dvoch básnických zbierok Muškát (1940) a Môj sen o láske (1941) bolo židovské dievča Valéria Reiszová a nie jej milenec – básnik a kňaz Rudolf Dilong, ako sa v tom čase predpokladalo. Židovský kódex za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie