Denník N

Ad.: V čom environmentálna kríza spája liberálov a konzervatívcov

Politiky sú podriadené nielen ekonomickej logike a spoločenskej kultúre. Ešte intenzívnejšia je ich nadväznosť na technológie.

Autor je výskumník a lektor na Technickej univerzite v Mníchove

V nedávnom komentári Peter Sutoris predkladá zdanlivo presvedčivý argument, že klimatická kríza ponúka „jedinečnú príležitosť na spájanie politických síl vpravo aj vľavo, liberálov aj konzervatívcov”. Komentár každému čitateľovi odporúčam napriek tomu, že teória o spoločnej hrozbe má niekoľko slabín.

Argumentácia v komentári sa opiera o predpokladanú silu ideí, ktoré jasne vyjadria a priblížia ľuďom ich spoločné záujmy. Len čo si konzervatívci uvedomia, že boj proti klimatickým zmenám je nevyhnutný na zachovanie dedičstva a kultúry, zmierni sa ich nechuť voči vládnym zásahom a niektoré svoje ideologické presvedčenia budú ochotní pre vyššie dobro obetovať. Liberálne vzdelávanie zároveň povedie k osvietenejšiemu správaniu občanov. To vytvorí priestor pre zmysluplný pokrok v otázke životného prostredia.

Čo nakopne politickú reakciu na ekologické problémy? 

Budú to naozaj vznešené ideály, ktoré umožnia veľkú politickú dohodu o klíme?

Minimálne rovnako pravdepodobný scenár je, že potrebné riešenia vyplynú z technického pokroku. Ten umožní riešenia, ktoré budú dobré pre planétu a pre zdravie ľudí.

Toto konštatovanie nie je obhajoba technoutopizmu. Hoci je technický pokrok pravdepodobný, jeho rozsah nie je predurčený. Okrem toho samotný objav nových technológií neznamená, že ich zavedenie je osudom garantované. Práve preto je politika dôležitá: to, čo sa ešte dnes javí ako nemožné, môže byť vďaka vede čoskoro predstaviteľné a priechodné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Komentáre

Teraz najčítanejšie