Denník N

Hľadá sa predseda úradu na ochranu osobných údajov, už dva roky ho nemá

Ilustrácia - Hedviga Gutierrez
Ilustrácia – Hedviga Gutierrez

Aktualizované 5. 2. – Smer urobil z úradu trafiku. Dnes o ňom takmer nikto nič nevie. Kandidáti na nového predsedu sľubujú, že to chcú zmeniť. S jeho výberom začali po dvoch rokoch, odkedy poslednú predsedníčku Soňu Pötheovú odvolal parlament.

Je to úrad, ktorý nefunguje, nemá ľudí a ani dostatok peňazí. Takto sa dá v skratke zhrnúť vyše sedemhodinové verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu na ochranu osobných údajov SR. Svojho šéfa nemá už takmer dva roky, od apríla 2020, keď parlament odvolal predsedníčku Soňu Pötheovú.

Aj jej pôsobenie je symbolom toho, že Smer urobil z tohto úradu trafiku. Je to inštitúcia, o ktorej sotva niekto vie, že funguje. A to pôsobí už od roku 2002 a žijeme v období, keď verejnosť po rozmachu informačných technológií dostáva pravidelne informácie o hekerských útokoch, o tom, ako sú predovšetkým v mestách neustále pod dohľadom bezpečnostných kamier.

Z témy osobných údajov a súkromia sa stala veľmi citlivá otázka – veď už aj čierne body pre prváka na nástenke na základnej škole sú témou na zaujímavú diskusiu.

Ak sa však v súčasnosti niekto na úrad na ochranu osobných údajov obráti, odpovede sa dočká len veľmi ťažko. Tak to aspoň vyplýva z verejného vypočutia.

Pandemické obdobie pritom poskytovalo úradu priestor, aby verejne vystupoval a vysvetľoval verejnosti jej práva a povinnosti. Napríklad pri téme povinného preukazovania sa testami či potvrdeniami o očkovaní.

Tých tém, ktoré by mal úrad riešiť a nerieši, je viac. Chýbajú metodické príručky, akési návody, ako by mali firmy, ale aj ľudia na ochranu osobných údajov myslieť. Úrad by mal pôsobiť aj osvetovo, vysvetľovať, ako predchádzať problémom. Napríklad aj pri takej banalite, ako je namontovanie kamery na rodinnom dome.

S výberom nového šéfa začali len nedávno

Bývalú novinárku Pötheovú zvolili poslanci do úradu v roku 2015. Podpredsedníčkou úradu sa stala exposlankyňa Smeru Anna Vitteková, niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti počas prvej vlády Roberta Fica. Ministrom bol vtedy Štefan Harabin (za HZDS), ktorého striedala Viera Petríková.

Vitteková na úrade dodnes pracuje. Presluhuje už rok, pretože náhrada za ňu či za Pötheovú sa stále nenašla. Pravdou je, že sa dlho ani nehľadala.

Úrad vlády sa do výberového konania pustil až vlani. Prvý pokus nevyšiel. Do druhého výberového konania sa prihlásilo sedem kandidátov. Podmienku výberu splnili šiesti a tých si v piatok od rána vypočula odborná výberová komisia.

Kto bude predsedom ďalších päť rokov, nie je ešte jasné. Hodnotiaca komisia musí zo šestice vybrať najvhodnejšieho a navrhnúť ho vláde. Ani jej súhlas ešte na zvolenie nestačí. Posledné slovo budú mať poslanci v parlamente.

Kandidáti na šéfa Úradu na ochranu osobných údajov. Foto – N

Už je samozrejmosťou, že vypočutie bolo verejné. Úrad ho streamoval a verejnosť sa mohla aj priamo pýtať, čo ľudia využili pri každom kandidátovi. A tak sa každý z kandidátov zdržal pred komisiou viac ako hodinu.

Kandidáti na predsedu Úradu na ochranu osobných údajov SR:

  • Mariana Bieliková, pôsobí na ministerstve spravodlivosti, venuje sa ochrane osobných údajov;
  • Andrej Horský, pôsobí na ministerstve školstva, v minulosti pracoval na úrade;
  • Juraj Mičura, sedem rokov pôsobí na úrade, je šéfom odboru správnych konaní;
  • Zuzana Sklenárová, doposiaľ pôsobila v súkromnom sektore;
  • Tony Tesla, advokát, ktorý sa pôvodne volal Peter Puškár;
  • Martin Zlocha, šéf dozornej rady Vodohospodárskej výstavby, bol riaditeľom Tech Data Slovensko.

Úrad na ochranu osobných údajov bol zriadený v roku 2002. Vedie ho predseda, ktorý je volený na päťročné funkčné obdobie. Jeho plat je zhruba 4600 eur.

Chýbajú mu ľudia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie