Denník N

Hrozí naozaj vláda ľavice a nacionalistov? Ich blok sa otriasol z volieb 2020 a opäť vyrástol (+ grafy)

Vznik Hlasu a Republiky umožnil mnohým voličom návrat k ľavicovo-nacionalistickému bloku, vraví v rozhovore sociológ Martin Slosiarik.

Hlas a Smer sú podľa prieskumov verejnej mienky dve najsilnejšie strany a to je novinka posledných mesiacov. Strana Roberta Fica po dlhšom čase vystriedala SaS, a kým Hlas a Smer majú spolu s Republikou takmer 42 percent, vládne strany OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí by získali len 28 percent.

Hrozí naozaj, že sa verejná mienka preklápa k bloku, ktorý už v 90. rokoch známy sociológ Vladimír Krivý nazval nacionálno-populistický a dnes sa nazýva ľavicovo-nacionalistický?

Vývoj preferencií dvoch hlavných blokov slovenskej politiky ukazuje, že prepad stredopravých strán, ktorý sa začal po voľbách 2020, sa zrejme zastavil na niečo vyše 40 percentách.

Ľavica a extrémisti (vrátane ĽSNS, ktorá by sa do parlamentu momentálne nedostala) sa, naopak, za dva roky postupne vyšplhali na zhruba 50 percent, čo znamená ich návrat do roku 2016. Vtedy v parlamentných voľbách získal Smer, SNS a kotlebovci dohromady až 45 percent, a pokiaľ by bol Robert Fico chcel, mohol zložiť so 78 poslancami červeno-hnedú vládu.

Samozrejme, takto vykreslený blok nemožno brať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prieskumy preferencií

Slovensko

Teraz najčítanejšie