Denník N

Odkazy jej posielali na striebornom podnose, dnes s rodinou skypuje. Prispôsobivá Alžbeta II. vládne už 70. rokov

Britská kráľovná Alžbeta II. si prezerá spomienkové predmety zo svojho zlatého a platinového jubilea. Foto - TASR/AP
Britská kráľovná Alžbeta II. si prezerá spomienkové predmety zo svojho zlatého a platinového jubilea. Foto – TASR/AP

Britská kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucim a žijúcim monarchom na svete. Výročie svojho nástupu na trón si prvýkrát pripomína ako vdova.

Odkedy princeznú Alžbetu 6. februára 1952 vyhlásili za kráľovnú, svet prešiel obrovskou zmenou. Briti vystriedali 15 premiérov, katolíci sa modlili k siedmim pápežom, rozpadol sa Sovietsky zväz, zjednotilo sa Nemecko, vznikla Európska únia.

Z mladej kráľovnej Alžbety II. sa medzitým stala mama, stará mama aj prababička. Kráľovská rodina si s jej vedením prešla pokojnými aj turbulentnými obdobiami.

Hoci väčšina Britov zostáva verných kráľovnej a uznávajú jej služby národu, postoje k monarchii sú odlišné od toho, aké boli v čase, keď sa na britský trón dostala dcéra Juraja VI.

Alžbeta II. oslavuje platinové jubileum svojho panovania, a je teda najdlhšie žijúcim a vládnucim panovníkom na svete.

„Postupne prekonala nielen všetkých britských kráľov na čele so svojou praprababičkou, britskou kráľovnou a indickou cisárovnou Viktóriou, ale postupne aj ďalších svetových monarchov,“ pripomína Irena Cápová, zástupkyňa šéfredaktora českého časopisu Forbes a odborníčka na britskú kráľovskú rodinu.

„Nemyslím, že ju v tom ktorýkoľvek z jej nasledovníkov doženie. Nie je to už ani fyzicky možné. Princ Charles, dnes 73-ročný, bude vládnuť pravdepodobne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Svet

Teraz najčítanejšie