Denník N

S dohodou o Turówe nie je spokojná ani jedna strana. Vodu v českom pohraničí zrejme neochráni

Baňa a elektráreň Turów zásobujú elektrinou skoro dva milióny poľských domácností. Na českej strane však už roky ubúda voda. Foto - TASR
Baňa a elektráreň Turów zásobujú elektrinou skoro dva milióny poľských domácností. Na českej strane však už roky ubúda voda. Foto – TASR

Kým na štvrtkovej tlačovej konferencii hovorili český a poľský premiér o úspechu, právnici, geológovia a ekológovia už mesiace vyjadrovali obavy a pochybnosti o efektívnosti ochrany vody v obciach na poľskej hranici. 

O tom, že dohoda je na obzore, hovorila poľská vláda už v septembri minulého roka, jej znenie však obe strany tajili a stretnutie v Prahe poľská delegácia ukončila pre údajné neprijateľné požiadavky z českej strany.

Pre Čechov bolo neprípustné, aby Poliaci požadovali výpovednú lehotu dohody len na dva roky, pričom ťažba môže trvať až do roku 2044.

Rokovania, ktoré predchádzali štvrtkovému podpísaniu dohody, prebiehali neverejne. Jedným zo sporných bodov bola práve výpovedná lehota dohody, ktorú nakoniec vlády stanovili na päť rokov.

Česi a Poliaci sa okrem toho dohodli na kompenzácii vo výške 45 miliónov eur pre Česko, z čoho 35 miliónov dostane Liberecký kraj, ktorého obce sú ťažbou najviac postihnuté. Česi zas stiahli žalobu na Poľsko na Súdnom dvore Európskej únie.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki a český premiér Petr Fiala podpisujú dohodu o Turówe. Foto – Facebook Úradu vlády ČR

Dohoda okrem iného garantuje vybudovanie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Životné prostredie

Svet

Teraz najčítanejšie