Denník N

Lindsey Vonnová: Vlhová a Shiffrinová nie sú kamarátky, moja rivalita bola iná

Kto je najlepšia lyžiarka v histórii – Lindsey Vonnová alebo Mikaela Shiffrinová? Je to podobná debata ako v prípade tenistov Rafaela Nadala, Novaka Djokovića a Rogera Federera.

Je pravdepodobné, že raz ňou bude bez debaty Shiffrinová, no v tejto chvíli má Vonnová 82 víťazstiev vo Svetovom pohári a Shiffrinová 73. Na veľké glóbusy vedie Vonnová 4:3, na olympiádach získali obe po tri medaily, z majstrovstiev sveta má Shiffrinová jedenásť medailí a Vonnová osem.

Vonnovej sa podarilo zaujať aj publikum mimo bežnej lyžiarskej cieľovky a stala sa globálnou hviezdou. Hoci už má po kariére, na Instagrame aj Facebooku má dvakrát toľko sledovateľov (3,6 milióna) ako Shiffrinová, ktorá je zas suverénne najpopulárnejšia z aktívnych lyžiarov a lyžiarok.

Lyžiarska legenda nedávno vydala autobiografiu Rise, v ktorej hovorí aj o svojom zápase s depresiou. Vonnová poskytla Denníku N rozhovor prostredníctvom e-mailu ešte pred začiatkom olympiády v Pekingu.

Lindsey Vonnová (37) hovorí:

  • v čom je rivalita Shiffrinovej s Vlhovou iná, ako zažívala Vonnová s Mariou Höflovou-Rieschovou;
  • prečo sa Vlhová podľa nej ešte zlepší;
  • čoho sa bála, keď prvý raz prehovorila o duševnom zdraví;
  • aké problémy čakajú lyžovanie v budúcnosti.

Hovorí sa, že človek na vrchole je často osamelý. Lara Gutová-Behramiová povedala, že prežila najťažšie momenty kariéry po zisku veľkého glóbusu. Pri obhajobe sa veľmi trápila aj Talianka Federica Brignoneová. Petre Vlhovej sa darí aj tento rok, no po vlaňajšej víťaznej sezóne bola vyčerpaná fyzicky aj psychicky. Čo je zo všetkého najťažšie na pozícii víťazky veľkého glóbusu?

Keď ste na vrchole, všetko je náročnejšie a zo všetkého najťažšie je vyhrať veľký glóbus znovu. Už nie ste outsider, ale zrazu od vás každý očakáva, že budete len víťaziť. Keď nevyhráte, ľudia vás kritizujú. Dôležité je takisto vyrovnať sa s mediálnym záujmom, pretože stále viac ľudí má záujem o váš čas. Mne pomohol môj vnútorný „drive“, vďaka ktorému som vždy chcela viac. Chcela som vyhrávať znovu a znovu. Ak sa dostaví moment, keď začnete byť v príliš veľkej pohode a uspokojíte sa so svojím úspechom, príde niekto, kto vás predbehne.

Čo si myslíte o Vlhovej lyžovaní? Čo ju robí jednou z najlepších?

Je to technicky skvelá lyžiarka, ktorá má skvelý cit, obzvlášť na svoju výšku. Nad bránami dokáže vyvinúť obrovskú rýchlosť, potom ju udrží a ťaží z toho. Veľmi mi pripomína

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lyžovanie

Mikaela Shiffrinová

Petra Vlhová

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie