Denník N

Komentátor Gašpar: Medaila? Prečo nie. Ramsayho systém je už pomaly mýtický

Pavol Gašpar v roku 2019. Foto N – Peter Kováč
Pavol Gašpar v roku 2019. Foto N – Peter Kováč

[Podcast Športovec: AppleSpotifyDeezerRSS]

Slovenskí hokejisti štvrtkovým zápasom proti Fínsku (od 9.40 SEČ na RTVS :Šport) vstupujú do olympijského turnaja. Komentátor Pavol Gašpar si myslí, že Slováci majú v nižšej konkurencii bez hráčov z NHL šancu minimálne na štvrťfinále.

„Najviac sa teším na Rusov, no nezabúdajme ani na Kanadu a USA,“ povedal v podcaste Športovec, ktorý redaktori Denníka N pripravujú v spolupráci s Rádiom Expres.

V rozhovore, ktorý prebehol v sobotu, rozpráva aj o tom:

  • či podľa neho budú Číňania zbierať debakle;
  • prečo by na turnaj, na rozdiel od Craiga Ramsayho, zobral Adama Lišku;
  • čo všetko musel podstúpiť, aby sa dostal do Pekingu;
  • či v Pekingu používa vlastný telefón.

K akému podujatiu by ste prirovnali olympijský turnaj, pokiaľ ide o kvalitu?

Asi k olympijskému turnaju spred štyroch rokov. Hrá na ňom rovnaký počet tímov a, bohužiaľ, tu tiež nebudú hráči z NHL, aj keď z iného dôvodu ako pred štyrmi rokmi. Najlepší svetoví hokejisti však každopádne chýbajú. Sila domácej krajiny je porovnateľná, aj keď je pravda, že v roku 2018 Južná Kórea ojedinele štartovala aj v A-kategórii majstrovstiev sveta, čo teraz Čína nie. Všetci sme sa tešili, že s hráčmi z NHL to bude veľmi pekný hokejový turnaj, aj keď atmosféra by asi nebola úplne ideálna. Dúfam však, že po hokejovej stránke predčí predošlé hry, kde ma okrem našich zápasov bavilo asi už len finále, ktoré bolo zaujímavé v posledných desiatich minútach a potom aj v predĺžení. (V posledných desiatich minútach padli štyri góly, ruskí hokejisti napokon vyhrali po predĺžení 4:3 – pozn. red.)

Bude úroveň aspoň porovnateľná s tým, čo sledujeme na majstrovstvách sveta?

Tam štartujú aspoň nejakí hráči NHL, tu nebudú vôbec. Pýtala by sa preto odpoveď, že MS sú kvalitnejšie, chcem sa však na to pozerať pozitívne a optikou, že nás čaká olympijský turnaj a že fakt, že ide o olympiádu, mu dodá punc výnimočnosti a zaujímavosti.

Pred štyrmi rokmi získali striebro Nemci, myslíte si, že by sa niečo také mohlo podariť aj Slovákom vzhľadom na nižšiu konkurenciu?

Prečo nie? Je to krátky turnaj, úprimne si musíme povedať, že keď sa pozrieme na náš počet hráčov v NHL, postihlo nás to omnoho menej ako iné krajiny. A všetci by sme boli radi, keby sa nám to podarilo zopakovať. Unikátom systému olympijského turnaja je, že môžete prehrať prvé tri zápasy, byť posledný v skupine a stále môžete vyhrať olympijské zlato, stačí „len“ vyhrať zvyšné štyri zápasy. Na takomto kratučkom turnaji sa môže stať všeličo a ja by som bol veľmi rád, keby sa nám to podarilo, ale záruku nikto dať nemôže. Myslím si, že aj v Soči 2014 sme v omnoho tvrdšej konkurencii mali lepší výber, no dopadli sme rovnako ako v Pchjongčchangu. Poďme byť lepší ako na posledných dvoch olympiádach.

Ako to reálne vidíte, keď sa pozeráte na súpisky tímov na turnaji?

Minimálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Rozhovory

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie