Denník N

ZOH, 5. deň: Vlhovej stávka na Piniho ukázala, že pre duševné zdravie sa oplatí riskovať

Mauro Pini. Foto - TASR/Martin Baumann
Mauro Pini. Foto – TASR/Martin Baumann

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

vďaka Petre Vlhovej má Slovensko prvú medailu zo zimnej olympiády v Pekingu. Zlato v slalome je zároveň premiérovým cenným kovom z alpského lyžovania pre krajinu.

Okrem Vlhovej je veľkým hrdinom aj jej tréner Mauro Pini, ktorý dokázal po nevydarenom 1. kole svoju zverenkyňu správne motivovať, pričom jej pomohol aj priamo na trati. Práve on zhodou okolností staval druhé kolo a navrhol ho tak, aby v ňom vynikli Vlhovej lyžiarske prednosti.

Dôležitosť správne zvoleného postupu potvrdzujú stotiny sekundy, ktoré napokon v cieli hovorili v prospech Slovenky.

Veľké sklamanie, naopak, prežíva Mikaela Shiffrinová, ktorá pri oboch štartoch v Pekingu strávila na trati len pár sekúnd. V cieli otvorene hovorila o mentalite aj o zosnulom otcovi, pričom priznala, že sa naňho trochu hnevá.

Iná Američanka Lindsey Jacobellisová, naopak, oslavuje. Športovkyňa súťažiaca v snoubordkrose v roku 2006 v Turíne oslavovala zlato zbytočným trikom pred cieľom, pri ktorom spadla a prehrala. Neuspela ani na ďalších troch olympiádach, aby sa napokon po 16 rokoch dočkala olympijského zlata.

Olympijský súhrn prinášame po každom súťažnom dni. Posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra a môžete si ho vypočuť aj ako podcast na kanáli Športové podcasty.


1. Šéf Pini

„Vrátili sme sa na ubytovanie [po prvom kole] a každý člen tímu bol pri mne, stále mi opakovali, že nevadí, mám sa sústrediť na svoju jazdu. Hovorili, že som silná a že dokážem aj nemožné. Vďaka nim som sa dokázala stať olympijskou víťazkou.“

To sú slová Petry Vlhovej krátko potom, ako získala zlatú medailu v slalome.

Ťažko si predstaviť, či by to tak bolo, keby sa pred rokom nerozhodla spraviť odvážne rozhodnutie – vyhodiť pred olympijskou sezónou trénera Livia Magoniho, ktorý ju doviedol k veľkému krištáľovému glóbusu.

Odhováral ju dokonca aj jej otec Igor spolu s manažérom Richardom Galovičom.

Ona však nechcela vyhorieť.

Vlhová aj jej otec doteraz Magonimu ďakujú, bol však čas posunúť sa ďalej.

Prišiel teda Mauro Pini, ktorý má oveľa pokojnejšiu povahu. Podľa Vlhovej slov ju vo vypätých situáciách skôr upokojuje, čo pri Magonim bolo naopak.

A Pini sa oplatil. Nielenže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Lyžovanie

Olympijský súhrn

Petra Vlhová

Športové podcasty Denníka N

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie