Denník N

S Čechmi sme naozaj bratia, blízke sú aj naše názory na násilie voči ženám a deťom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenská a česká vláda majú spoločné, že vznikli s cieľom vymeniť skorumpovaných predchodcov, ale aj to, že časť ich predstaviteľov zanedbáva ľudskoprávne témy.

Pre konzervatívnejších poslancov by to mohol byť problém, teraz sú dôležitejšie iné veci, tlačia to mimovládky odtrhnuté od reality, načo do vládnej koalície vnášať napätie, my už na to máme svoje vlastné zákony.

Takto vysvetľovali v článku Hany Mazancovej z českého Deníka N politici a političky fakt, že Česko sa ani po zmene vlády veľmi neponáhľa ratifikovať Istanbulský dohovor, čo má dokumentovať aj to, že minister spravodlivosti Pavel Blažek (ODS) vláde navrhol odklad prejednávania tohto dokumentu až na začiatok budúceho roka.

Ak vám argumenty proti ratifikácii tohto dohovoru Rady Európy silne pripomínajú tie, ktoré sa objavujú aj na Slovensku, nemýlite sa. A áno, aj v Česku kolujú po internete hoaxy o rodičovi číslo jeden a rodičovi číslo dva, či o tom, že ľuďom bude brať deti „sociálka“, zakáže sa veľkonočná šibačka a podobne.

V tomto sme naozaj bratské národy. Otázkou je len to, či podobný postoj súčasných politických elít vo vláde aj v opozícii, ktorý zrejme reaguje na nálady voličstva k téme domáceho násilia a jeho prevencie, je výsledkom spoločnej histórie, podobných spoločenských noriem či výchovných metód alebo stredoeurópskej (v tomto smere by sa dalo povedať až východoeurópskej, aj keď geograficky to celkom nesedí) mentality.

Alebo či je výsledkom pôsobenia dezinformačnej scény, ktoré rodovým otázkam prisúdila rovnakú mieru „nebezpečnosti“ ako vakcínam proti covidu, chemtrails, utečencom či homosexuálnym manželstvám.

Je tu aj možnosť, že odkladanie ratifikácie Istanbulského dohovoru môže súvisieť s tým, aký význam sa v oboch krajinách prikladá ľudskoprávnym témam, menšinám či tomu, aby sa ideálne všetkým žilo čo najlepšie, ako sa dá a bez diskriminácie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
  • Poradenské centrum Nádej (Bratislava): 0905 463 425, [email protected]
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Istanbulský dohovor

Životy žien

Komentáre

Teraz najčítanejšie