Denník N

Penceove tri slová ovplyvnia jeho šancu stať sa prezidentom. Republikáni zatiaľ držia Trumpovu líniu

Mike Pence. Foto - TASR/AP
Mike Pence. Foto – TASR/AP

Bývalý viceprezident Mike Pence sa opatrne vyhraňuje voči Trumpovi. Zatiaľ však nepovedal, či bude kandidovať za prezidenta. Republikáni čakajú na Trumpovo rozhodnutie.

Mike Pence v piatok vyslovil tri slová, ktoré budú mať veľký vplyv na jeho ďalšiu politickú kariéru. Pred skupinou elitných konzervatívnych právnikov vyhlásil, že Trump sa mýli, ak tvrdí, že on ako viceprezident mohol zvrátiť výsledok volieb, ktoré priniesli víťazstvo Joea Bidena.

Pence vraví, že by to bolo neamerické, republikáni by sa k tomu už nemali vracať a radšej by sa mali zaoberať budúcnosťou strany. Ňou môže byť aj Pence, ktorý zatiaľ nepovedal, či bude v roku 2024 kandidovať za prezidenta, ale jeho správanie naznačuje, že nad tým minimálne uvažuje.

Jeho slová o Trumpovom omyle – zatiaľ najvýraznejšie od minuloročného útoku na Kapitol – mu môžu uškodiť medzi priaznivcami bývalého prezidenta, ktorý má v Republikánskej strane stále obrovskú moc. Všetci nádejní kandidáti na prezidenta vrátane Pencea čakajú na to, ako sa rozhodne Trump.

Skutočný boj v strane sa začne až po tom, čo exprezident oznámi, či sa z dôchodku vráti do každodennej politiky.

Na Trumpovi stále záleží

Trump má aj rok po odchode z Bieleho domu a bez prístupu na Twitter obrovskú silu. Republikáni sa pred voľbami do kongresu snažia získať jeho priazeň, na svoju ďalšiu kampaň po prehratých voľbách vyzbieral vyše 120 miliónov a až 67 percent voličov Republikánskej strany si želá, aby ostal dôležitou postavou na politickej scéne.

Ak oznámi, že bude znovu kandidovať za prezidenta, automaticky sa stane favoritom nielen na zisk nominácie Republikánskej strany, ale aj na celkové víťazstvo. Jeho kandidatúra by ovplyvnila aj to, ako budú nad prezidentskými voľbami uvažovať v Demokratickej strane. Joe Biden získal nomináciu aj preto, že mal povesť umierneného kandidáta, ktorý mal najväčší potenciál poraziť Trumpa.

Rovnaký prieskum, v ktorom ľudia dali najavo, že si želajú, aby Trump ostal súčasťou politiky, ukazuje aj to, že väčšina z nich má problém s

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie