Denník N

Znovu obvinený Pčolinský sa väzenia nebojí. Stále má paragraf 363 a šancu na odškodné za väzbu

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorý pol roka sedel vo väzbe pre podozrenie z korupcie. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský, ktorý pol roka sedel vo väzbe pre podozrenie z korupcie. Foto N – Tomáš Benedikovič

V korupčnej kauze exšéfa tajnej služby môže opäť zavážiť paragraf 363, lebo ho koalícia nezmenila. Špeciálnu prokuratúru môže znova zastaviť Žilinkov úrad pred podaním obžaloby. Za pol roka, čo strávil vo väzbe, chce Vladimír Pčolinský odškodné. Obrátil sa už na Štrasburg.

Z korupčnej kauzy bývalého šéfa tajnej služby sa môžu stať preteky medzi špeciálnou a generálnou prokuratúrou po tom, ako Vladimíra Pčolinského v týchto dňoch znova obvinili.

Generálna prokuratúra už raz predbehla špeciálnu, keď jej znemožnila podať na Pčolinského obžalobu pre podozrenie z korupcie. Teraz sa môže situácia zopakovať – že Pčolinského prípad bude závisieť od toho, ktorá prokuratúra bude rýchlejšia.

Keď vlani zadržali a obvinili vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), škandál rozkýval aj vládnou koalíciou. Predsedovi Sme rodina Borisovi Kollárovi sa nepáčilo, že jeho nominant skončil vo väzbe. Spolu so Smerom začal spochybňovať vyšetrovania citlivých káuz a naplno prepukla vojna v polícii.

Neskôr sa ukázalo, že vojnu stihol svojimi krokmi rozpútať Pčolinský v čase, odkedy sa dozvedel o svojom vyšetrovaní, kým mu policajti nasadili putá. Pre korupčnú kauzu prišiel o funkciu riaditeľa tajnej služby a pol roka strávil vo väzbe, odkiaľ sa dostal práve vďaka generálnej prokuratúre pod vedením Maroša Žilinku. Žilinku do voľby generálneho prokurátora navrhla poslankyňa Sme rodina a získal 132 hlasov, Boris Kollár sa ho dodnes pri kritike od koaličných partnerov zastáva.

Pčolinský Denníku N potvrdil, že proti opätovnému vzneseniu obvinenia podá sťažnosť. V prípade, že mu ju zamietnu, okamžite bude môcť do prípadu znova dostať Žilinku požiadavkou, aby ho obvinenia zbavili využitím sporného paragrafu 363 Trestného poriadku.

Vďaka tomuto paragrafu už vlani dosiahol, že naňho nestihol Úrad špeciálnej prokuratúry podať obžalobu.

Vladimíra Pčolinského obvinili z toho, že vzal úplatok 20-tisíc eur od vplyvného právnika Zoroslava Kollára za to, že mu dala tajná služba pokoj. Pčolinský to od začiatku popiera.

Video: Čo nesedí na verzii Vladimíra Pčolinského a ako spustil vojnu v polícii (autorky: Mária Benedikovičová, Martina Koník)

 

Keď Žilinkov zástupca Jozef Kandera na konci augusta zastavil prípad v momente písania obžaloby, pre Pčolinského to bolo víťazstvo. Hneď ho aj prepustili spoza mreží. Dnes sa pokúša za polročný pobyt vo väzbe vymôcť odškodné a má šancu uspieť.

Aj viac ako pol roka po jeho prepustení z väzby ho môže opäť zachrániť paragraf 363, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimír Pčolinský

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie