Denník N

Svetový newsfilter: Dvaja európski lídri sa zapojili do riešenia napätia s Ruskom. Dojmy sú zmiešané

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Diplomatické rokovania nemajú konca. 2. Rusko a Čína si rozumejú. 3. Argentína sa obracia smerom na východ.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

takú intenzívnu diplomaciu, ako sme mohli sledovať počas uplynulého týždňa, nevidieť často. Kľúčové postavy európskej politiky lietali po celom svete, čo ukazuje, aká vážna je situácia na Ukrajine.

Zopár vecí sa vyjasnilo a podľa ukrajinskej vlády sa ukazuje, že diplomacia funguje, no kríza sa neskončila. Nikto nevie s istotou povedať, čo urobí Vladimir Putin. Po ďalšom hektickom týždni sa ponúka aj otázka, či jedným z jeho hlavných cieľov nie je práve udržiavanie napätia.

Viac o rokovaniach, zmenách v prístupe k rúškam v USA aj o argentínskom obrate na východ sa dočítate vo Svetovom newsfiltri.


Európa: Všetci vravia, že chcú mier, no riešenie zatiaľ nenašli

Do rokovaní o situácii na Ukrajine sa aktívne zapojili lídri dvoch najdôležitejších štátov EÚ. Kým Emmanuel Macron letel na východ, Olaf Scholz išiel na západ. Obaja mali lepšie aj horšie momenty.

Čo sa stalo: Veľa pozornosti si užil najmä Scholz, ktorý prvýkrát navštívil Washington ako nemecký kancelár. Politik, ktorého na začiatku jeho mandátu zastihli dve veľké krízy (omikron a Rusko), by určite radšej išiel do Bieleho domu za lepších okolností.

Nemecko za svoj postoj k Rusku čelí veľkej kritike, niektorí analytici Scholzovo pôsobenie v oblasti zahraničnej politiky označujú za katastrofu a týždenník Spiegel o ňom napísal, že je neviditeľný.

Scholz tvrdí, že nemusí každý deň dávať veľké vyhlásenia, dôležitejšie je pracovať, no tento týždeň už viditeľný bol. Okrem Bidena sa stretol aj s Macronom a poľským prezidentom Dudom, ale vo Washingtone zanechal zmiešané dojmy.

Kde je problém: Scholzova cesta do USA splnila cieľ v tom, že nemecký kancelár a americký prezident sa stretli osobne, na spoločnej tlačovke dali najavo jednotu a varovali Rusko pred vysokou cenou, ktorú by zaplatilo za inváziu.

Pri poslednom bode však nastal rozpor. Ako inak, znovu je na vine

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Plynovod Nord Stream

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Voľby vo Francúzsku

Svet

Teraz najčítanejšie