Denník N

Exministerka Lucia Žitňanská: Maroš Žilinka sa diskvalifikoval (+ video)

Lucia Žitňanská. Foto N - Tomáš Benedikovič
Lucia Žitňanská. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Porovnávať okupačnú zmluvu z roku 1968 s obrannou dohodou s USA je ešte viac ako absurdné. „Je to popretie právnickej profesionality,“ hodnotí prejav generálneho prokurátora Maroša Žilinku bývalá ministerka spravodlivosti, dnes vysokoškolská pedagogička Lucia Žitňanská. Z politiky sa stiahla, na ministerstve spravodlivosti však stále pôsobí ako poradkyňa ministerky Márie Kolíkovej pre rekodifikáciu obchodných spoločností. Veľa vie aj o téme reformy súdnej mapy, o ktorej bude na budúci týždeň rokovať parlament. V rozhovore si môžete prečítať:

  • čo môžu urobiť vládní politici vo vzťahu k Marošovi Žilinkovi;
  • ako sa polarizácia spoločnosti odzrkadľuje aj pri podpore generálneho či špeciálneho prokurátora;
  • v čom to má Mária Koliková iné pri presadzovaní dôležitých zákonov, ako mala Lucia Žitňanská;
  • či súdna mapa prejde a akú úlohu pri tom zohrá plnenie plánu obnovy;

V utorok sme sledovali mimoriadne bizarné rokovanie parlamentu pri schvaľovaní obrannej dohody s USA. Spomeniete si, že by ste zažili v Národnej rade niečo podobné? 

V tomto rozsahu určite nie. Bol to aj smutný pohľad. Musí to na ľudí pôsobiť veľmi negatívne.

Reakcia na to je, že by mala vzniknúť parlamentná stráž. Je to vhodné riešenie? 

Je lepšie zvoliť viac trpezlivosti. Nerada by som sa dožila toho, aby poslanec Kotleba kandidoval s fotkou, ako ho vynáša parlamentná stráž. Bol to veľmi zlý zážitok, ale myslím si, že to chce viac trpezlivosti. Možno niekedy prežiť, aby tie rokovania netrvali jeden deň, ale tri, a vyhnúť sa akciám, ako je parlamentná stráž.

Situáciu vyhrotil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý chcel v parlamente vystúpiť. Neprekvapilo vás, že prišiel? 

Prekvapilo, pretože mi nenapadlo, že by k nej chcel vystúpiť.

Video: Exministerka Žitňanská: Maroš Žilinka sa diskvalifikoval

S prejavom nakoniec nevystúpil, ale médiám ho rozdal. Napísal v ňom, že dohoda s USA je nevýhodnejšia ako okupačná zmluva z roku 1968. Prezidentka Zuzana Čaputová to označila za absurdné. Vy si čo o tom myslíte?

Pre mňa je to ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lucia Žitňanská

Maroš Žilinka

Reforma súdnictva

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie