Denník N

Do sedemnástich si prešla peklom, potom sa z toho vyspievala a pomohla aj mnohým iným

Počas vystúpenia v "half-time show" Superbowlu. Foto - TASR/AP
Počas vystúpenia v „half-time show“ Superbowlu. Foto – TASR/AP

Speváčka Mary J. Blige vydala nový album a ten istý víkend vystúpila počas najsledovanejšej športovej udalosti v Amerike.

V noci na dnes v americkom Superbowle počas „half-time show“ nevystúpili len Dr. Dre, Snoop Dogg, Eminem a Kendrick Lamar, ale ešte jedna legenda: Mary J. Blige.

Na Superbowle sa objavila po 21 rokoch. Naposledy sprevádzala extravagantné vystúpenie Aerosmithu a Britney Spears, teraz sa ukázala po boku rapperov.

Mary J. Blige sa to aj hodí, keďže ide o speváčku, ktorá už v polovici 90. rokov ovplyvnila vývoj hudby tým, ako dokázala spájať žánre. Prezývajú ju aj „kráľovná hip-hop soulu“.

Vystúpila ako štvrtá v poradí. Šou začal Dr. Dre so Snoop Doggom. Potom sa k nim pridal hosť, ktorý nebol vopred oznámený: legendárny rapper 50 Cent. Po ňom už nasledovala Mary J. Blige s dvoma svojimi hitmi: Family AffairNo More Drama.

Po šou sa písalo najmä o Eminemovi, ktorý sa po odspievaní svojho hitu Lose Yourself rozhodol pokľaknúť. Toto gesto je priamo spojené s bývalým quarterbackom San Francisca 49ers Colinom Kaepernickom, ktorý ním ešte v roku 2016 protestoval proti policajnej brutalite a rasovej diskriminácii. Rapper ho odvtedy podporoval. Po Eminemovom pokľaknutí sa začalo špekulovať, že NFL sa mu snažila v tomto geste zabrániť. Jej hovorca Brian McCarthy to však odmietol. „Všetky časti šou sme tento týždeň sledovali počas niekoľkých skúšok a vedeli sme, že to Eminem spraví,“ povedal.

Mary J. Blige bola jedinou ženou, ktorej koncert zaradili do hiphopového programu. Na žáner mala obrovský vplyv.

Preslávila sa najmä albumom My Life z roku 1994, s ktorým boli neskôr porovnávané prakticky všetky významné R&B albumy.

Mary J. Blige nadviazala na velikánov žánru zo 70. rokov, ako bol napríklad Marvin Gaye či Curtis Mayfield, a prišla s introspektívnymi textami. Hlavnou témou jej tvorby vždy boli jej vlastné pocity, láska a ľudia, o ktorých prišla. Tým, že spievala o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie