Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Blahovci a uhríkovci nás ťahajú späť do 30. rokov

1. Vitajte v 30. rokoch! 2. Ficovo divadlo o vulgárnych policajtoch. 3. Ak sa Slovensko nestará o svoje dedičstvo, urobí to Orbán.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Gemerka zo slovenského krasuSponzorom podcastu je Gemerka – slovenská magnéziovo-kalciová voda s optimálnym pomerom Mg a Ca 1:3


 

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Vitajte v 30. rokoch!

Pred týždňom sme jeden bod newsfiltra venovali návratu Slovenska do 90. rokov, keď v domácej politike výrazne dominovali nacionálno-populistické sily. Bolo to príliš optimistické, aktuálne udalosti pripomínajú skôr 30. roky.

Obsah ich nikdy nezaujímal. Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že schválenie obrannej dohody s USA je prehrou extrémistov a putinofilov, oni to však vidia podľa všetkého inak. Radikálov v Smere, Republike a u Kotlebu obsah tejto dohody nezaujímal ani na chvíľu. Zaujímala ich iba možnosť jej využitia na špinavú kampaň proti koalícii. Ukazujú to ich konkrétne kroky: Blaha, Mazurek, Uhrík, Taraba a ďalší začali masívne šíriť nenávisť proti poslancom, ktorí obrannú dohodu podporili.

Nenávisť už aj mimo Facebooku. Vlna nenávisti sa tentoraz nesústreďuje výlučne na sociálne siete a alternatívne médiá. Priaznivci radikálov začali zverejňovať miesta pobytu poslancov, ktorí dohodu podporili, zatiaľ síce bez presnej adresy, ale to je detail. Nápisy o údajných vlastizradcoch sa objavili už pri domoch poslancov, čo naznačuje nový stupeň nenávistnej propagandy.

Reakcie demokratických inštitúcií sú vlažné. Polícia hovorí, že prijali adekvátne bezpečnostné opatrenia, čo môže znamenať čokoľvek. A Maroš Žilinka, ktorý „nemohol byť ticho“ pred hlasovaním o obrannej dohode, teraz podobný pocit zjavne nemá.

Hlbšie problémy. Celej tejto kauze by sme možno nemali venovať väčšiu pozornosť, ak by sme nepoznali zázemie politikov, ktorí sa týchto skutkov dopúšťajú. Táto ich aktivita je organickou súčasťou politiky, ktorú inšpiruje násilná fašistická propaganda a Putinove hybridné operácie vyvolávajúce chaos v demokratických krajinách. Nejde teda o individuálne prešľapy zopár bláznov, ale o systematické podkopávanie demokratických pravidiel.

Ani Hlas nie je výnimka. Ak sme si mysleli, že schválením obrannej dohody prišli extrémisti o dôležitú tému a ich obecenstvo sa o celú vec už nebude zaujímať, táto kampaň ukazuje, že sme sa mýlili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Obranná dohoda s USA

Viktor Orbán

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie