Denník N

Newsfilter: Blahovci a uhríkovci nás ťahajú späť do 30. rokov

1. Vitajte v 30. rokoch! 2. Ficovo divadlo o vulgárnych policajtoch. 3. Ak sa Slovensko nestará o svoje dedičstvo, urobí to Orbán.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Vitajte v 30. rokoch!

Pred týždňom sme jeden bod newsfiltra venovali návratu Slovenska do 90. rokov, keď v domácej politike výrazne dominovali nacionálno-populistické sily. Bolo to príliš optimistické, aktuálne udalosti pripomínajú skôr 30. roky.

Obsah ich nikdy nezaujímal. Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že schválenie obrannej dohody s USA je prehrou extrémistov a putinofilov, oni to však vidia podľa všetkého inak. Radikálov v Smere, Republike a u Kotlebu obsah tejto dohody nezaujímal ani na chvíľu. Zaujímala ich iba možnosť jej využitia na špinavú kampaň proti koalícii. Ukazujú to ich konkrétne kroky: Blaha, Mazurek, Uhrík, Taraba a ďalší začali masívne šíriť nenávisť proti poslancom, ktorí obrannú dohodu podporili.

Nenávisť už aj mimo Facebooku. Vlna nenávisti sa tentoraz nesústreďuje výlučne na sociálne siete a alternatívne médiá. Priaznivci radikálov začali zverejňovať miesta pobytu poslancov, ktorí dohodu podporili, zatiaľ síce bez presnej adresy, ale to je detail. Nápisy o údajných vlastizradcoch sa objavili už pri domoch poslancov, čo naznačuje nový stupeň nenávistnej propagandy.

Reakcie demokratických inštitúcií sú vlažné. Polícia hovorí, že prijali adekvátne bezpečnostné opatrenia, čo môže znamenať čokoľvek. A Maroš Žilinka, ktorý „nemohol byť ticho“ pred hlasovaním o obrannej dohode, teraz podobný pocit zjavne nemá.

Hlbšie problémy. Celej tejto kauze by sme možno nemali venovať väčšiu pozornosť, ak by sme nepoznali zázemie politikov, ktorí sa týchto skutkov dopúšťajú. Táto ich aktivita je organickou súčasťou politiky, ktorú inšpiruje násilná fašistická propaganda a Putinove hybridné operácie vyvolávajúce chaos v demokratických krajinách. Nejde teda o individuálne prešľapy zopár bláznov, ale o systematické podkopávanie demokratických pravidiel.

Ani Hlas nie je výnimka. Ak sme si mysleli, že schválením obrannej dohody prišli extrémisti o dôležitú tému a ich obecenstvo sa o celú vec už nebude zaujímať, táto kampaň ukazuje, že sme sa mýlili.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Obranná dohoda s USA

Viktor Orbán

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie