Denník N

Košický newsfilter: Chirurg s covidom doma prosil, aby ho nedali do nemocnice, lebo tam zomrie, tvrdí jeho dcéra

Foto – TASR
Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

1. Hreha chce odísť z čela košických vodární, kandiduje do dozornej rady

Stanislav Hreha. Foto – TASR

Po devätnástich rokoch sa Stanislav Hreha chystá stiahnuť z čela výkonného manažmentu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS). Nemusí to však znamenať, že v nej úplne stratí vplyv. Na mimoriadnom valnom zhromaždení 1. marca bude totiž kandidovať za člena dozornej rady.

Členstvo v nej je podľa stanov nezlučiteľné s funkciami, ktoré Hreha zastáva – predseda predstavenstva a generálny riaditeľ.

Miesto v dozornej rade ostalo voľné po Richardovi Majzovi, ktorý sa začiatkom tohto roka stal ekonomickým riaditeľom VVS. Ani táto funkcia nie je zlučiteľná s členstvom v kontrolnom orgáne spoločnosti.

Majza za éry bývalého primátora Košíc Richarda Rašiho (Hlas, predtým Smer) šéfoval dvom mestským podnikom – Správe mestskej zelene a potom Dopravnému podniku mesta Košice. Majza je blízkym človekom Hrehu, spájajú ich aj spoločné podnikateľské aktivity ich rodinných príslušníkov.

Podľa zákulisných informácií by mal práve Majza vystriedať Hrehu na čele VVS, píše denník Korzár. Hreha zatiaľ neodpovedal, prečo sa chce stiahnuť z funkcií. Jeho funkčné obdobie na pozícii predsedu predstavenstva sa končí až v roku 2024.

Tieto personálne rošády sa chystajú krátko po tom, čo rada Úradu pre verejné obstarávanie ako odvolací orgán koncom januára potvrdila rozhodnutie ÚVO, že vodárne pri verejnom obstarávaní porušili zákon.

Išlo o zákazku Zhodnotenie kalov z čistiarní odpadových vôd za takmer 5 miliónov eur. Korzár o nej informoval už v roku 2019 s tým, že cez víťaznú košickú firmu JK Servis (jediný uchádzač) na zákazke profitovali Hrehovi príbuzní.

Na miesto v dozornej rade bude 1. marca proti Hrehovi kandidovať košický viceprimátor Marcel Gibóda. Mesto Košice je najväčším akcionárom vodární (20,44 percenta), ale v orgánoch spoločnosti nemá zastúpenie. Gibódu akcionári neakceptovali už v roku 2019, keď kandidoval do dozornej rady. Cez ňu zas do predstavenstva neprešiel primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý).

Vzhľadom na aktuálne rozloženie síl vo VVS nie je pravdepodobné, že by teraz Gibóda uspel proti Hrehovi. Práve naopak, Hrehu by dozorná rada mohla rovno zvoliť za svojho predsedu. Spomínaný Richard Majza bol dlhoročným predsedom tohto kontrolného orgánu VVS.


2. Chirurg s covidom doma prosil na kolenách, aby ho nedali do nemocnice, lebo tam zomrie, tvrdí jeho dcéra

Foto – TASR

Vulgárne nadávky či vyhrážky, ktoré na lekárov chrlí internetový konšpiračný dav, sú už trpkou každodennosťou tejto pandemickej doby. Obvinenia z úst lekárky, v ktorých hovorí o vražde či pomste, pričom obviňuje kolegov z košickej univerzitnej nemocnice, kde sama pracuje, sú však napriek tomu prekvapením.

Tou lekárkou je Nikola Lischková, ktorá vyštudovala medicínu pred tromi rokmi a teraz pôsobí na očnej klinike v UNLP. Jej otec Zoltán Lischko bol chirurgom v tej istej nemocnici. V novembri dostal covid a o necelé tri týždne mu podľahol.

Nikola Lischková tvrdí, že otcova smrť na pľúcnej ventilácii na áre v UNLP nebola prirodzená. Koncom januára v dezinformačnom rádiu Infovojna hovorila dokonca o pomste a vražde. Dôvodom vraj bolo, že jej otec bol pre svoje antivaxerské názory a podporu Infovojny v nemocnici nepohodlný.

Primár ára Ján Michlík – ktorého Lischková opakovane bez dôkazov menovala, akoby bol zodpovedný za smrť jej otca – podal trestné oznámenie za ohováranie na ňu aj na samotné rádio. Denníku N povedal, že k prípadu sa nechce vyjadrovať, aby nemaril vyšetrovanie, ale všetky Lischkovej tvrdenia o sebe označil za nepravdivé.

Zoltán Lischko bol odporcom očkovania, za čo bol podľa jeho dcéry v nemocnici šikanovaný, avšak keď ho hospitalizovali, bol už zaočkovaný.

„Doma nám plakal a prosil nás na kolenách, že nikdy ma nedajte do nemocnice na Rastislavovej, pretože tam zomriem na pľúcnej ventilácii. On dobre vedel, že ho tam zavraždia,“ povedala Nikola Lischková v rozhovore pre dezinformačné rádio.

Napriek tomu, keď sa otcovi doma zhoršil zdravotný stav, zavolali mu záchranku, ktorá ho odviezla do nemocnice. Na Infovojne to dcéra vysvetlila tým, že sa zľakli. Na otázky Denníka N odmietla odpovedať.


3. Prešov dvíha cestovné v MHD

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie