Denník N

Týždňový newsfilter: Slovensko je v stave studenej občianskej vojny

Robert Fico na proteste proti obrannej dohode. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico na proteste proti obrannej dohode. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Túto krajinu na smrť rozvadí už aj zmluva, ktorú si inde ani nevšimli. 2. Veľké kauzy nezastavila ani zmluva s Američanmi. 3. Vláda chce mimoriadnu daň, ktorej dôsledky dnes nedokážeme odhadnúť.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Túto krajinu na smrť rozvadí už aj zmluva, ktorú si inde ani nevšimli

Slovenská republika a Spojené štáty v priebehu týždňa definitívne uzatvorili obrannú dohodu. USA na jej základe poskytnú sto miliónov dolárov, ktoré použijeme na modernizáciu vojenských letísk Sliač a Malacky. My zas Američanom umožníme využívať časti týchto základní.

Za dohodu hlasovalo 75 koaličných poslancov a štyria nezaradení, spolu teda 79 hlasov. Veľmi krátko nato ju bezodkladne ratifikovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Aj po podpísaní zmluvy bude na príchod amerických vojakov na naše územie potrebný súhlas Národnej rady a vlády. Platí na desať rokov. Viac ako vojenský má politický význam, lebo v čase krízy na Ukrajine ide o signál, že demokratický svet zatiaľ môže so Slovenskom počítať.

Teraz si treba držať palce, aby aj o desaťročie neskôr bola táto krajina ochotná túto dohodu predĺžiť.

Ak by sa to nenaplnilo, môže to znamenať len zlé veci. Buď sa dovtedy zrúti americká demokracia alebo súčasné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Obranná dohoda s USA

Robert Fico

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie