Kimmo Timonen: Obama ma prekvapil, Hossa bol veľmi tichý. Slafkovského nečaká ľahká cesta

Kimmo Timonen. Foto – Eurosport

Keď hrali Slováci o olympijský bronz naposledy, bol pri tom aj Kimmo Timonen. Bývalý skvelý obranca spomína aj na to, ako Fíni vo Vancouvri pripravili najhoršiu prehru zlatej slovenskej generácii.

Kapitán Chicaga Blackhaws Jonathan Toews trikrát v kariére zdvihol Stanley Cup a potom ho ako prvému podal hráčovi, pre ktorého to znamenalo najviac. V roku 2010 ním bol Marián Hossa, v roku 2013 Michal Handzuš a v roku 2015 Fín Kimmo Timonen.

Hokejistov Chicaga aj po treťom titule prijal v Bielom dome vtedajší prezident Barack Obama, ktorý v Chicagu prežil veľkú časť života a považuje ho za svoje mesto.

Obama mal tradične pripravených pár vtipov. Napríklad žartoval, že ho čaká stretnutie s predstaviteľmi Kanady a rád by naň zobral aj Stanley Cup, ktorý by len tak položil do stredu miestnosti, nech Kanaďanom pripomína, že ho od roku 1993 nevyhrali.

Potom povedal, že základom pre trénerský úspech sú fúzy, keďže nimi bol známy nielen tréner hokejistov Blackhawks Joel Quenneville, ale aj Phil Jackson – tréner legendárneho basketbalového tímu Chicaga Bulls.

Následne Obama začal hovoriť o Timonenovi, ktorý prišiel do Chicaga počas sezóny a za víťaznú partiu odohral najmenej – 34 zápasov.

„Kimmo mal skvelú kariéru už pred touto sezónou. Bol vo finále Stanley Cupu, vo finále olympiády aj majstrovstiev sveta. Všetko prehral,“ povedal Obama a za smiechu ostatných hráčov sa otočil k Timonenovi. „To ti len hovorím pravdu.“

Potom už prezident pokračoval vážne: „V auguste mu diagnostikovali krvnú zrazeninu v pľúcach a nebol si istý, či ešte niekedy bude hrať. Uprostred sezóny ho vytrejdovali do Chicaga, zabojoval a vo svojom poslednom zápase v kariére ako 40-ročný konečne zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár. Keď to počujem ja ako starý chlap, cítim sa vďaka tomu dobre. Je to však zároveň znak skvelej kariéry, keď vydržíte, neustále pomáhate tímu a ste rozdielový hráč. Takže poriadne zatlieskajte Kimmovi.“

Štvornásobný olympijský medailista Timonen dnes pracuje ako televízny expert Eurosportu a Denníku N poskytol rozhovor, ktorý vznikal na dvakrát. Prvé otázky sme mu položili pred turnajom počas videohovoru pre viaceré médiá, na ďalšie nám odpovedal e-mailom po prvom zápase Slovenska proti Fínsku na olympijskom turnaji.

Kimmo Timonen (46) v rozhovore hovorí:

• ako ho v Bielom dome prekvapil Barack Obama;
  • čo si hovorili Fíni pred treťou tretinou zápasu o bronz vo Vancouvri proti Slovensku;
  • aké spomienky má na spoluhráča Mariána Hossu a na súpera Zdena Cháru;
  • čím ho zaujal Juraj Slafkovský na ľade aj mimo neho.

Čo ste prežívali, keď o vás v Bielom dome začal hovoriť Barack Obama?

Bol som najmä prekvapený. Vôbec som netušil, že má niečo také v pláne. Predtým ako sme vošli do miestnosti, nám povedali, že povie pár slov o tíme a možno spomenie aj niektorých hráčov. Nemal som však poňatia, že budem jeden z nich. Keď o mne hovoril, bola to obrovská česť. V tom roku som ukončil kariéru, konečne som sa stal víťazom Stanley Cupu a o pár týždňov neskôr ma spomenul v príhovore prezident Obama. Nedokážem si predstaviť dokonalejší záver kariéry.

Boli ste pri najhoršej prehre zlatej slovenskej generácie. Slováci viedli v zápase o bronz na olympiáde vo Vancouvri 2010 nad Fínmi po dvoch tretinách 3:1, no napokon prehrali 3:5. Čo sa stalo v tretej tretine?

Pamätám si, ako sme po druhej tretine prišli nahnevaní do šatne a povedali sme si: