Denník N

Filozof Judin: Rusko viedlo veľa zbytočných vojen, ale táto by bola najhlúpejšia. Už teraz ju prehráva

Vladimirovi Putinovi sa už párkrát podarilo hranice Ruska posunúť. Foto – kremlin.ru
Vladimirovi Putinovi sa už párkrát podarilo hranice Ruska posunúť. Foto – kremlin.ru

Aj Západ má podiel viny na tom, že Rusko trpí komplexom a lieči si ho rozťahovaním sa na cudzie územie, vraví ruský filozof Grigorij Judin a dodáva, že NATO malo zaniknúť spolu so Sovietskym zväzom.

V rozhovore okrem iného vysvetľuje, aký veľký je Putinov tím, ktorý rozhoduje o strategických otázkach, čo by zdvihlo Rusov z divánov, či Európa Rusku skutočne ublížila a či môže Rusko vojnu o Ukrajinu vyhrať.

V čom je podstata neporozumenia, ktoré je z rozhovorov medzi Západom a Moskvou zrejmé?

Ja si ale vôbec nemyslím, že si nerozumieme. Naopak, všetkým je všetko jasné.

Tak mi teda, prosím, vysvetlite, čo Rusko v skutočnosti chce.

Žiadne Rusko! Musíte oddeliť politicko-vojenské vedenie krajiny od jej obyvateľstva. Máme tu pána Putina a jeho okolie. Táto skupina robí kroky, ktoré sú pre Rusko ako také a jeho obyvateľov škodlivé.

Všetky rozhodnutia na vojensko-politickej úrovni prijíma Vladimir Putin a jeho najbližší spojenci, hlavne z Bezpečnostnej rady Ruska.

Koľko ľudí teda hýbe ruskými dejinami?

To je vec, ktorú vy v zahraničí nedoceňujete – Rusko riadi veľmi, naozaj veľmi uzučký okruh ľudí. Sú sústredení okolo osoby prezidenta. Okrem nich nikto ďalší nemá vplyv na strategické smerovanie ruskej politiky.

Vláda nič? Parlament iba ako dekorácia?

Presne tak.

A čo biznis, oligarchovia, ktorí majú na Západe vily, jachty a milenky a ktorých tie sankcie postihnú najviac?

Oligarchovia do najužšieho kruhu rozhodne nepatria. Hádam len veľmi blízki priatelia Vladimira Putina z radov biznismenov, ako Rotenberg a Timčenko.

(Miliardár Arkadij Rotenberg je bankár, staviteľ, mecenáš športu, okrem iného získal zákazku na stavbu Krymského mosta, ktorý spája okupovaný polostrov Krym s ruskou pevninou. Gennadij Timčenko je investor, podnikateľ v odbore energetiky a dopravy, mecenáš športu, honorárny konzul Srbska v Petrohrade. – pozn. red.)

Ruskí podnikatelia vám síce povedia, že to, čo sa deje, sa im nepáči, ale obávajú sa nahlas čo i len pípnuť. O všetkom rozhoduje Putin a jeho blízki, ktorí vytvorili situáciu nebezpečnú aj pre nich samotných.

Majú teraz podľa vás presný plán, ako zo súčasnej situácie vyjsť víťazne?

Vladimír Putin vlani dostatočne jasne sformuloval svoj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie