Denník N

Ako vyzerá moderná vojna a ako by v nej obstála slovenská armáda bez spojencov

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vybudovať dostatočne veľkú a kvalitnú armádu, ktorá dokáže efektívne reagovať na rôzne druhy hrozieb a konfliktov, je mimoriadne drahá a náročná úloha. Slovensko také vojsko určite nemá a bez pomoci iných ani mať nebude.

Zároveň s krízou na Ukrajine na Slovensku prebieha tradičná debata o tom, kam patríme, že tu nechceme vojská spojencov z NATO, opäť sa ozývajú hlasy volajúce po neutralite.

Nasledujúci text sa venuje štyrom nedávnym konfliktom, respektíve zlomovým udalostiam, ktoré sa počas nich odohrali – na Ukrajine, Kaukaze, Blízkom východe a Filipínach, ktoré naznačili, ako môžu vyzerať vojny budúcnosti a ako by v nich obstála malá neutrálna krajina, keby sa ňou Slovensko stalo.

V súčasnosti sa nám všetky tieto scenáre môžu zdať nepravdepodobné, ale ani na Ukrajine si ešte v roku 2013 nedokázali predstaviť, že dnes budú už ôsmy rok vo vojne s Ruskom. Mysleli si, že neutralita ich ochráni. A ani obyvatelia Československa si na jar 1968 nevedeli predstaviť, že už v lete ich obsadia státisíce vojakov Varšavskej zmluvy. Nie raz sa jednoducho v dejinách potvrdilo, že situácia vo svete sa môže rýchlo zhoršiť a malá krajina bez spojencov je v takej chvíli v podstate bezbranná.

Práve preto by v každom z nasledujúcich príkladov mala drobná slovenská armáda so zastaranou výzbrojou bez pomoci iných buď minimálnu, alebo rovno žiadnu nádej na úspech.

V prípade, ak by niekto myslel naozaj vážne tézu o tom, že by sme mali byť neutrálni, museli by prudko a dlhodobo narásť investície do obrany. Jeden príklad, čo by to znamenalo v praxi:

Slovensko onedlho dostane 14 kusov výborných stíhačiek F-16, ktoré kúpilo za približne jeden a pol miliardy eur. To bohato stačí na pokojné mierové časy pod ochranou najmocnejšej vojenskej aliancie na svete. Počtom obyvateľov rovnako veľké, ale neutrálne Fínsko pred pár dňami podpísalo zmluvu na nákup 64 špičkových F-35 za takmer deväť miliárd eur. Neutralita stojí naozaj veľa peňazí. Najmä ak je vaším susedom Rusko.

Na takéto výdavky však chýba ochota našim politikom aj voličom. A, samozrejme, neutralita by bola politicky katastrofálnym rozhodnutím, ktoré by nás podhodilo východným diktatúram.

Debaľceve – bez ťažkých zbraní a bez šance

Jednou z najznámejších bitiek vojny na Ukrajine boli boje o železničný uzol Debaľceve. Najviac z nadchádzajúcich prípadov pripomínajú to, čo si pod vojnou vďaka filmom o druhej svetovej vojne predstavuje väčšina ľudí. Nasadenie tankov na oboch stranách, masívne použitie delostrelectva a raketometov či útoky pechoty proti nepriateľským zákopom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie