Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Keď ešte Slovensko bolo ľanovou veľmocou

Návrh textilného vzoru, Dezider Sonntag–Dezö, prvá štvrtina 20. storočia. Majetok SMD.
Návrh textilného vzoru, Dezider Sonntag–Dezö, prvá štvrtina 20. storočia. Majetok SMD.

V 16. storočí sme mali vďaka spracovaniu ľanu slávne fabriky na severe Slovenska.

Ľan siaty priadny (Linum usitatissimum) je rastlinou, z ktorej sa vyrába tkané plátno.

Plátno vyniká vlastnosťami, ktoré používaním iba narastajú. Obrus, kuchynská utierka alebo posteľná plachta z neho vyrobená sa stáva belšou, jemnejšou a na dotyk príjemnejšou. Zašpinené výrobky sa perú dokonca ľahšie ako bavlnené. V zime hrejú a v lete chladia.

Ľan a výroba plátna

Pestovanie ľanu a výroba plátna má v oblastiach severného Slovenska dlhú tradíciu. Prvé záznamy pochádzajú už z raného novoveku, no známe spišské plátno sa preslávilo až v 16. storočí.

Cechoví majstri tkáči a farbiari sústredení v Levoči a v Kežmarku zveľaďovali surové plátna od miestnych roľníkov a obchodovali s ním na trhoch v Debrecíne, Budapešti a vo Viedni, odkiaľ sa ďalej vozilo do Dolného Uhorska, Arménska a neskôr i do Ameriky.

Motorom rozvoja tohto remesla boli klimatické a geografické podmienky podtatranskej oblasti, ktorá vždy oplývala dostatkom zrážok a kvalitným zložením pôdy. Umožňovalo to dopestovať rastliny bohaté na jemné a lesklé vlákna.

Výrobky Tatraľan, n.p. Kežmarok, tretia štvrtina 20. storočia. Majetok SMD. Foto: Adam Šakový.
Výrobky Tatraľan, n. p. Kežmarok, tretia štvrtina 20. storočia. Majetok SMD. Foto –  Adam Šakový

Veľkolepá továreň

V roku 1860 založili v Kežmarku prvú mechanickú pradiareň a tkáčovňu ľanu na našom území. Majitelia továrne nadviazali na predošlé tradície. Na konci 19. storočia sa v meste nachádzali až tri menšie továrne, no do dejín sa výrazne zapísala až osoba obchodníka Karola Weina, riaditeľa komanditnej spoločnosti „Karol Wein a spol.“

Práve Wein začal v roku 1885 stavať areál ľanárskej továrne, ktorej časť stojí na severe mesta aj dnes. V areáli továrne sa nachádzala výrobňa priadzí, pradiareň, tkáčovňa, práčovňa, úpravovňa a farbiareň. Produkcia bola zameraná na výrobu damaškovej a žakárovej posteľnej bielizne, na obrusy a prestierania, ale aj na matracové poťahy a chrániče kobercov.

Počas prvej a druhej svetovej vojny sa továreň pod vplyvom vojenských zákazok sústredila iba na túto oblasť. Továreň zamestnávala okrem 500 stálych robotníkov aj 500 domácich tkáčov a 300 domácich krajčírok a vyšívačiek, často celé rodiny.

Tkáčska škola

Deväťdesiatročná Irma Kalafutová, ktorá v továrni pracovala ešte za čias Karola Weina (1941 – 1953), spomína, ako spolu s mamou a so šiestimi súrodencami kráčali na pole už o pol štvrtej ráno. „Ľan sa musel dokonale vyplieť a poriadne zbaviť buriny. Trhal sa v auguste, no steblá sa močili alebo rosili ešte ďalšie dva mesiace. Všetko sa robilo ručne, nepoznali sme žiadne stroje ani kombajny.“

Kežmarok bol významný aj z hľadiska odborného vzdelávania. Na medzinárodne uznávanej Kežmarskej tkáčskej odbornej škole sa vyučila väčšina pracovníkov továrne.

Jedným z absolventov, ktorí sa neskôr zamestnali ako výtvarní návrhári, bol aj Dezider Sonntag–Dezö (1907 – 1982). Jeho návrhy tkáčskych vzorov s rastlinnými motívmi boli určené na výrobu luxusných obrusov a prestieraní vyrábaných na zákazku pre zámožné viedenské a budapeštianske rodiny.

Foto: Adam Šakový

Podnik Tatraľan

Na konci 2. svetovej vojny bola Weinova továreň znárodnená. Veľkú časť strojov demontovali a previezli do Poľska a do Maďarska.

Výrobu obnovili 28. júna 1947 už v národnom podniku „Ľankonok“ – ľanárske a konopárske závody. Známy názov Tatraľan prišiel o rok na to.

V tomto období nastala celková modernizácia a dostavba areálu, zakladali sa špecializované oddelenia. Zavedenie nových technologických inovácií výrazne rozšírilo i sortiment podniku: vo veľkom sa vyrábali maliarske, ležadlové a slnečníkové plátna, následne i netkané textílie a geotextílie na stavbárske účely.

Koniec zlatej éry

Celoľanové výrobky boli nadobro minulosťou. Kým ešte v roku 1922 predstavovala táto časť výrobkov väčšinu produkcie, v roku 1982 ich bolo menej ako desatina. Ľan nahradila bavlna a podnik začal surový materiál dovážať zo zahraničia.

Po roku 1989 došlo k reštrikčným opatreniam a znižovaniu počtu zamestnancov. Podnik strácal hodnotu na trhu. V roku 1994 sa transformoval na akciovú spoločnosť, ktorá bola o dva roky neskôr sprivatizovaná. V rokoch 2002 – 2004 bol názov Tatraľan nakrátko pozmenený na Texilan, s. r. o.

Dnes je firma Tatraľan dcérskou spoločnosťou Svitap J. H. J Svitavy, a sídli v Česku. V areáli kežmarského podniku pracuje 10 ľudí. Napriek tomu jeho spoločenský a ekonomický význam nie je celkom zabudnutý. Od začiatku roka sa v meste aktivizuje malá skupina ľudí, ktorí by ho chceli oživiť a znovu obnoviť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie