Denník N

Chcel by som vidieť vyššie uhlíkové dane a menej debaty o osobnej zodpovednosti, hovorí vedec, ktorý učí umelú inteligenciu šetriť emisie

Odborník na umelú inteligenciu Aidan O'Sullivan. Zdroj – archív A. O'Sullivana
Odborník na umelú inteligenciu Aidan O’Sullivan. Zdroj – archív A. O’Sullivana

Aidan O’Sullivan, odborník na umelú inteligenciu z University College London, vníma klimatickú zmenu ako najväčšiu hrozbu pre ľudstvo. „Použiť na jej riešenie najsilnejšiu technológiu, ktorú sme za ostatných dvadsať rokov vyvinuli, sa mi javí ako logická vec,“ vysvetľuje.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • prečo ľudia v Británii dôverujú telemedicíne menej ako v ľudia v Nigérii;
  • či dokáže umelá inteligencia podvádzať a správať sa podobne ako ľudia;
  • koľko ton emisií má na svedomí pesnička Despacito;
  • koľko percent emisií dokáže umelá inteligencia ušetriť v cementárni.

Vo filmoch sa nás umelá inteligencia takmer vždy pokúša zničiť. Bude to tak aj v reálnom živote?

Dúfam, že nie. Karikatúra umelej inteligencie, ktorá sa neočakávane vymkne spod kontroly, je založená na všeobecnej umelej inteligencii. K takémuto technologickému pokroku sme sa však zatiaľ nedostali. Pracujeme v oblasti úzkej umelej inteligencie, ktorá je schopná vykonávať len konkrétne úlohy. To sa dosť líši od spôsobu, akým uvažujú ľudia. Dať si dokopy riešenia tak, aby mohla ovládnuť svet, je trošku zložitejšie. Rozhodne však treba diskutovať aj o negatívach či potenciálnych „zloduchoch“.

Umelá inteligencia má v prvom rade obrovský potenciál na riešenie najväčších výziev, akým ľudstvo čelí. Napríklad pri výskume rakoviny, riešení klimatickej zmeny či objavovaní nových materiálov. Ale to nie sú veľmi atraktívne filmové zápletky.

Nové technológie s umelou inteligenciou zvyčajne sprevádza nedôvera verejnosti. Ako je to v Británii? A líši sa to od krajiny ku krajine?

Áno, líši sa to aj v závislosti od technológie. Keď sa ľudí v Spojenom kráľovstve pýtali, či by boli radi, ak by ich chirurg operoval na diaľku telerobotickým zákrokom, väčšine sa to nepáčilo. Chceli, aby bol chirurg v sále. Keď sa však pýtali ľudí v Nigérii

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Rozhovory

Umelá inteligencia

Veda

Teraz najčítanejšie