Denník N

High 5ive: Len si tak trochu hvizdnúť. Molly Lewisová píska na lepšie časy

Molly Lewisová si píska. Foto - Molly Lewis
Molly Lewisová si píska. Foto – Molly Lewis

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

Po správach o uvoľňovaní pandemickej situácie sa vracia lepšia nálada. Niekto by priam vyšiel na ulicu a začal si pískať. Veď pohvizdovanie vždy bolo znakom bezstarostnosti a vznášajúceho sa ducha. Málokomu by však zrejme napadlo postaviť si na pískaní hudobnú kariéru. Molly Lewisová do toho išla.

Započúvajte sa do jej EP platne The Forgotten Edge. Alebo ešte lepšie, pozrite si video k jej skladbe Oceanic Feeling. Prechádzať sa tým kolorovaným lesom, stretnúť na čistinke kráľa saxofonistu a pískať si v sladkom nebeskom vákuu je to, čo by sa teraz mnohým z nás zišlo.

*

A teraz pritvrdíme. Jimmy Page? Tony Iommi? Ťažké riffy akoby vyskakovali z rúk gitaristov heavy rocku 70. rokov. Ale nie, valí ich nórska gitaristka Hedvig Mollestadová. Ešte nedávno sme sa nepoznali a dnes blúdim jej diskografiou. Z rozkročenej chlapskosti si berie nekompromisnú silu, no kráča vlastnými chodníkmi.

Skladby zoskupenia Hedvig Mollestad Trio krížia tvrdý progresívny rock s fusion džezom. Ale nebojte sa. To všetko sa deje s pankáčskou voľnosťou a psychedelickou náladou. Atmosféru nekazia žiadne exhibicionistické vokály, rytmická hmota sa sunie nerušene vpred. Na dlhé minúty. Môže byť!

*

Nikdy nechytím do ruky literárne dielo, ktoré vytvorí umelá inteligencia. Zaujíma ma román, poviedka a báseň, ktorú napíše človek. Len s ním môžem súcitiť, nechať sa ním inšpirovať či ohúriť jeho jazykom. Experimenty s digitálnymi mozgami v oblasti umenia si však vždy pozriem či vyskúšam. Teraz napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie