Denník N

Newsfilter: Rusi začali šíriť znepokojivý blud o vojne

Ruské tanky na fotografii zverejnenej ruským ministerstvom obrany, ktorá má dokázať sťahovanie vojsk od hraníc s Ukrajinou. Foto - TASR/AP
Ruské tanky na fotografii zverejnenej ruským ministerstvom obrany, ktorá má dokázať sťahovanie vojsk od hraníc s Ukrajinou. Foto – TASR/AP

1. Tomuto sa nedá veriť, preto tomu Putinovi fanúšikovia uveria. 2. Homo homini lupus.3. Krajniak chystá zmenu, ktorú sám neurobil.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vypočujte si rozhovory s odvážnymi whisteblowermi v podcaste Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Tomuto sa nedá veriť, preto tomu Putinovi fanúšikovia uveria

Žiadne uvoľnenie napätia s Ruskom sa nekoná. Naopak, situácia je horšia ako začiatkom týždňa. Celý piatok bol v znamení správ o silnom ostreľovaní v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny a o tom, ako Kremeľ ďalej napriek sľubom o opaku posilňuje svoje jednotky na hraniciach. Ukrajinci tvrdia, že počet ruských vojakov dosiahol 149-tisíc, Američania dokonca hovoria o čísle 190-tisíc.

Horšie ako čísla, ktoré sa líšia, sú signály, ktoré do sveta vysiela Rusko. A tie sú čoraz agresívnejšie. Osobný dohľad Putina nad cvičením jadrových vojsk je skôr tradičným divadlom.

Lenže po tom, ako Rusi vo štvrtok opäť šermovali „vojensko-technickými“ opatreniami (v preklade vojnou), ak nebudú splnené ich požiadavky, začali pracovať na šírení príbehu takého hlúpeho, nezmyselného a očividne nepravdivého, že nevyhnutne musí vyvolať nadšenie v prijímateľoch ruskej propagandy.

Všetko je naopak, utekajú pred Ukrajincami. Rusi začali tvrdiť, že Ukrajina chystá ofenzívu proti Luhansku a Donecku, čo sú ukrajinské regióny okupované proruskými separatistami. Dokazovať to majú najintenzívnejšie prestrelky za uplynulé roky. Situáciu ešte viac vyhrotila správa, že v Donecku pri vládnej budove vybuchla nálož v aute. Všetko to pôsobilo dojmom plánovaného stupňovania násilností, ktoré smeruje k nájdeniu zámienky na vojnu.

V piatok popoludní dokonca Denis Pušilin, čosi ako malý Putin v Donecku, oznámil, že v obavách pred ukrajinskou inváziou sa začne masová evakuácia detí, žien, starých ľudí a chorých do Rostovskej oblasti v Rusku.

Podvečer sa naozaj objavili prvé zábery s autobusmi, ktoré údajne odvážali civilistov.

Tvrdiť, že Ukrajina chce zaútočiť na Doneck alebo Luhansk, môže len ten, kto si veľmi želá, aby si svet myslel, že sa to naozaj stane, aby mal v jeho očiach zámienku sám zaútočiť. Alebo sa aspoň tváriť ako obeť a ďalej vydierať.

Prečo je to lož. Stačí si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dôchodky a dôchodkový vek

Hegerova vláda

Mária Kolíková

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Richard Sulík

Veronika Remišová

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie