Denník N

ZOH, posledný súhrn: Príbeh tohto tímu – v auguste sa triasol s Bielorusmi, teraz zdolal veľmoci a má medailu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

olympiáda v Pekingu sa dnes končí. Priniesla diplomatický bojkot, obavy o životné prostredie, no aj niekoľko veľkých príbehov.

Zo slovenského pohľadu sa vyskytli hlavne v lyžovaní a v hokeji. Petra Vlhová získala historické zlato, Mikaela Shiffrinová skončila bez medaily. Hoci mali podľa prognóz získať dohromady sedem medailí, aj tak sú po olympiáde ešte väčšími hviezdami ako pred ňou.

Hokejisti priniesli bronz a my sa tešíme, hoci niektorí upozorňujú, že je tu viacero „ale“.

Najsmutnejším príbehom olympiády je však Kamila Valijevová – 15-ročná ruská krasokorčuliarka, ktorej zničili život.

Olympijský súhrn sme prinášali po každom súťažnom dni. Posielali sme ho aj e-mailom vo forme newslettra a mohli ste si ho vypočuť aj ako podcast na kanáli Športové podcasty.

Autorom prvého a druhého bodu je Michal Červený, tretieho Štefan Bugan.


1. Tešme sa chvíľu bez všetkých objektívnych „ale“

Áno, na olympijskom turnaji nehrali najlepší hráči sveta. A Slováci v skutočnosti nemajú tretí najlepší hokejový tím sveta. A náš hokej? Pár rokov už niektorí tréneri myslia pokrokovo, ale ešte stále sa nedá povedať, že sme za vodou. Veď ani Juraj Slafkovský nie je výsledkom systému, ale snahy rodičov, ktorí vytvorili tím, ktorý cestoval po zahraničných turnajoch.

Toto všetko je pravda a treba sa nad tým zamýšľať, teraz však pokojne dajme priechod emóciám a užime si bronzové medaily z Pekingu. Ide o historický úspech, našim sa to v ére samostatnosti nikdy predtým nepodarilo.

Napriek všetkým objektívnym „ale“ však po olympiáde môžeme napísať, že naša hokejová reprezentácia prežila výnimočný príbeh.

Ten sa začal už tým, že v posledných rokoch dosahovala naozaj slabé výsledky – napríklad v roku 2017 po bojkote hráčov ju medzi elitou zachránilo len víťazstvo Dánov nad Talianmi. Prvýkrát od Sheffieldu 1993 Oberhausenu 1997 tak musela ísť do olympijskej kvalifikácie.

Tá sa hrala v auguste v Bratislave a ani v nej to nebolo jednoduché. Postup bolo treba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Iné podcasty Denníka N

Olympijský súhrn

Športové podcasty Denníka N

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie