Správy vybral a komentoval Juraj Javorský
1. Fico a Matovič obviňujú novinárov aj na výročie vraždy
Aké je Slovensko štyri roky po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej? Dá sa na to pozrieť aj pomocou slov, ktoré zazneli pri príležitosti výročia tejto udalosti.
Návrat zla. Zlatica Kušnírová pri odhaľovaní pamätníka venovaného svojej zavraždenej dcére povedala, že situácia je zlá a bojí sa, že sa všetko vracia späť.
Jozef Kuciak, Jánov otec, na tom istom mieste povedal, že sa z nášho života vytráca slušnosť.
Zuzana Čaputová predniesla svoje varovanie vo Veľkej Mači, pred domom, kde sa presne pred štyrmi rokmi udiala vražda. Slovensko podľa prezidentky prežíva vlnu nenávisti, hnevu a verbálnych útokov a práve slovné vyhrážky predchádzali aj fyzickému útoku na Jána a Martinu. „Musíme to zastaviť skôr, než bude neskoro,“ povedala.
Napokon aj Daniel Lipšic, dnes špeciálny prokurátor, ktorý bol predtým právnym zástupcom Kuciakovcov, varoval pred svetom nenávisti a pomsty, „ktorý sa znovu nadychuje a vracia, a získava spojencov aj na miestach, kde by ich nemal mať“.
Majitelia pravdy. V tento deň však nebolo počuť len varovania pred vlnou násilia a návratom starých čias. Dvaja kľúčoví politici posledného desaťročia využili výročie vraždy novinára na to, aby varovali svet pred novinármi.
Robert Fico bude už do konca dní právom počúvať, že on je zodpovedný za systém, ktorý viedol k vražde novinára. Niet preto divu, že preňho je výročie tejto vraždy „mementom totálneho zneužívania žurnalistiky na boj so súčasnou opozíciou, mementom úplného zhanobenia novinárskej práce“.
Igor Matovič, ktorý má už roky na profilovej fotke svojho facebooku fotografie Jána a Martiny, vyzval novinárov, aby sa neskrývali za Jána Kuciaka a aby sa ho snažili napodobniť v objektivite jeho písania.
Pred čerstvo odhaleným pamätníkom novinára ešte zopakoval okrídlenú formulku, že novinári sa považujú za majiteľov pravdy, potom sa však už ovládol – na rozdiel od minulého piatka, keď hovoril, že novinárom šibe, že sú prepnutí a že slintajú po novej vláde.
Súznenie. Zhoda v kritike novinárov medzi Ficom a Matovičom vôbec nie je náhodná. Obaja majú podobný pocit, že novinári môžu za to, ako dopadli. Ako inak si vysvetliť, že v ten istý deň, na výročie vraždy novinára, Fico vyhlási, že po posledných voľbách „skákali médiá od radosti zarovno s Matovičom“, a Matovič s rovnakou vášňou hovorí, že novinári po ňom išli „od prvého dňa ako psy po údenom“.
2. Vallo a ďalší vyzvali štát, nech koná
Kým sa nenávisť a agresia dostali až k bytom a domom poslancov Benčíka či Laurenčíka, štát len bezradne krčí plecami a tvári sa, že z vykrikovania pod balkónom ešte nikto neumrel. Proti tomuto alibistickému postoju vystúpila v pondelok skupina ľudí na čele s bratislavským primátorom Matúšom Vallom.
Opísaný postoj štátu reprezentujú obe kľúčové inštitúcie, ktorých zmyslom je okrem iného ochrana práv a bezpečnosti ľudí. Vedenie polície sa skrýva za existujúce paragrafy a čaká buď na to, kým niekto napíše paragraf, že je zakázané búchať na dvere poslanca Benčíka, alebo na to, kým tie dvere niekto vykopne.
Generálna prokuratúra sa pre zmenu skrýva úplne, pretože má v agende len ochranu speváčok a podvodníkov.
A tak sa ozvala skupina ľudí zložená okrem iného z predstaviteľov menšín a vyzvala štát, aby konečne začal riešiť podnecovanie k násiliu. Ľudia okolo Matúša Valla sa zastali nielen čerstvo prenasledovaných poslancov, ale aj ostatných – lekárov, príslušníkov židovskej obce či LGBTI.
„Tých, čo verejne vyzývajú k nenávisti, je treba vziať na zodpovednosť,“ povedal na mítingu osobností teológ Daniel Pastirčák.
3. Keď štrajkujú rektori a študenti sa chcú učiť
Menej viditeľný bol v pondelok štrajk vysokých škôl, ktorý mal podobu zrušeného vyučovania. Najzaujímavejší postreh k nemu mala Renata Hall, ktorá sa väčšinu svojej kariéry venuje skúmaniu riadenia vysokých škôl a momentálne je poradkyňou premiéra pre oblasť školstva.
Pripomenula, že kým bola ona študentkou a bol dôvod na štrajk, pripravili ho sami študenti. „Nebolo to naopak, že rektor pošle študentom e-mail, že ideme štrajkovať, a porozdáva im stužky.“
Dôvod, prečo je teraz inak, súvisí s tým, že sú to rektori, dekani, profesori a docenti, ktorí cítia ohrozenie. To prichádza s reformou vysokých škôl, ktorá chce okrem iného otvoriť práve výber rektorov či dekanov vonkajšiemu prostrediu a vystaviť slovenské univerzity a školy čerstvému vzduchu zo zahraničia alebo z praxe.
Štrajkom sa proti reforme bránili už mnohé skostnatené systémy, keď však ide o vysoké školy, človek by čakal vyššiu úroveň. Lenže aj ich reprezentanti sa napokon rozhodli uprednostniť svoje teplé miesta, rokmi budované kontakty a pohodlné kariéry. To je popri úbohých výsledkoch v takmer všetkých medzinárodných rebríčkoch vysokých škôl ďalším dôkazom, aký je hlboký problém vedenia vysokých škôl na Slovensku. A fakt, že sa zapojila do štrajku väčšina škôl, ukazuje, aký je rozsiahly.
O to dôležitejšie je vyzdvihnúť, že tento štrajk nie je štrajkom študentov. Študentská rada vysokých škôl sa doň nezapojila a novelu zákona podporuje.
Jednou vetou:
4. Pozitivita PCR testov zostáva na úrovni 55 %, rovnaká bola aj pred týždňom, v nedeľu urobili laboratóriá 12 131 testov, pozitívnych bolo 6 691 ľudí, pribudlo 12 úmrtí.
5. Ministerstvo zahraničia odporúča občanom Slovenska bezodkladne opustiť niektoré oblasti na Ukrajine v súvislosti so zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou.
7. Bývalého policajného funkcionára na úteku Ján Kaľavského podozrievajú, že vyniesol informácie o zadržaní Pčolinského, Gašpara či Krajmera, ukazuje obžaloba. Kaľavský je kľúčovou postavou vojny v polícii, spolupracoval s vyšetrovateľmi NAKA Čurillom a spol.
8. V prípade smrti bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Petra Bučku zatiaľ nikoho neobvinili, polícia pracuje s viacerými vyšetrovacími verziami, predbežnou bezprostrednou príčinou smrti bolo zadusenie obesením.
9. Mestská rada v Bytči odporúča neschváliť predaj časti rodného domu Jozefa Tisa, mestské zastupiteľstvo by o predaji malo rokovať vo štvrtok.
10. Vo veku 91 rokov zomrel architekt Ivan Matušík, autor obchodného domu Prior a hotela Kyjev, Novej tržnice na Trnavskom mýte či nákupného centra Slimák v Bratislave.
Zaujímavé články:
Opakovane upozorňujem na to, že reformy logicky a zákonite vyvolávajú odpor, pričom platí, že čím je situácia v danej oblasti horšia, tým zásadnejšiu reformu si vyžaduje a čím je reforma zásadnejšia, tým väčší odpor vyvoláva. Jednoducho: systémové reformy sú ťažké, pretože systém sa zmene vždy bráni.
Ivan Mikloš o vláde a reformách (sme.sk)
Pred štyrmi rokmi som sedel oproti Robertovi Ficovi a napriek tomu, že chcel novinárov presvedčiť, že s vraždou nemá nič spoločné a záleží mu na jej vyšetrení, po chvíľke vybuchol. Rozčúlilo ho, keď som mu povedal, že za ňu nesie politickú zodpovednosť, lebo vytvoril atmosféru, kde sa novinári stali terčom. Dnes mu nezostáva nič iné, iba znovu útočiť na novinárov, lebo za štyri roky sa ukázalo, že vtedy som sa mýlil. Jeho zodpovednosť je podstatne väčšia.
Matúš Kostolný o Ficovi a novinároch (dennikn.sk)
Citát:
Vy, ktorí máte v rukách exekutívnu moc a zodpovedáte za bezpečnosť nášho štátu, začnite konečne riešiť podnecovanie nenávisti. Už dávno to nie je nevinná zábavka.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo
Shooty:
Posledné slovo Braňa Bezáka:
Dôležité dátumy si pripomíname, lebo znamenali historický zlom.
Spôsob ich pripomínania zase ukazuje, na ktorej strane toho zlomu stojíte.
Keď na výročie SNP Kotleba v roku 2015 vyvesil čierne vlajky, bolo to neklamným znamením, že nestojí na strane povstalcov, ale fašistov.
Keď podpredseda Blaha 17. novembra 2019 hrdo zverejňoval fotky s bieloruskými komunistami, jasne dokázal, že nestojí na strane mlátených študentov, ale režimu, ktorý ich mlátil.
Keď poslanec Taraba a podpredseda Blaha na výročie vraždy Martinu Kušnírovej a Jána Kuciaka splietajú na Facebooku konšpiračné teórie o tom, komu ich smrť poslúžila na ceste k moci, je jasné, že nestoja na strane Kuciakovho boja za pravdu, ale na strane systému veľkých a ešte väčších lží, v ktorom vyrástli jeho vrahovia.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Denník N
Juraj Javorský





























