Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zbrojíme ako na vojnu, Glváč objednal nové džípy

Vojaci už v roku 2012 dostali prvých sedemdesiat vozidiel Land Rover Defender 110. Glváč objednal ďalšiu várku. Foto - TASR
Vojaci už v roku 2012 dostali prvých sedemdesiat vozidiel Land Rover Defender 110. Glváč objednal ďalšiu várku. Foto – TASR

Minister obrany Martin Glváč sa zrejme rozhodol do dejín zapísať ako najväčší zbrojár medzi slovenskými politikmi. Po lietadlách, radaroch či vrtuľníkoch ohlásil tentoraz nákup nových džípov.

Podľa svojich slov objednal terénne vozidlá Land Rover. „V najbližšom čase dorazia desiatky kusov týchto vozidiel,“ povedal Glváč.

Britské landrovery postupne nahrádzajú zastaralé sovietske vozidlá UAZ, ktoré vojaci označujú za nepohodlné, málo bezpečné a drahé na prevádzku.

Ich obmenu rozbehol ešte minister Ľubomír Galko (SaS), pričom Glváč postupne dokupuje ďalšie a ďalšie kusy.

Ministerstvu zrejme zostali nejaké nevyčerpané peniaze z minulého roku, tak ich investovalo do nových landroverov,“ hovorí Jaroslav Naď, bývalý úradník ministerstva obrany, dnes analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku.

Pre armádu je to v každom prípade lepšie, než keby sa mali ušetrené peniaze vrátiť do rozpočtu,“ dodáva.

Koľko džípov vojaci dostanú a za akú cenu, zatiaľ Glváč neprezradil. „O nákupe vozidiel Land Rover budeme onedlho informovať,“ uvádza ministrova hovorkyňa Martina Balleková.

Pri prvom nákupe v roku 2012 dostali vojaci 70 landroverov. Cena jedného vozidla vtedy vyšla na 64 tisíc eur bez DPH.

Nákup cez Luxemburg

Zákazka je na slovenské pomery netypická v tom, že ju dohodli úradníci NATO.

Aliancia má totiž vlastnú nákupnú agentúru, so sídlom v Luxembursku, ktorú môžu členské štáty za poplatok využívať. „Keď je to výhodné, snažíme sa ísť touto cestou,“ hovorí Glváč.

Slovensko len rozpíše, čo potrebuje kúpiť, a agentúra známa ako NSPA dohodne podmienky.

Je to správny spôsob. Do takýchto nákupov aspoň nepreniknú rôzni pochybní sprostredkovatelia,“ hovorí exminister Galko.

Podľa neho je na nákup ďalších landroverov najvyšší čas. „Niektoré tie ruské UAZy sú už staršie, než naši generáli,“ dodáva Galko.

Sovietske vozidlá, vyrábané svojho času automobilkou UAZ (Ulianovskij avtomobiľnyj zavod) podľa ministerstva veľkú spotrebu a nesplňujú ani súčasné bezpečnostné či ekologické normy.
Vozidlá z automobilky UAZ (Ulianovskij avtomobiľnyj zavod), majú veľkú spotrebu a nesplňujú bezpečnostné či ekologické normy. Foto – TASR

Minister vyzbrojovač

Faktom je, že výzbroj slovenskej armády politici dlhé roky prehliadali.

Namiesto toho smerovali peniaze na problémový komunikačný systém MOKYS (za druhej Dzurindovej vlády), či na predraženú údržbu vojenských budov (prvá Ficova vláda).

Glváč sa zase rozhodol pre opačný extrém a po svojom nástupe ohlásil skutočné zbrojné závody.

Len za posledný rok objednal talianske dopravné lietadlá Spartan, rozbehol rokovanie o nových stíhačkách a oznámil plán nákupu amerických vrtuľníkov Black Hawk.

Na rozdiel od minulosti môže pre svoje plány ľahko získať i širšiu podporu. Potrebu zbrojiť vyvolávajú obavy z vývoja na Ukrajine aj vyhrotené vzťahy s Ruskom. „Musíme sa snažiť znižovať závislosť na ruskej technike,“ zdôrazňuje Glváč.

Kontrakty pre nástupcov?

Už menej jasné je, kde na svoje nákupy zoberie peniaze.

Zatiaľ čo landrovery dokáže Glváčovo ministerstvo ešte pokryť z vlastných zdrojov, pri stomiliónových projektoch na stíhačky či vrtuľníky sa už nezaobíde bez peňazí od vlády.

„Máme predrokované s premiérom a ministrom financií, že na takéto projekty môžeme dostať financie,“ uvádza Glváč.

Lenže ministerstvo financií sa už tak presvedčivo netvári. „K týmto veciam je predčasné sa vyjadrovať. O zbrojných nákupoch budeme ešte rokovať,“ reagoval tlačový odbor ministerstva financií.

Ani to však Glváča odradiť nemusí.

Výhodou zbrojných nákupov je, že sa splátky dajú rozložiť do niekoľkých rokov. „Minister jednoducho môže podpísať kontrakt, zaplatiť prvú splátku, a nechať na svojich nástupcoch, aby niekde našli zvyšok peňazí,“ hovorí analytik Naď.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Ako sa správať k Pente: Odpovedajú Mikloš, Blahová, Ovčarik, Molnárová, Hirman, Kovalčík, Vašáková, Svorenčík a Melioris

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivan Mikloš o tom, ako sa správať k Pente po zverejnení nahrávok Gorily: „Keďže cítim politickú spoluzodpovednosť, myslím si, že mi neprislúcha dávať rady žiadnym ľuďom ani inštitúciám v tom, ako by sa mali správať voči Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám.“

Minúta po minúte

Zdieľať

Audítorka Renáta Blahová kritizuje postavenie Penty v zdravotníctve. „Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili,“ píše v Paneli expertov.

Slovenským ekonómom, ktorých sme pozvali do Panela expertov Denníka E, sme tento týždeň položili otázku:

Ako by sa verejnosť, podnikatelia, politici a verejné inštitúcie mali správať k Jaroslavovi Haščákovi a jeho firmám po tom, čo je už preukázané, že v minulosti spoluorganizoval korupčné schémy v prostredí vrcholovej politiky?

Renáta Bláhová, daňová poradkyňa BMB Partners a prezidentka The International Fiscal Association na Slovensku:

Verejnosť by mala byť vo vlastnom záujme vnímavejšia už aj na potenciálny konflikt verejného záujmu (zdravie občanov) so súkromným (maximalizácia zisku finančnej skupiny). Napríklad hromadné výzvy občanov na bojkot ZP Dôvera sa začali až po zverejnení nahrávok. Dôležité je, že to je krok správnym smerom a verejnosť začína byť na korupciu citlivejšia.

Ak by väčšina politikov slúžila verejnému záujmu, agresívnu finančnú skupinu by do odvetví citlivých na verejný záujem ani nepustili. V žiadnej z krajín EÚ sa do zdravotníctva takým dominantným a agresívnym spôsobom súkromný kapitál neinfikoval.

Rovnako platí, že by sa aj seriózne podnikateľské subjekty, najmä tie, ktoré kladú dôraz na corporate governance, mali voči subjektu, ktorý je zapojený do masívnej korupčnej schémy, jednoznačne vymedziť. Je to v konečnom dôsledku v ich podnikateľskom záujme, korupčné prostredie nie je dlhodobo udržateľné a ohrozuje aj ich existenciu.

Boj proti korupčným praktikám je, pravdaže, témou aj v iných krajinách. Na ilustráciu čitateľom pripomeniem najväčšie prípady u našich susedov: Pandur v ČR (2006) a Buwog v AT (2004).

V prvom bol napriek nejasnej dôkaznej situácii český lobista Dalík už po 8 rokoch od začiatku procesu právoplatne odsúdený za korupciu štátnych úradníkov.

V druhom rakúska verejnosť aj obžalovaní lobisti a poradcovia bývalého rakúskeho ministra financií Grassera už 10 rokov od spustenia vyšetrovania korupčnej aféry čakajú na ukončenie komplikovaného, ale dôkladného a verejnosti prístupného súdneho procesu. Z verejných inštitúcií sú, pravdaže, v oboch procesoch rozhodujúce súdy a prokuratúra.

Držme si palce, aby sme sa v boji proti korupcii posúvali správnym smerom; nadchádzajúce voľby sú dôležitým míľnikom. Správnou voľbou tak môže prispieť každý z nás. A nezabúdajme, že naša krajina sa vo vnímaní korupcie od svojich susedov až tak nelíši. Ak sa vám to nezdá, kliknite si na interaktívnu mapu.

Čítajte aj odpovede ostatných členov Panelu expertov

Zdieľať

Skupina CMI, ktorú spoluvlastní Daniel Křetínský kúpila 4,07-percentný podiel v spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Nákup podielu v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti označila CMI za súčasť novej stratégie.

Tá spočíva v nákupe minoritných akciových podielov v európskych mediálnych spoločnostiach.

„Táto investícia prináša pre CMI aj prvok diverzifikácie, kedy po výraznejších investíciách do oblasti tlače, vrátane digitálnych aktív, a vstupu na trh rádií, investuje aj do oblasti celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom dominantným formátom na reklamnom trhu,“ uviedla skupina Czech Media Invest.

Křetínský vlastní v CMI polovičný podiel. Ďalšími spolumajiteľmi sú Patrik Tkáč (40%) a Roman Korbačka (10%).

CMI vydáva v Česku štyri denníky a niekoľko desiatok časopisov. Vlastní aj rozhlasové stanice v Česku a v Rumunsku, od minulého roku je majiteľom aj niekoľkých francúzskych tlačených periodík, kúpila aj podiel v denníku Le Monde. (čtk)

Zdieľať

Koncern Volkswagen v septembri predal klientom 904 200 vozidiel. To je medziročný nárast o viac než 9 percent. Dôvodom rastu sú slabé výkony v rovnakom období minulého roka.

Vtedy automobilka nepredávala niekoľko modelov v súvislosti s nábehom novej procedúry merania spotreby a emisií. V Európskej únii totiž začala platiť prísnejšia metodika merania spotreby (WLTP), ktorá bola reakciou na emisný škandál.

V letných mesiacoch zasa v predstihu ponúkali automobilky vysoké zľavy, aby predali autá, ktoré normy nespĺňali. V dôsledku toho prudko vzrástol predaj v auguste. (automobilwoche, tasr)

Zdieľať

Silné overovanie klientov dostalo odklad

Banky v Európe dostali odklad povinnosti takzvaného silného overovania klienta. To malo prísť už od polovice septembra a týka sa napríklad platieb kartami na webe. Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) nastavil nový termín na koniec budúceho roka.

Centrálnym bankám odporučil, aby sa nezameriavali len na kontrolu toho, či banky vo svojej úlohe pri silnom overovaní klienta uspeli. Ale mali by  aktívne sledovať aj celú prípravu.

Posun termínu zo strany EBA sa očakával, predbežné posuny konečného termínu odobrovali centrálne banky komerčným bankám po celej Európe. Nevedeli sa totiž novým pravidlám prispôsobiť. Nie preto, že by sa nepripravovali. Zaskočila ich však pred letom samotná EBA. Vydala správu so súhrnom záverov, čo silnej autentifikácii vyhovuje a čo nie. Škrtla im viac možností, s ktorými počítali.

Silné overovanie klienta, takzvané SCA (strong customer authentication) hovorí o tom, že klient musí byť vždy overený aspoň dvomi z troch faktorov. Tieto tri faktory sú: niečo, čo klient vlastní, niečo, čo vie, a overenie, kým je.

Na Slovensku aj v mnohých iných štátoch je zaužívané, že pri platení kartou na webe človek zadá údaje z karty, cez systém 3D Secure je overený a na povolenie transakcie musí zadať SMS kód, ktorý príde na jeho telefón. V kartových schémach Visa aj MasterCard sa práve 3D Secure zavádzal preto, aby boli platby bezpečné. A postupne sa zavádza jeho vyšší štandard, 3D Secure 2.0.

Lenže podľa výkladu EBA údaje o karte nie sú niečo, čo klient „vie“. A 3D Secure nič nehovorí o tom, „kým je“, aj keď sa posudzujú jeho dáta. Z dvojfaktorovej autentifikácie tak banky pri kartách spĺňajú len jednu – overenie toho, čo klient má, teda zariadenia cez SMS.

Teraz dostali banky čas. Budú hľadať riešenia, aby pravidlám EBA vyhoveli.

Zdieľať

Gazprom začal plniť plynom prvú vetvu nového podmorského plynovodu TurkStream, ktorý prepája Rusko a Turecko. Moskva ním chce obísť ukrajinskú tranzitnú trasu na prepravu ruského plynu do Európy a posilniť si pozíciu na európskom trhu.

Plnenie plynovodu je poslednou fázou pred uvedením do prevádzky, ktorá by mala byť spustená pred koncom tohto roka, píše Reuters.

Základné fakty o plynovode TurkStream:

  • spája Rusko s Tureckom po dne Čierneho mora;
  • má 2 vetvy, každú s prepravnou kapacitou 15,75 miliardy kubických metrov ročne;
  • prvá vetva má slúžiť na zásobovanie tureckých zákazníkov;
  • druhá má zabezpečovať dodávky ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Plnenie druhej vetvy TurkStreamu je naplánované na neskôr.

Zdieľať

Vyzerá to ako súboj Slovenská sporiteľňa vs. Prima banka

Hypotéky sa ďalej zlacňujú, Slovenská sporiteľňa znova znižuje sadzby.  Po tom, čo sadzby Prima banky klesli na 0,8 percenta, ponúka sporiteľňa sadzby od 0,79 percenta.

Sporiteľňa podľa Finančnej hitparády od nedele opäť zníži úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Na úroveň od 0,79 percent sa (po odpočítaní zľavy za vernosť) dostanú pri ročnej a trojročnej fixácii. Pridala aj pätnásťročnú fixáciu (sadzba bude od 1,89 percenta).

Naposledy významný krok smerom nadol urobila sporiteľňa koncom júna. Šéf sporiteľne Peter Krutil v rozhovore tvrdil, že to bola reakcia na situáciu na finančnom trhu. Nebolo však tajomstvom, že veľké banky cítili agresívnu cenovú politiku menších hráčov, najmä Prima banky Slovensko.

Tá tento mesiac znížila úrokové sadzby nových  hypoték na 0,8 percenta pri trojročnom fixe s tým, že takúto sadzbu dá všetkým záujemcom, ktorí na hypotéku splnia podmienky.

Prima banka si pokles dovolila najmä vďaka tomu, že získala lacné zdroje. Na finančnom trhu umiestnila kryté dlhopisy so záporným výnosom do splatnosti. Možno predpokladať, že záporné výnosy budú mať aj neskoršie emisie veľkých bánk. Pretože aj v prípade Prima banky boli najmä dôsledkom toho, že sa do záporu dostali swapové sadzby, od ktorých sú odvodené.

Éra lacných hypoték sa tak najskôr nadlho zakonzervuje.

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať