Denník NNámestník prokurátora zdieľa na Facebooku tlačovku Fica, homofóbne vtipy či zosmiešňovanie Matoviča

Monika TódováMonika Tódová

Podľa hovorcu prokuratúry to nie je vyjadrenie názoru.

Keď prokuratúra obnovila vyšetrovanie prípadu, ako dostal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic previerku, trestný námestník bratislavskej krajskej prokuratúry Emil Poprac vysvetľoval, že zastavenie vyšetrovania bolo zo strany polície predčasné. Trestné oznámenie podal vtedy predseda Smeru Robert Fico.

Ako trestný námestník má Poprac pod palcom všetky vyšetrovania vrátane prípadu čurillovcov, uzatváral napríklad dohodu o vine a treste s Csabom Dömötörom.

Na svojom verejnom profile na Facebooku zdieľal za posledný rok viacero statusov, ktoré môžu narúšať obraz o jeho nestrannosti. Vo februári zdieľal jednu z mnohých tlačových konferencií Roberta Fica a Smeru, na ktorých Fico hovorí o zmanipulovaných vyšetrovaniach a vyhráža sa policajtom, prokurátorom aj sudcom, že sa im pomstí, ak sa dostane k moci.

Zdieľal aj viacero statusov, ktoré zosmiešňujú ministra financií Igora Matoviča alebo predsedu vlády Eduarda Hegera, zdieľal aj výzvu Eduarda Chmelára prezidentke Zuzane Čaputovej, aby odložila menovanie súčasnej vlády.

Poprac šíril aj video proruskej propagandy, ktoré je označené ako „toto je len jedna reportáž ruskej televízie RT, so slovenskými titulkami, ktorá prekrásne ukazuje schizofréniu a propagandu Západu“.

Zdieľal aj homofóbny vtip zosmiešňujúci reklamu firmy Dedoles alebo viacero sexistických vtipov o ženách. Napríklad vtip zo súdnej siene, kde sa sudca pýta muža, prečo sa rozvádza so svojou manželkou, a on odpovie, že mu sexuálne nevyhovuje. „Zo sály sa ozve, to je blbec, všetkým vyhovuje, iba jemu nie.“ Poprac tiež zdieľal nápis: „Niekedy je lepšie sa dobre ožrať, než sa blbo zamilovať.“

Poprac je vášnivý motorkár a má rád psov, ktorých často zdieľa. Po otázkach Denníka N na jeho aktivity na Facebooku zostali jeho statusy neverejné.

Podporuje Žilinku

Trestný námestník tiež podporuje generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Šíril napríklad jeho list predsedovi vlády alebo stanovisko prokurátorky generálnej prokuratúry, keď vyhlásila, že by obvinila vyšetrovateľov NAKA bez ohľadu na to, že niektoré prepisy odposluchov nesedia.

Podľa etického kódexu prokurátora, ktorý je zverejnený na stránke generálnej prokuratúry, prokurátor vykonáva svoju funkciu „spôsobom preukazujúcim najvyššiu formu nezávislosti, nestrannosti, profesionality, zodpovednosti, bezúhonnosti a dôveryhodnosti“.

Prokurátor sa tiež podľa kódexu „zdrží vyjadrovania názorov, ktoré by mohli ovplyvniť jeho nestrannosť, či už prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov, písomných prejavov, alebo verejných vystúpení“. Prokurátor sa tiež „nezúčastňuje na politickej činnosti, nespája svoje meno so žiadnou politickou stranou alebo politickým hnutím ani nevykonáva činnosť v prospech alebo neprospech žiadnej politickej strany alebo politického hnutia“.

Čo na to vedenie prokuratúry?

Generálna prokuratúra reagovala, že sa k veci nebude vyjadrovať. Bratislavská krajská prokuratúra vyhlásila, že „nemá žiadnu vedomosť o súkromných aktivitách prokurátorov v jej obvode“.

Hovorca prokuratúry Juraj Chylo tiež napísal, že „interným šetrením bolo zistené, že samotné zdieľanie rôznych článkov prokurátorom samo osebe, bez iného, neznamená prejav podpory obsahu konkrétneho článku alebo osoby uvedenej v článku ani žiadne komentovanie obsahu článku na sociálnej sieti Facebook“.

Samotné zdieľanie článkov na Facebooku možno podľa Chyla „subsumovať pod právo na informácie“ podľa ústavy a „bez ďalšieho nenarúša dôveryhodnosť prokuratúry“.

Chylo ešte dodal, že „prokurátor si však musí byť aj v súkromnom živote vedomý skutočnosti, že jeho správanie je pod drobnohľadom verejnosti, a musí konať tak, aby žiadnym spôsobom nebola narušená dôveryhodnosť prokurátora alebo prokuratúry“.

Denník N požiadal o stanovisko aj šéfa etickej komisie prokuratúry Alexandra Kundráta, ten zatiaľ na otázky neodpovedal.

Advokát obvinených vyšetrovateľov NAKA Peter Kubina podal pre Popracove statusy námietku zaujatosti voči celej krajskej prokuratúre. „Emil Poprac dal týmto jasne najavo, na ktorej strane trestných stíhaní voči obvineným stojí,“ povedal Kubina. Poprac je nadriadený všetkým trestným prokurátorom, preto je podľa Kubinu celá bratislavská prokuratúra zaujatá.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].