Denník N

Rozhovor v taxíku

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Snažím sa predstaviť si autorov konšpiračných teórií a kladiem si otázku, prečo to vlastne robia? Zo zlomyseľnosti, sadomasochizmu alebo sú presvedčení o poslaní chrániť ľudstvo?

Autor je historik

Dal som si sľub, že nebudem písať o covide-19, ktorý už dva roky výrazne a vo všetkých smeroch ovplyvňuje život spoločnosti u nás a na celom svete. Svoj sľub však nedokážem dodržať. Som laik, a preto sa uspokojujem s vysvetleniami lekárov a iných odborníkov podobne ako pri ďalších diagnózach, ktoré mi vekom pribúdajú. Ako občan však so znepokojením sledujem, že do komentovania pandémie – jej pôvodu, priebehu, liečenia a dôsledkov – stále viac a agresívnejšie zasahujú nekompetentné osoby vrátane politikov, aby si tak liečili svoje komplexy, nenaplnené túžby a najmä vytĺkali pochybný politický kapitál. Žiaľ, vcelku sa im to darí.

Sociálne siete sú zavalené šarlatánskymi konšpiračnými teóriami a absurdnými výmyslami, ktoré majú spravidla primitívne, vulgárne, s hyenizmom hraničiace formy. Snažím sa predstaviť ich autorov a kladiem si otázku, prečo to vlastne robia? Zo zlomyseľnosti, sadomasochizmu alebo sú presvedčení o svojom spasiteľskom poslaní chrániť ľudstvo, štát, národ pred záhubou? Žijem asi v nejakej imaginárnej spoločenskej bubline, v izolácii svojich naivných predstáv, lebo si na položené otázky neviem odpovedať. Vysvetlenie treba asi hľadať u psychológov, psychiatrov alebo iných špecialistov.

K napísaniu týchto riadkov ma priviedla jedna nedávna osobná skúsenosť: Pri ceste taxíkom jeho vodič, príjemný a zhovorčivý muž, sa ma opýtal,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie