Denník N

Ježkov si domov neberte, viac im pomôže, ak si nezatarasíte záhradu, vraví vedkyňa

Ilustračné foto - Unsplash/Alexas_Fotos
Ilustračné foto – Unsplash/Alexas_Fotos

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Viaceré obávané baktérie si svoju odolnosť voči antibiotikám vytrénovali už v pichliačoch ježkov, až potom „preskočili“ na ľudí.

Uvádzajú to vedci vo veľkej štúdii zverejnenej v časopise Nature. Jej spoluautorkou bola aj česká expertka na ježkov Barbora Černá Bolfíková z Českej poľnohospodárskej univerzity.

„Aj keď sme ukázali, že niektoré rezistentné baktérie existujú bez toho, aby sme v tom mali ako ľudia priamo prsty, nadužívaním antibiotík im uľahčujeme cestu,“ hovorí v rozhovore.

Okrem iného sa dočítate o pretekoch v zbrojení baktérií a antibiotík v pichliačoch, čím sa parfumujú, či sa od nich môžeme nakaziť stafylokokom, prečo tak často končia pod kolesami áut, kedy ježkom (ne)pomáhať alebo ako pri ježkoch vyzerá „konsenzuálny“ sex.

Dupe vôbec ježko?

Nedupe, ale robí hrozný lomoz. Funí, ňuchá, počuť ho, ako sa prehrabuje v lístí a raždí, ľahko si ho pomýlite s človekom. Ale v lese ho zrejme nestretnete. Oveľa radšej má záhrady, predzáhradky, parky, redšie porasty… S členitou krajinou vlastne súvisí aj jeho anglické meno hedgehog. Hedgerow je živý plot, hog je niečo ako prasa.

Zastihla vás v detstve rozprávka o ježkovi, ktorý nosí na pichliačoch jabĺčka?

Samozrejme. Ale bola som tá, čo všetkých poučovala, že to tak nie je, že si ježko jabĺčka nikam nenosí a nežerie ich. A ostatní sa mi smiali, vraj čo by asi tak ježko jedol, keď nie jabĺčka!

Bol by vôbec hmyzožravý ježko ochotný v nejakom prípade do jablka zahryznúť?

Už som videla ježkov jesť všeličo, takže vylúčiť to nemôžeme…

Keď je núdza…

Alebo príležitosť. Videla som ježka s hlavou zaborenou v balíčku sušienok Bebe a zje pokojne aj ovocie, ale nie je to hlavná zložka jeho potravy. A skoro každé zviera, dokonca aj vyhranený bylinožravec si rád pochutná na extra porcii živín. Rady si prilepšia, napríklad keď majú prístup k mŕtvole. V živočíšnom svete nie je nič striktné.

Existuje ešte trochu ostrejší variant ježka s cigaretovými ohorkami v pichliačoch. Ale to sa vraj zriedkavo vidieť dá.

Ježkovia sa rady vyváľajú v hocičom aromatickom, takže sa môže stať, že sa im aj nejaký opalok chytí do pichliačov. Ale s tabakom žiadne ďalšie zámery nemajú. Ježkovia sa rady parfumujú. A tiež po sebe slintajú.

Parfumujú? Krásny eufemizmus. Prečo?

Ťažko povedať. Veľa zvierat sa snaží maskovať svoj vlastný pach tým, že sa parfumujú. Psy sa rady vyváľajú napríklad v hnoji. Ale šelmy to robia preto, aby boli maskované a potenciálny rival ich necítil, značkujú, aby im nikto neliezol do teritória. Pri ježkoch veľmi nevieme…

Foto – Petra Hulvová, ČZU

Človek by na prvý pohľad povedal, že sa tak maskujú pred predátormi.

Ich predátori väčšinou skôr počujú, robia naozaj veľký hluk. Ježkovia navyše nemajú veľa prirodzených predátorov, poradia si s nimi len

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie